Capital'e abone olun.
ÖDEMEDE YENİ DÖNEM

Ödemede yeni dönem

Bütün dünyada hesaplar yeniden yapılıyor

Son Güncelleme: 01.07.2013

Çok değil 2 yıl önce, küçük ev alet erine tedarik sağlayan bir KOBİ, parasını 30 günde tahsil edebiliyordu. Bugün ise tam 3 ay bekliyor. Çatı sektöründe birkaç yı önce 30-60 gün olan vadeler bugün 75 güne çıktı, hatta 90-120 günle çal şanlar bile var. Lojistikteki tedarikçi ödemeleri de 30 günden 90 güne kadar uzadı. Deri ve tarımdaki yan sanayiciler ise artık 180 gün beklemek durumunda. Üste ik bu manzara otomotivden hazır giyime, organize perakendeden inşaata kadar hemen hemen tüm sektör erde aynı... Uzmanlar ise bu trendn süreceğ ni bel rtiyor.

Hızlı tüketim devi P&G, yeni dönemde nakit yaratmak adına ilginç bir yöntem izliyor. Ödemelerini normalde 45 günde yapan dev şirketin, yeni dönemde ödeme vadesini 75 güne çıkarması gündemde. Uzmanlara göre P&G, bu konuda geç bile kaldı. Çünkü, ABD’de, sektör oyuncularının çoğu, mali krizin kendilerini “uyandırması” nedeniyle son 1 yılda ödeme sürelerini 60 ila 100 gün arasına çıkarmış durumda.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
P&G, kendi tedarikçilerini bu yeni duruma adapte etmek için de kolları sıvadı. Bankalarla anlaşma yapmaya hazırlanan şirket, belirli bir komisyon karşılığında tedarikçilerine 15 gün içinde öde- ( me yapanlarla çalışmayı planlıyor. Buradaki sistemde P&G, bankaya ödemeyi 75 günde gerçekleştirirken, tedarikçiler ödemeyi eksik ancak daha hızlı alabilecek.

Uzmanlara göre yüzlerce şirketi yakından ilgilendiren bu yapıyı P&G 3 yıl içinde oturtacak. Şirket, bu ve benzer hamleleriyle de büyük bir yeniden yapılanmanın eşiğinde. 2016 yılına kadar masrafları 10 milyar dolara kadar kısmak ise asıl hedef.

TÜRKİYE'DE NELER OLUYOR?
Türkiye’de de benzer bir durum hakim. Son günlerde sektör bağımsız neredeyse tüm şirketlerin tedarikçi ilişkilerinde aynı çarpıcı manzara görülüyor: Tedarikçilere yapılan ödemelerin süresi giderek uzuyor... Vadeler birkaç yıl öncesine kıyasla ortalama 2 kat artmış durumda. Hatta bu sürenin 3’e katlandığı sektörler bile var. Çimento, gıda, otomotiv ve ilaçtaki vadeler son 12 yılda 90 günden 160 güne çıktı. Tekstilde ortalama 90 gün olan vadeler artık 120-150 gün arasında değişiyor. Beyaz eşyada ise yan sanayici ve tedarikçilere yapılan ödemelerin süresi 45-60 gün bandından 90 güne kadar uzadı. Değişimin ardındaki temel neden ise likidite sıkıntısı ve alıcı şirketlerin nakit yönetim stratejileri. Dünyada olduğu gibi “Mümkün olduğunca likit kalmak” üzerine kurulu olan bu strateji, ödeme sürelerini de giderek esnetiyor. Ekonomideki yavaşlama ve tüketiciye satış vadelerinin uzaması da tedarikçi ödemelerini esneten diğer nedenler...  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER