Capital'e abone olun.
HEDEFLER DEĞİŞİR Mİ?

Hedefler değişir mi?

Büyük Revizyon anketinden kritik mesajlar çıkıyor.

Son Güncelleme: 01.07.2013

Türkiye, 2013 yılına iyi başlamış, büyüme rakamları, mali göstergelerdeki düzelme ve not artışlarıyla moral bulmuştu. Tam ilk 6 ay böyle tamamlanıyorken, önce protestolar, ardından da Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) açıklamaları piyasaları sarstı, endişeleri ortaya çıkardı. Çok sayıda iş insanının kafasında “acaba” sorusu belirirken, Capital, CEO Club üyeleri arasında “Revizyon 2013” anketi gerçekleştirdi. 120 CEO’nun katıldığı bu anket, moral hafif bozulsa da büyük şirket ve bankaların henüz “hedeflerinde değişimi” düşünmediğini, hatta bazılarının “olumlu revizyonu” planladığını ortaya koyuyor. Ancak, neredeyse hepsinin ortak görüşü, dalgalanmanın devamı halinde durumu gözden geçirebilecekleri yönünde...

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Türkiye ekonomisi 2013’e iyi bir giriş yaptı. Hükümet yaptığı başarılı özelleştirmelerle ekonomiye dair güveni tazeledi. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir kademe artırarak Baa3’e yükseltti. Böylece Türkiye’nin kredi notu “yatırım yapılabilir” seviyesine ulaştı. Ardından TÜİK, Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte beklentilerin de üstünde bir performans sergileyerek yüzde 3 büyüdüğünü açıkladı.

Tam yılın ilk yarısı olumlu gelişmelerle kapanıyor derken mayıs ayında ekonomide ibre tersine dönmeye başladı. Mayıs ayının ilk haftasından itibaren TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı mayıs ayının sonunda yaşanan Gezi Parkı olayları ile tırmanışa geçti. Akabinde bu duruma dünya borsalarındaki satışlar ve FED’in açıklamaları da eklenince borsa haziran ayında Ağustos 2011’den bu yana en keskin düşüşünü yaşadı. Dolar son 1,5 yılın, faiz ise son 7 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Ortaya çıkan bu tablo sonrasında iş dünyasında “hedefler” gözden geçirilebilir mi düşünceleri ortaya çıktı. FED’in açıklamalarıyla artan endişelerle birlikte Türkiye’nin önde gelen grup, şirket ve bankalarının 2013 yılına yönelik hedeflerine yönelik düşüncelerini ortaya koymak için geniş kapsamlı bir araştırma yaptık. Capital’in ilk 6 ayda hedef ve planların revize olup olmadığını saptamaya çalışan “Revizyon” anketine iş dünyası büyük ilgi gösterdi. Anketten ortaya çıkan en önemli mesaj ise “Şimdilik revizyona gerek yok, hedefimizi koruyoruz” oldu. Katılımcıların yarısından fazlasının “yukarı ya da aşağı yönlü” bir revizyona gitmeyeceklerini belirtmeleri de bu gerçeği doğruluyor. “Revizyon” gerçekleştiren yüzde 46,4’lük bölümün “yukarı yönlü” iyileştirme yaptığını belirtmeleri de bu anketten çıkan bir başka çarpıcı sonucu oluşturuyor.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER