Capital'e abone olun.
YENİLERİN AJANDASI

Yenilerin ajandası

Son bir yılda bankacılık dışı finans alanlarında hızlı bir “lider” değişimi dikkatleri çekiyor.

Son Güncelleme: 01.10.2013

Öyle ki son 12 ayda sigorta, faktoring, leasing ve portföy alanlarında 15’in üzerinde yeni genel müdür atandı. Leasing ve faktoringde çıkan yeni kanun, BES’e ivme getiren yeni düzenlemeler değişimin nedenleri arasında gösteriliyor. Sigorta da ise zarar yazan şirketler, yeni kana ihtiyaç duyuyor. Son bir yılda atanan yeni yöneticilerin ajandalarında ise kârlılık, verimlilik ve yeniden yapılanma konuları öne çıkıyor. KOBİ’lere ve yeni müşteri kazanmaya yönelik strateji geliştirme de yeni ajandaların önemli konu başlıklarından...

SİGORTADA AJANDA KARA ODAKLI
Sigorta sektöründe, bu yıl iki büyük arasında gerçekleşen satın alma sonrası tüm taşlar yerinden oynuyor. 2012’yi rekor zararla kapatmanın da etkisiyle pek çok sigorta şirketi, yola yeni yöneticilerle devam etme kararı aldı. Geçtiğimiz eylül ayında göreve başlayan Zurich Sigorta CEO’su Yılmaz Yıldız da bu isimlerden biri. Yıldız, şirkete gelir gelmez yaptığı değişimleri şöyle özetliyor: “2012’de kârlı büyüme stratejimiz doğrultusunda özellikle bireysel ve KOBİ segmentindeki ürün ve hizmetlerimizi yeniden yapılandırdık ve dağıtım kanallarımız için yeni ve kârlı alanlar yarattık.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Ürün revizyonlarıyla bireysel ürünlerde pek çok yeni teminat ve hizmet sunduk.” Yılmaz’ın bugün de ajandasında daha kârlı ve düşük penetrasyonlu branşlara yönelme ve kârlı bir denge yaratma konuları var. Yönetici, “Maliyet yönetiminde daha verimli olmaya odaklanarak rekabet gücümüzü daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Dağıtım kanallarımızda üretim ve kârlılığı bir arada gözeten çözümler üretiyoruz. Doğru riske uygun fiyatlama politikasıyla pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Finansal riskler ve kefalet sigortası alanlarında yeni ürün ve hizmetlere odaklanacağız” şeklinde konuşuyor.

Geçtiğimiz şubat ayında Türk Nippon Sigorta’nın genel müdürlüğüne getirilen Baturalp Pamukçu’nun ise mesaisinin en önemli bölümü, risk yönetim politikasıyla oluşturdukları uygun fiyatlandırma yapısını sürdürebilir kılmak ve buna uygun stratejiler geliştirmekle geçiriyor. Şirket için dengeli büyüme stratejisi benimseyen Pamukçu, “İyi risk yönetimi yapan, üstümüze alacağımız ve aldığımız riskleri analiz ederek önlemler geliştirip bu süreci iyi uygulayabilen bir yapı hedefliyoruz. Bu yapı, rekabet avantajımızı ve orta vadede gelirlerimizi artıracak diye düşünüyorum. Bu hedefin başarılı uygulanması için gerekli koordinasyonun sağlanması benim ajandamdaki önemli başlıklardan biri” diyor.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER