Capital'e abone olun.
FIRSAT VAR MI?

Fırsat var mı?

Birçok sektörün farklı segmentlerinde, çeşitli nedenlerle yatırım yapılmamış, yatırımcılar açısından fırsat barındıran alanları araştırdık.

Son Güncelleme: 01.07.2013

Türkiye, bir “turizm cenneti” ancak yatırımcıların halen ulaşamadığı lokasyonlar var. Lojistikte çoklu taşımacılığın en önemli ayaklarından biri olan demiryolları, gerektiği kadar gelişemedi. Yani demiryoluna odaklananlar için hala şans var.

GSM’de bulut bilişim, bankacılıkta dijital segment, bilişimde online güvenlik, gayrimenkulde ise ofis kentler, henüz yatırım yapılmamış alanlar arasında. Özetle birçok sektörün farklı segmentlerinde, çeşitli nedenlerle yatırım yapılmamış, yatırımcılar açısından fırsat barındıran alanlar var. İşte o alanlar...

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Anadolu, dün kullanamadığı zenginliklerini kullanabilir hale getirme yolunda önemli mesafeler kat ediyor. Bir zamanlar ulaşamadığımız illerimize, ulaşma imkanına sahip oluyoruz, Barış sürecinin sonuçlanmasıyla birlikte müthiş bir potansiyel kullanılabilir hale gelecek.”

İş insanı Nafi Güral, barış süreciyle birlikte Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan gelişmelerin, özellikle turizm sektörüne etkisinin büyük olacağına inanıyor. Şimdiye kadar atıl kalan, değerlendirilememiş, yatırım yapılamamış fırsatlara, bu sayede kavuşulabileceğini söylüyor.

Aslında bu “bakir alan” konusu, sadece turizm için değil, diğer sektörler için de geçerli. Çünkü hemen her sektör, kendi dinamikleri içinde, belli nedenlerle “geri kalmış” alanlar var. Örneğin Türk tekstilciler için nano kumaşlar, henüz çok yeni bir alan. Geç kalınmasının nedeni ise yeterince AR-GE yatırımlarının olmaması.

Bankacılıkta ise dijital segment, yeni rekabetin adresi olacak gibi görünüyor. Hanelerin yüzde 65’inde internet erişiminin olduğu düşünülürse mobil ve dijital bankacılığın keşfine çok da şaşırmamak gerekiyor.

Farklı sektör temsilcilerine göre GSM’de bulut bilişimin, e-ticarette B2C segmentinin, inşaatta ise “temalı ofislerin” yatırım açısından daha gidecek çok yolu bulunuyor. İşte farklı sektörlerde bakir kalmış, henüz keşfedilmemiş alanlar...  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER