Capital'e abone olun.
22 BÜYÜK GRUBUN HEDEFİNDE NELER VAR?

22 büyük grubun hedefinde neler var?

Anadolu’nun en büyük grupları 2015’i risklerin yüksek olacağı bir yıl olarak görüyor. O yüzden ajandalardaki en önemli başlık bu dalgalı ortamda en azından geçen yılın rakamlarını gerçekleştirebilmek.

Son Güncelleme: 01.05.2015

İstediğimiz kadar işimize odaklansak veya odaklanmak istesek de seçim süreci beklentiye, durgunluğa neden oluyor. Seçim sonrasında yeni hükümet kurulacak. Yeni umutlar, yeni programlar, yeni projeler gündeme gelecek. İş dünyası olarak koalisyondan ziyade tek parti iktidarının hükümet olmasını isteriz. İstikrarlı bir hükümetin kurulması halinde, 2015 yılının ikinci yarısında işlerin toparlanacağına ve yatırımların hız kazanacağına inanıyoruz.” Bu sözler Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu’na ait. Keskinoğlu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu da umutların yılın ikinci yarısına kaldığını düşünüyor. Keskinoğlu, “2015 için planlanan tüm yatırımlar seçim sonrasına ertelendi. Bu otomatik bir yatırımcı refleksidir, yılın ikinci yarısında daha olumlu bir tablo oluşacağını umuyoruz” diyor. 
Sadece Sanko Holding ve Keskinoğlu Grubu değil, Anadolu’nun diğer devleri de seçim gündemi nedeniyle 2015’in ilk yarısına biraz daha endişeli, yılın ikinci yarısına ise daha iyimser bakıyor. Anadolu’nun en büyük grupları bu yıl hem global ekonomideki beklenmedik gelişmeler hem yurtiçinde seçim yılı olması nedeniyle volatilitenin ve risklerin yüksek olacağını düşünüyor. O yüzden ajandalardaki en önemli başlık bu dalgalı ortamda en azından geçen yılın rakamlarını gerçekleştirebilmek. Öte yandan global marka olmak, ihracatta büyümek, inovasyona odaklanmak ve yatırımlar da Anadolu’nun devlerinin diğer gündem maddeleri… Milyarlarca liralık cirolarıyla Anadolu’nun en büyük 22 grubunun 2015 ajandasını, hedef ve yatırım planlarını araştırdık.
TEMKİNLİ BEKLEYİŞ DÖNEMİ Seçimler gerçekten tüm iş dünyasının gözünü yılın ikinci yarısına çevirmesine neden oldu. Gruplar temkinli bir bekleyiş içinde mevcudu koruma derdinde. Bu gruplardan biri de İzmirli Sun Holding. Sun Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, 2015’in özellikle Euro/dolar paritesindeki sert düşüş ve Rusya gibi ülkelerdeki jeopolitik riskler nedeniyle ihracat açısından olumsuz geçeceğini düşünüyor. Ünlütürk, FED’in faiz artırım kararının da cari açığın fonlanmasında kırılgan olan Türkiye’yi olumsuz etkileyeceğini belirtiyor. “Buna bir de içeride yaşanacak siyasi gerginliklerle artacak riskleri ilave edersek 2015 yılının çok keyifli bir yıl olmayacağı çok açık” diye devam ediyor. Ünlütürk, 2015 planlarını şöyle açıklıyor: “Tasarım hizmeti veren yurtdışı ofislerimiz dünya devi olan müşterilerimizdeki penetrasyonu artırıyor. 2015 yılında grup olarak ciromuzda yüzde 10-12’lik artış öngörüyoruz. Bütçelerimizin gerçekleşmesinde kurların seviyesi önemli rol oynayacak.” Çankırılı Abdülkadir Özcan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan da 2015’in zor geçeceğini düşünüyor. Özcan, “2015 yılı hem grubumuz hem global anlamda zor bir yıl olacak. Sektörümüz açısından da kolay geçmeyecek” diye konuşuyor. Lastik üretiminde kullanılan girdilerin çoğunun ithal edildiğine dikkat çeken Özcan, dolar kurundaki hareketlenmelerin üretim maliyetlerini artıracağını belirtiyor. Özcan, yatırımlarının sürdüğünü belirtiyor ve şöyle açıklıyor: “2015 yılında TL ciro bazında yüzde 25 büyüme hedefliyoruz. Kapasite artırımı olarak 2015-2018 yılları arasında 150 milyon dolar tutarında yatırım yapmayı planlıyoruz. Sumitomo Grup ile 500 milyon dolar bütçeli yatırımımız devam ediyor. Akü fabrikamız için yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırıma başladık.”
  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

 • Etiketler: Anadolu,anadolu şirketleri,anadolunun en büyük grupları

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER