Capital'e abone olun.
NEDEN ÖNEMLİ?

Neden önemli?

İş dünyasında ödül birçok açıdan önemli

Son Güncelleme: 01.03.2011Rekabetin her geçen gün arttığı iş dünyasında, kalabalıktan sıyrılıp birkaç adım öne çıkmanın en güçlü araçlarından biri, ödüller. Bir şirketin aldığı ödül, en güçlü pazarlama çalışmasından daha etkili sonuçlar doğuruyor. Öncelikle şirkete yönelik bakış açısını tümüyle etkilerken, şirketi daha görünür ve itibarlı kılıyor. Şirketlerin ürün, hizmet ya da iş yapış yöntemleriyle ilgili aldıkları ödüller en net etkisini satışlarda gösteriyor. Ödüllü bir şirketin marka algısı hemen yükselişe geçerken satışları canlanıyor, pazar payı artıyor. Örneğin P&G, L'Oreal, ve Nestle çeşitli ürünleriyle kazandıkları "Yılın Ürünü" ödüllerinin  ardından satışlarının arttığını defalarca açıkladı. Benzer şekilde Benckiser'in Calgon'u, en beğenilen ürün seçildikten sonra satışları yüzde 106 oranında artış gösterdi.

CİROYU YÜKSELTİYOR
Sadece son tüketicinin alım kararında değil, şirketlerin tedarikçilerini belirleme süreçlerinde de ödüller güçlü bir role sahip. Dünyanın en saygın araştırma şirketlerinden Shape The Future'un gerçekleştirdiği bir araştırma da bu konuda somut veriler ortaya koyuyor. İş dünyasından yüzde 41'i büyük geri kalanı da orta ve küçük ölçekli olmak üzere 400 şirketten 400 liderin katıldığı araştırmaya göre üst düzey yöneticiler iş yapış süreçlerinde ödüllerin çok etkili olduğuna inanıyor. Hatta katılımcıların yüzde 80'i şirketleri için satın alma yaparken ödüllü şirketleri tercih ettiklerini belirtiyor. Avrupalı web tasarım şirketi Tela, kendi sektöründe kazandığı bir ödülün ardından yıllık cirosunu 19 bin dolardan 250 bin dolara çıkarmayı başardı. Tela'nın kurucusu da aldıkları ödülle birlikte sektörde bilinirliklerinin arttığını ve çok sayıda şirketin doğrudan kendilerine ulaşmaya çalıştığını ifade ediyor.

STRATEJİK ÖNEMİ VAR
Ödül programlarına katılmak, şirketlerin iç süreçlerini de iyileştiriyor. Monash Üniversitesi pazarlama profesörlerinden Margaret Jekanyika Matanda, ödül programlarına katılan şirketlerin kendi iş yapış süreçlerini, ürün ve hizmetlerini rakip şirketlerle kıyaslama şansı yakaladıklarını söylüyor ve ekliyor: "Bazı vakalarda şirketlerin yaptıkları iş hakkında daha odaklı bilgi ve anlayışa sahip olduklarını görüyoruz. Ödül kazansınlar ya da kazanmasınlar stratejilerini ve işte kullandıkları araçları sorguluyorlar. Kimi zaman bir ödül programında aldıkları geri dönüşle iç operasyon ve süreçlerinde önemli değişiklik kararı alan şirketler de oluyor. Bu değişim de onları daha güçlü hale getiriyor" diyor. Tüm bunlardan yola çıkarak Matanda'nın şirketlere tavsiyesi de yöneticilerin ödüllere katılımı, stratejik bir araç olarak kullanmaları. Bu şekilde yeteneklerini ve rekabet avantajlarını geliştirebileceklerini ve işteki performanslarını artırabileceklerini ifade ediyor.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER