Capital'e abone olun.
KOLTUKTA MÜTHİŞ HIZ

Koltukta müthiş hız

CEO sirkülasyonu artmaya devam edecek...

Son Güncelleme: 01.06.2013

Aslında CEO sirkülasyonu bütün sektörlerde hızlandı. Ama bilişim, hız anlamında diğer sektörlere fark atmış durumda. Diğer sektörlerde ortalama 3-4 yıl olan CEO görev süresi, bilişimde 2 yıla kadar düşüyor. Hatta 5 yılda 4 CEO değiştirecek kadar “hızlı” olan şirketler bile var. Üstelik bu eğilim, sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da gözleniyor. Yönetim uzmanlarına göre bilişimde CEO sirkülasyonu artmaya devam edecek.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Son 3 yıl birçok küresel teknoloji devi için adeta “CEO değiştirme” dönemi oldu. Yahoo, “Google’ın ilk kadın mühendisi” olarak tanımlanan Marissa Mayer’i 2012 yılında CEO olarak transfer etti. Aynı yıl başka birteknoloji devi IBM’in global CEO’luk koltuğuna, yine çok önemli bir kadın yönetici olan Virginia M. Rometty oturdu. Son 5 yılda 4 CEO değiştiren HP’nin şu andaki CEO’su Meg Whitman da 2011 Eylül’de göreve geldi. Teknoloji şirketlerindeki bu büyük değişim, rakamlara da yansımış durumda. Booz&Company’nin “Time for New CEOs: The 2012 Chief Executive Study” araştırması, dünya çapında bilişim sektöründe son 1 yılda CEO sirkülasyon oranının yüzde 15 olduğunu gösteriyor. Rapora göre sadece geçen yıl 205 bilişim şirketinin 31’i, yeni bir CEO ile yola devam kararı aldı. Global arenadaki bu rüzgar, beraberinde yerel pazarları da etkisi altına alıyor. Şirketlerin merkezi durumundaki ABD ve Avrupa’da genel merkezlerde ger-çekleşen değişim, gecikmeli de olsa ülke yönetimlerine yansıyor.

IBM, Lenovo, Lexmark, Oracle, SAP ve Software AG’nin son 2 yılda Türkiye yönetimlerini değiştirmesi de bunun bir göstergesi... Sadece yabancı şirketlerde değil, Doğan Online, AirTies, TTNet gibi güçlü yerlilerde de aynı tabloyu görmek mümkün. Yönetim uzmanları da pazardaki bu trendi doğruluyor. Sektör bağımsız bakıldığında 3-4 yıl civarında olan CEO’luk süresinin, bilişim sektöründe 1,5-2 yıla kadar düştüğü belirtiliyor.

DEĞİŞİMİN SIRRI NEREDE?
Sektördeki bu hızlı değişimin arkasında uzmanlara göre birden fazla etken rol oynuyor. Ancak en önemlisini, sektörün doğasından kaynaklanan dinamik yapısı ve hareketliliği oluşturuyor. Teknolojik gelişimin son derece hızlı gerçekleşmesi de dengeleri diğer sektörlere göre daha fazla etkiliyor.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER