Capital'e abone olun.
MOTİVASYON FORMÜLLERİ

Motivasyon formülleri

Patronlar, başarısızlıkta değil başarılı olunca çalışanlarını motive ediyor. Hepsinin kendine özgü ayrı bir motivasyon cümlesi var. Mavi yakadan ziyada üst yönetime önem veriliyor.

Son Güncelleme: 01.11.2013

Abdülkadir Konukoğlu, “Aslanım, koçum, sen bu işi başarırsın” diyerek yöneticilerini motive ediyor. Yıl sonunda yöneticinin başarısına göre prim veriyor. Cem Boyner ise en çok “Size güveniyorum” diyor. Yöneticileriyle sıcak ve samimi ilişkiler kuruyor.

Genç patronlarsa keyifli ofis ortamı yaratmanın gücüne inanıyor. Çalışanlara açık ve samimi davranıyorlar. Örneğin Yemeksepei'nin CEO'su Nevzat Aydın, Facebook ve Google'dan daha keyifli iş ortamı yaratarak çalışanları mutlu ettiğini söylüyor.

Bill Gates, son 20 yıldır ABD’nin en zenginleri listesinde ilk sırada yer alıyor. Geçen yıl 66 milyar dolar olan servetini, 2013 yılı verilerine göre 72 milyar dolara çıkardı. Gates, şimdi Bill&Melinda Gates Vakfı’nın çalışmalarıyla meşgul olsa da çalışanlarını en iyi motive eden patronlar arasınlideda gösteriliyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Gates, çalışanlarını motive etmek için onlara astronomik ücretler vermiyor. Tek yaptığı, onları şirkete ortak yapıp hisse vermek... Bununla da yetinmiyor, en aşağıdan en yukarıya kadar tüm çalışanlarına şirketin en değerli varlıkları olduklarını hissettirme stratejisi izliyor.

Üstelik, Microsoft’tan ayrılan her çalışanın arkasından “Niçin ayrıldı, niçin onu tatmin edemedik, nerede hata yaptık” somlarına yanıt arıyor. 58,5 milyar dolarlık kişisel servetiyle ABD’nin ikinci, dünyanın ise dördüncü en zengini Warren Buffett da Gates gibi başarının sırrının çalışanlan, özellikle de üst yönetimi motive etmekten geçtiğine inanıyor.

Buffett, yöneticilerini, “Harekete geçiren bir lider gibi düşünün, köleleşmiş bir şoför gibi değil” diyerek motive ediyor. Peki, dünyanın en duygusal toplumları arasında gösterilen Türkiye’de, patronlar çalışanlarını nasıl motive ediyor? Hangi araçlardan yararlanıyor? Hangi cümleleri kullanıyorlar?  

Etiketler: Motivasyon,çalışanlar,Başarı,liderlik,Şirketler

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER