Capital'e abone olun.
BÜYÜTEN FAKTÖR

Büyüten faktör

Türkiye, 2013’te birbirinden çok farklı iki dönem yaşadı. Yılın başında ülke notu, 1994’ten beri ilk kez yatırım yapılabilir seviyeye yükseldi.

Son Güncelleme: 01.06.2014

Aslında her şey iyi başlamıştı. Düşük faiz, yükselen borsa ve olumlu yatırım ortamı, 2013’ün ilk yarısında ideal bir büyüme ortamı yarattı. Ancak ikinci yarıda FED açıklamaları ve Gezi olaylarıyla siyasi tansiyon yükseldi. Tüm bu tabloya rağmen, Türkiye’nin 45 dev grubundan 29’u, çift haneli büyüdü.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Bu yıl da çetin sınav sürüyor. Devler belirsizlikler nedeniyle temkinli. Paylaştıkları tahminler hız kesileceğini gösteriyor. Gündemlerindeki ana konularda ise daha fazla kâr ve sürdürülebilir büyüme öne çıkıyor.

1- ÇİFT HANELİ ARTIŞ
Türkiye, 2013’te birbirinden çok farklı iki dönem yaşadı. Yılın başında ülke notu, 1994’ten beri ilk kez yatırım yapılabilir seviyeye yükseldi. Global piyasalardaki olumlu havayla güçlü sermaye girişleri yaşandı. Faizler tarihi düşük oranlara geriledi, borsa rekor seviyelere yükseldi.

Ancak yılın ikinci yarısında olumlu rüzgarlar yerini kaotik bir ortama bıraktı. Mayısta FED’in parasal sıkılaştımıa kararını açıklamasını takiben yüksek cari açığını dış kaynaklarla finanse eden Türkiye için şaıtlar zorlaştı.

Özellikle Gezi olayları ile birlikte tırmanan siyasi tansiyon, yatırımcı algısını olumsuz etkiledi. Tüm bunlar beraberinde kur ve faizlerde yükselişi, borsada gerilemeyi getirdi. TL’deki değer kaybının etkisiyle 2012’de yüzde 6,16 olan enflasyon, 2013’te yüzde 7,40’a yükseldi.

İşte tüm bu resmin içinde büyük gruplar zorlu bir sınav verdi. Ancak her şeye rağmen birçok grup büyüdü. Hatta büyümede çift haneli rakamlar yakalandı. Türkiye’nin en büyük grupları arasında yer alan 45 devden 29’u 2013’te çift haneli büyüme yakaladı.  

Etiketler: büyüme,İş dünyası,Ciro,Kâr,gayrimenkul

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER