Capital'e abone olun.
TEKLİFSİZ GÜNLER

Teklifsiz günler

Şirketlerin kapısını çalan yabancı sayısı düştü. “Yakın gelecekte birleşme ve satın alma piyasası yeniden canlanır mı” sorusuna ise verilen net bir yanıt yok.

Son Güncelleme: 01.04.2014

Birkaç aydır Türkiye, tarihinin en sıra dışı günlerini yaşıyor. Gündemin toz duman ortamında ekonomiye dair en dikkat çeken konulardan biri ise birleşme ve satın alma hareketinin durma noktasına gelmesi.

Sektör bağımsız kısa süre öncesine kadar birleşme ve satın almaların odağındaki tüm şirketler, gelen teklif sayısında dikkat çekici bir azalma olduğunu dile getiriyor. Bu durumun nedeni olarak global ekonomideki gelişmelerin yanında Türkiye’nin siyasi ve ekonomik konjonktüründeki değişimi gösteriyorlar.

“Yakın gelecekte birleşme ve satın alma piyasası yeniden canlanır mı” sorusuna ise verilen net bir yanıt yok. 110 CEO Club üyesinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz anket de bu tabloyu doğruluyor.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Katılımcıların yüzde 34,2’si artık teklif almadıklarını açıklarken, yüzde 31,6’sı da gelen teklif sayısının yarı yarıya azaldığını belirtiyor. Önümüzdeki dönemde ortaklık ve satın alma tekliflerinin azalmasını bekleyenlerin oranı ise yüzde 63,2.

Son birkaç yıldır  Türkiye’de adeta kapısı çalınmayan şirket kalmamıştı. Her sektörden pek çok şirket, bu süreçte fonlarla ya da stratejik yatırım yapma peşindeki kuruluşlarla önemli evlilikler gerçekleştirdi. Ortaklık ya da satın almaların merkezinde daha birçok şirketin olduğu da biliniyordu.

Hatta sektöründe büyüme performansı ve potansiyeliyle dikkat çeken her şirket, kimi zaman haftada birkaç görüşme teklifi aldığını ifade ediyordu. Ancak son
aylarda yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler, bu tabloyu önemli ölçüde değiştirdi.  

Etiketler: satın alma,Birleşme,Şirketler,piyasalar,yatırım

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER