Capital'e abone olun.
BÜYÜKLERİN "KÜÇÜK" HESAPLARI

Büyüklerin "Küçük" hesapları

Türkiye’nin önde gelen pek çok holdinginin, odaklandığı ana sektörler dışında “küçük” işleri de var.

Son Güncelleme: 01.08.2010

“BİR'DE ‘DİĞER’ ADI'ALTINDA grupladığımız işler var. Bunlar, daha ufak tefek, stratejik olmayan işler. Diğerde yer alan bir iş, Tekfen’in adını duyuran ampul işi. Yıllarca ampul ürettik, hala da büyük bir pazar payına sahibiz. Fakat Philips, GE gibi devlerle mücadeleden doğru dürüst para kazanamadık. Gümrükler de kalkınca Doğu ve Uzakdoğu ile rekabet edemedik. Şu an Çin’de bir firmaya TSE standartlarında fason üretim yaptırıyoruz. Bir de sigorta brokerlik şirketimiz mevcut. Özbekistan’da 10 milyon dolar cirolu bir iplik fabrikamız da var.”
Tekfen CEO’su Erhan Öner’in anlattığı bu “diğer” işler, holding  cirosu içinde yüzde 5,5 paya sahip. Holding bu işlerden şimdilik çıkmayı düşünmüyor.  Türkiye’nin en büyük beşeri ilaç üreticilerinden Deva Holding de kolonya işine sahip. Üstelik yıllık üretimi 3 milyon litreyi bulan Boğaziçi markası ile kolonya pazarında çok da güçlü bir konumda bulunuyor ve holdingin planları arasında bu işten çıkmak yok. Tekfen ve Deva gibi Türkiye’nin öne çıkan holdinglerinin pek çok “küçük” işi var. Bunlar, stratejik ya da ana işler arasında yer almıyor. Ancak pek çoğu, stratejik işlerle sinerji yarattığı için mevcudiyetini sürdürüyor.  Capital, Sabancı’dan Koç’a, Boydak’tan Anadolu Grubu’na kadar Türkiye’nin öne çıkan büyük gruplarının küçük işlerini araştırdı; neden bu işlerde var olduklarını sorguladı. Kiminin cevabı “ihtiyaçtan”, kiminin cevabı “stratejiden” oldu.  Şimdilik küçük olan bu alanlarda büyüme hesabı yapanlar da var, böyle bir niyeti olmadığını açık açık dile getirenler de...

15 devin "Küçük" planlarını görmek için görsele tıklayın

KÜÇÜK AMA STRATEJİK

Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden Anadolu Grubu, cirosunda yüzde 1’ler civarında pay alan küçük işlerine “stratejik” olarak bakanlardan. Aslında grubun odaklandığı 4 sektör bulunuyor. Bunlar içecek, otomotiv, finans ve perakende. Holdingin finans hariç 2009 yılı cirosunun yaklaşık yüzde 40’ı bira, yüzde 35’i meşrubat, yüzde 15’i otomotiv, yüzde 10’u ise perakendeden sağlanıyor. Bir de yüzde 1’lik pay alan işleri var ki onlar aslında çok da bilinen faaliyetler değil. Örneğin Anadolu Sağlık Merkezi (ASM), esnek film üreticisi Polinas, bilişim şirketi ABH ve enerji yatırımları, Anadolu Grubu’nun küçük işleri arasında. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, bu işlere ilişkin planlarını şöyle açıklıyor:  “Odak sektörler haricinde Gebze’de kurulmuş olan Anadolu Sağlık Merkezi ile sağlık sektöründe hizmet veriyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıllarda aktif olarak enerji sektöründe faaliyet göstermeyi planlıyoruz. Bu alandaki yatırımlara da hız verdik. Mevcut durumda ikisi Türkiye’de, biri ise Gürcistan’da 3 enerji santrali projemiz bulunuyor. Enerjideki yatırım fırsatlarını değerlendirmek ileriye yönelik stratejilerimiz arasında” diyor. İnşaat ve taahhüt sektörünün en önemli oyuncularından Nurol Holding ise cirosunun yüzde 81’ini inşaattan, yüzde 11’ini ise imalat sanayinden sağlıyor. Ancak ticaret, turizm ve finans alanlarında irili ufaklı tam 8 şirketi var. Şirketin tarihsel gelişim süreci içinde mihenk taşı olarak rol oynamış olan inşaat ve taahhüt sektöründe yoluna büyüyerek devam edeceğini söyleyen holding yetkilileri, bu anlamda inşaat ve taahhüt, gelecekte de odak sektör olarak konumlandırıyor. Diğer işlere ilişkin gelecek stratejilerini ise şöyle paylaşıyorlar:  “Savunma ve imalat, enerji, turizm, finans ile ticaret ve hizmet firmalarımız, global iş dünyasındaki gelişmeler ve grubun iç dinamiklerindeki gereksinimler dahilinde faaliyetlerine devam edecek.”  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER