Capital'e abone olun.
1 MİLYAR DOLARLIK SIR!

1 milyar dolarlık sır!

Hızlı ve genç olana milyarlık kapı ardına kadar açık

Son Güncelleme: 17.09.2014

Capital500 2013 listesinde 72 şirket, “1 milyar dolar ciro”yu aştı. Bu sayı önceki yıl 69, 2011 ’de ise 53’tü. Rakamlar, milyar dolarlık şirket sayısının her yıl arttığını gösteriyor. Ancak çarpıcı başka bir veri daha var. O da milyar dolara ulaşma süresinin kısalması. Bu eşiği yakalama süresi ortalamada 26,5 yıl.

GALERİYİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!

Ancak yaş faktörü devreye girince dengeler değişiyor. 50-70 yaş arası şirketlerde milyar dolara ulaşmak ortalama 50 yıl sürerken, 15 yaş altı şirketlerde süre 7,6 yıla iniyor. Yani şirketler gençleştikçe milyarlık eşiği yakalama süresi kısalıyor. Uzmanlara göre ise “hızlı ve genç” şirketler atiklik, konjonktür etkisi, küreselleşme ve yönetim başarısıyla ön plana çıkıyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
AV, Turkcell, Bizim Toptan, Mey İçki... Onlar, kendi sektörlerinin en önemli oyuncuları. Aslında tamamen farklı alanlardalar. Birbirlerine rakip de değiller. Ancak önemli bir ortak noktaları var, o da hızları... Daha doğrusu, her şirket için çok önemli bir psikolojik eşik olan “1 milyar dolar ciro”ya 10 yıldan kısa sürede ulaşabilmeleri.

Üstelik yalnız da değiller. Kuruluşundan itibaren ilk 15 yıl içinde “milyar dolar” eşiğini yakalayan şirket sayısı hiç de az değil. 2013 yılına ait Capital500 listesini baz alarak yaptığımız araştırma, iş dünyasının yeni nesil hızlılarını net biçimde ortaya konuyor.

Capital500 2013 listesinde 1 milyar dolar ciro eşiğini aşan ve geçmiş bilgilerini paylaşan 66 şirketi dahil ettiğimiz araştırmaya göre, Türkiye’deki şirketlerin milyar dolarlık olma süresi ortalama 26,5 yıl. Ama bu süre, şirketlerin yaşlarını hesaba kattığımızda ciddi biçimde değişkenlik gösteriyor. Örneğin araştırmaya katılan 50 yaş üstü şirketlerin 1 milyar dolar ciroyu ilk kez yakalaması ortalama 50,2 yıl sürüyor. Hatta bu sürenin 65 yıla çıktığı örnekler de var.

Yine araştırmaya göre 31-50 yaş arası şirketler ortalama 33,7 yılda, 16-30 yaş arası şirketler ise ortalama 14,5 yılda “milyar dolar” kulübüne giriyor. 15 yaş ve altı şirketler ise ortalama 7,6 yılda 1 milyar dolar eşiğini yakalıyor. Rakamlar da net biçimde gösteriyor ki şirketlerin yaşı gençleştikçe hem büyümeleri hızlanıyor hem milyar dolarlık ciroya ulaşma süreleri kısalıyor.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

 • Etiketler: büyüme,genç şirketler,büyüme hızı,Türkiye,sektörler

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER