Capital'e abone olun.
HAYIRSEVER 50 İŞ İNSANI

Hayırsever 50 iş insanı

Capital’in Türkiye’deki bütün büyük grup ve şirketlere ulaşmaya çalışarak hazırladığı “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı” araştırmasının temelini, bir anket çalışması oluşturdu.

Son Güncelleme: 01.06.2014

Dünyada hayırseverlik boyut değiştiriyor. Geçmişten farklı olarak bugün bağışçılar, şeffaf, hesap verebilen, veri odaklı vakıflarla hayır yapıyor. Türkiye’de de tablo benzer. Şahsi bağışlar hala ağırlığını korusa da Türkiye’de de önemli sayıda iş insanı kurduğu vakıflarla bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

İlk kez geçen yıl Capital Dergisi tarafından & hazırlanan “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı”, işte bu iş , insanlarını ortaya koyuyor. Bu yıl ikincisi yapılan araştırma, *    2013    bağış tutarlarını baz alarak hazırlandı. İlk sırada Koç  Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un yer aldığı hayırseverler listesine, 57 gönlü zengin iş insanı girdi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Dünyada bağış süreçleri, genellikle aile veya şahısların kurmuş olduğu vakıflar üzerinden son derece odaklı bir şekilde yürütülüyor. ABD’nin en büyük kişisel hayır işleri organizasyonlarının başında Gates, Ford ve Mc Arthur vakıfları yer alıyor.

Michael Bloomberg, Rockefeller ve Carnegie vakıfları da ilk 20 hayır amaçlı kurulan vakıf arasında yer alıyor. Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere, dünyada bağışların etkinliğinin de başarılı şekilde“Bugüne kadar servetinden 3,3 milyar doları hayır kuramlarına bağışlayan Michael Bloomberg’ün hedefi, hayatı boyunca 32 milyar doların üzerindeki servetinin tamamını bağışlayabilmek. ”

Yaklaşık 20 gün önce Facebook COO’su Sheryl Sandberg de bağış konusunda bir liderlik örneği sergiledi. Sandberg, servetinin yarısını The Giving Pledge (Verme Taahhüdü) Vakfı’na bağışladı.

Sandberg'in yaptığı bağış, yaklaşık 500 milyon doları buluyor. Böylece Sandberg, The Giving Pledge’e yardım yapmaya karar veren, dünyanın 127 milyarderinden biri oldu. Sandberg’in bu kararı, diğerleri için de teşvik edici oldu. Onun ardından 6 isim daha bağış yapmaya karar verdi.

127 milyarder üye arasında CNN kurucusu Ted Turner, Star Wars filmlerinin yapımcısı George Lucas, Virgin Şirketler Grubu CEO’su Richard Branson ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de bulunuyor.  

Etiketler: bağış,hayırsever,vakıflar,İş insanları,İş dünyası

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER