Capital'e abone olun.
BÜYÜK FIRSAT

Büyük fırsat

2014’te Türkiye’deki e-ticaretin yüzde 17’si mobil kanal üzerinden gerçekleşti. Pazar, 400 milyon dolara ulaştı. Uzmanlara göre toplam perakende içinde e-ticaretin ve buna paralel olarak da mobilin payı artacak. Hatta e-ticarette mobilin payının yüzde 50’ye ulaşacağı tahminleri bile yapılıyor. En önemlisi, uzmanlar mobildeki bu hızlı büyümenin pek çok fırsatı da beraberinde getireceğini düşünüyor.

Son Güncelleme: 01.05.2015

Mobil ticaret hem dünyada hem Türkiye’de hızlı gelişimini sürdürüyor. Criteo tarafından yayınlanan rapora göre dünya çapında e-ticaretin yüzde 30’u mobil kanallardan geliyor. Türkiye’de ise bu oran, 2014 sonunda yüzde 17’ye ulaştı. Yine 2014 sonunda 300 milyar dolara ulaşan mobil ticaret hacminin, 2017 sonunda 700 milyar doları aşacağı hesaplanıyor. Türkiye’de de mobil ticaret pazarı, yıllık 400 milyon dolara ulaşmış durumda. Türkiye, dünyada mobil üzerinden online alışveriş yapılan 3’üncü ülke konumunda. PayPal için İngiltere’de IPSOS tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye, mobil alışverişte Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’de 41 milyondan fazla internet kullanıcısı bulunuyor. 2013’te 10 milyar TL olan e-ticaret hacmi, 2014’te yüzde 40’lık bir artış göstererek 14 milyar TL’ye ulaştı. 2015 yılında Türkiye e-ticaret sektörünün yüzde 25-30 oranında büyüyeceğini öngörülüyor. Küresel e-ticaret hacminin ise 2015’te 1,4 trilyon Euro’ya ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende ticareti içindeki payı yaklaşık yüzde 1,3 ve online perakende alışverişlerinde mobilin payı ise yüzde 17 gibi hızla artan bir orana sahip. Akıllı cihaz sahipliğindeki artış ve tüketicilerin alışveriş davranış değişiklikleri de mobil ticaretteki büyük fırsatlara dikkatleri çekiyor.
 BÜYÜMEDE KIRILMA NOKTASI Mobil ticaretin doğum tarihini gün olarak belirtmek mümkün değil, ancak birkaç önemli parametreden bahsedilebiliyor. T-Soft Proje Koordinatörü Ömer Arıkan, akıllı telefonların mobil ticaretin başlamasına teknik olarak imkan sağladığını belirtiyor. Sonrasında akıllı telefonlarda dokunmatik kullanımının ortaya çıkmasıyla gelişimin başladığına dikkat çeken Arıkan, mobil ticaretin tarihçesini şöyle anlatıyor: “Android ve iOS işletim sistemlerinin pazarda yaygınlaşması da mobil ticaretin önünü açan başka bir parametredir. E-ticaret siteleri mobil uyumlu olmasa da 15 yıldan bu yana var, ancak bu siteleri açabilen tarayıcıların çalıştığı mobil cihazlar için belirli tarihler milat sayılabilir. Örneğin iPhone 4, 24 Haziran 2010 tarihinde tanıtıldı. Samsung Galaxy S2 ise 2 Mayıs 2011’de çıktı. Bu tarihlerden itibaren mobil satışlar artarak devam etti.” Markafoni Kurucu Ortağı ve Türkiye Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, mobil ticaretin son 5 yılda hakim kanal olmaya başladığını söylüyor. ABD’de en büyük şirketlerin mobil oranlarının yüzde 50’lilere yaklaştığını, hatta hafta sonları yüzde 50’yi geçtiğini dile getiriyor. Afra, “Mobil ticarete yön veren şirketler arasında Wrapp, Amazon, eBay veya benzeri devler oldu. Türkiye’de kırılma noktası ise 2011’de gerçekleşti. 2011 sonunda büyük e-ticaret sitelerinin mobil satış oranları hızlıca yüzde 5-8 bandından, yüzde 20-30 bandına yükseldi. Akıllı telefonların artması, ekranların büyümesi, erişim hızının gelişmesi ve mobil taraftaki native veya responsive (cep telefonu ekranına uygun tasarımlı) sayfaların kalitesinin de artmasıyla oluşan bir trend. Bugün büyük sitelerin hepsi yüzde 50 civarında bir mobil ticaret oranına sahip” diye anlatıyor.
  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler: mobil ticaret, e-ticaret

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER