Capital'e abone olun.
25 SEKTÖR 8 AYRI HESAP

25 sektör 8 ayrı hesap

Capital, Türkiye ekonomisinin çok büyük bir kısmını kapsayan 25 sektörde 2014’ün ilk 5 ayında büyüme oranlarını araştırdı.

Son Güncelleme: 01.07.2014

2014 yılı ilk çeyrek büyüme rakamları geçtiğimiz ay açıklandı. İlk çeyrek için yüzde 4,3 olarak açıklanan GSYİH büyüme oranı beklentilerin üstünde geldi. Bunun üzerine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “2014’ün diğer çeyreklerinde de büyümenin aşağı gelmesi mümkün değil” açıklamasını yaptı. İş dünyasında da Zeybekçi gibi düşünen pek çok isim var.

Aslında Türk iş dünyası umudu ve umutsuzluğu aynı anda yaşıyor. 2014’ü gerileme dönemi olarak yaşayan konut sektöründen, iç pazarda en kötü yıllarından birini yaşayan otomotive Capital, Türkiye ekonomisinin büyük bir kısmını kapsayan 25 sektörde 2014’ün ilk 5 ayında büyüme oranlarını araştırdı. 2014 yıl sonu büyüme beklentilerini ortaya koydu.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Türk ekonomisi için önemli bir yeri olan 2014 yılının ilk 3 ayına ilişkin büyüme rakamları açıklandığında, önde gelen şirketlerden birinin CEO’su şu değerlendirmeyi yaptı: “Açıklanan rakamlar beni, en azından bizim sektör açısından çok şaşırttı. Biz böyle bir büyüme görmüyoruz. Beklediğimizin çok üstünde bir rakam.”

Bu CEO’nun şaşkınlığını Capital editörüyle paylaşmasına neden olan büyüme rakamı yüzde 4,3 düzeyindeydi ve gerçekten de iş dünyasında sürpriz olarak karşılanmıştı. Bunun üzerine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “2014’ün diğer çeyreklerinde de büyümenin daha aşağıda gelmesi mümkün değil” yorumunu yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verileri ve Bakan Zeybekçi’nin yorumları olumlu bir tablo çizse de büyüme kendini her sektörde farklı şekilde gösteriyor. Yüzde 4,3’lük büyümeye ayak uyduramayan, kötü performans sergileyenlerin yanında büyüme coşkusu içinde olanlar da var.

Plastik, beyaz eşya ve çelik gibi yeni düzenleme beklentisi içinde olan ve gelecek planlarını buna göre yapan sektörler de bulunuyor. Capital, Türkiye ekonomisinin çok büyük bir kısmını kapsayan 25 sektörde 2014’ün ilk 5 ayında büyüme oranlarını araştırdı. 2014 yıl sonu büyüme beklentilerini ortaya koydu. Türkiye’de 25 sektör için 8 farklı hesap ortaya çıktı.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

 • Etiketler: büyüme,rakamlar,sektörler,yıllık performans,İş dünyası

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER