Dolar: 2,162
Euro: 2,84
Sterlin: 3,5970
İsv. Frank: 2,3582
Altın: 89,6089
İMKB: 80312,9
İŞ DÜNYASI
ŞİRKETLER VE YÖNETİCİLER
Bir Kitap Okudum, İşe Bakışım Değişti!!
Birçoğumuz için “Bir kitap okudum, hayatım değişti” cümlesi belki abartılı ve klasikleşmiş bir ifade… Bir kitapla hayat değişir mi bilinmez ama bir kitap okuyarak, işe bakışı değişen yönetici sayıs...

Birçoğumuz için “Bir kitap okudum, hayatım değişti” cümlesi belki abartılı ve klasikleşmiş bir ifade… Bir kitapla hayat değişir mi bilinmez ama bir kitap okuyarak, işe bakışı değişen yönetici sayısı hiç de az değil. Zorlu Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, yatay yönetimle daha hızlı olunacağını Thomas Peters ve Robert Waterman’ın “Mükemmelliği Ararken” adlı kitabıyla öğrendiğini söylüyor. Coca-Cola’nın Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grubu Başkanı Muhtar Kent, Peter Drucker’ın “Etkili Yönetici” kitabını okuduktan sonra “buradaki beş ilkeyi iş hayatıma uyguladım” diyor. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise Mevlana’nın Mesnevi’si sayesinde yapmak için yıkmak gerekir felsefesini benimsediğini ifade ediyor.

Kitap “İyiden Mükemmele” adını taşıyordu. Şirketlerin iyi olmaktan harika olmaya giden yolda yapmaları gerekenlerden biri de şu cümleyle ifade ediliyordu: “Önemli olan iş ve işin karmaşıklığı değil, o işi kimin yöneteceğidir”.

hed

Yaşar Holding CEO’su Hasan Denizkurdu, bu cümlenin altını çizdiğinde, henüz grupta çalışmıyordu. 2001 yılında, Yaşar Holding’deki yeni görevini üstlendiğinde, aklına gelen ilk cümleler bunlar olmuştu. Holdingin yöneticilerine, “Otobüs iyi gitmiyorsa, şoförü değiştirmek gerekir” dedi. Yöneticiler Yaşar Holding’de direksiyonu Hasan Denizkurdu’na emanet ettiler. Holding birkaç yıl içinde istenilen verimi yakaladı.

Hasan Denizkurdu, Jim Collins’in “Good to Great” (İyiden Mükemmele) adlı kitabından etkilenmişti. Ancak, Denizkurdu, okuduğu ve etkilendiği kitaplardan öğrendiklerini uygulayan ne ilk ne de tek yönetici. Bu ve diğer önemli kitaplardan etkilenen çok sayıda yönetici var. Bunlardan bazıları kitapta okuduklarıyla “işe bakışlarını”, bir bölümü de “iş yapışlarını” değiştiriyorlar. Aralarında “hayata” bakışlarında değişikliklere gidenler bile var. Capital, Türkiye’nin önde gelen işadamı ve yöneticilerine, “unutulmayan iş kitapları”nı sordu.

VEDAT AYDIN “HIZI” ÖĞRENDİ

1980’li yıllarda Thomas Peters ve Robert Waterman tarafından yazılan “In Search Of Excellence- Mükemmelliği Ararken”, tüm zamanların en iyi iş kitabı olarak gösteriliyor. Kitapta Amerika’nın en iyi yönetilen 43 şirketinin çalışma yöntemleri anlatılıyor. Kitabı bu derece başarılı yapan, mükemmel iş yapış şekillerinin paylaşılmasını sağlayan ilk çalışma olması. “Mükemmelliği Ararken”,  Zorlu Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın’ın da iş yaşamını en çok etkileyen kitaplardan biri. Çalışanlarla ortak değerlere sahip olmanın önemine dair anlatılanlar, Aydın’ın yöneticilik perspektifini genişletmiş. Yatay yönetimle, hızlı ve çevik bir yapı kurabilmek konusunda işe bakışını değiştirmiş. Vedat Aydın, “Bunları kitaptan öğrendikten sonra iş yaşamımda sürekli kullandım” diyor. 

Müşteriye yakın olan başarır

Aydın, geçtiğimiz üç ayda eş zamanlı olarak okuduğu iki kitabı da oldukça beğenmiş. Bunlar Stephen R. Covey’in “The 8th Habit -Sekizinci Alışkanlık” ve  CK Prahalad tarafından yazılan “The Future of  Competition-Rekabetin Geleceği”.

Vedat Aydın, yöneticiler için yazılan iş ve kişisel gelişim kitabı “Sekizinci Alışkanlık”dan aklında kalan en önemli bölümü şöyle anlatıyor: “Kitapta büyük şirketlerin başarılı olmak için, çalışanlarıyla işbirliği yapması gerektiği çok güzel ifade ediliyor. Çalışanlarınıza iyi bakarsanız, onlar da müşterinize iyi bakar deniliyor.” 

CK Prahalad’ın, “Rekabetin Geleceği” adlı kitabı ise Aydın’ın müşterinin rekabetteki konumunu daha net bir şekilde görmesini sağlamış. Vedat Aydın, kitaptan edindiği temel mesajı şöyle aktarıyor:

“Prahalad, bu çalışmasında şirketler için ‘Biz her şeyi biliriz, müşterilerimiz de biz ne yaparsak alırlar’ yaklaşımının kesinlikle sona erdiğini ilan ediyor.  Gelecekte de sadece müşteriye çok yakın olan şirketlerin başarılı olacağını savunuyor.”

DENİZKURDU’NUN OTOBÜS STRATEJİSİ

Bundan birkaç yıl önce Jim Collins kendisine şu soruyu sordu: “İyi bir şirket, mükemmel bir şirket olabilir mi? Eğer olabilirse nasıl?” Bu soru üzerine Collins ve 21 araştırmacıdan oluşan ekibi yanıtı aramaya başladılar. Araştırmalarında Fortune 500 şirketlerinden oluşan bin 435 şirketi incelemeye aldılar. Sonuçta şirketlerden sadece 11’inin iyiden harikaya ulaştığını belirlediler. Her biri farklı sektörlerden olan 11 şirketin ortak özellikleri ise gelenekselliğe karşı koyuşlarıydı.

Ortaya çıkan sonuca göre iyiden harika olmaya giden yolda yüksek profile sahip CEO’lara ya da en son teknolojiye gerek yoktu. Önemli olan kurumsal bir kültüre sahip olmak ve belli bir disiplin içinde hareket etmekti. Tam bir kitap tutkunu olarak bilinen ve ayda en az üç kitap okuyan Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Hasan Denizkurdu’nun en beğendiği kitap da Jim Collins’in “İyiden Mükemmele” adını taşıyan bu kitabı. Denizkurdu, kitaptan çıkardığı ana fikri şöyle anlatıyor: “Önemli olan iş ve işin karmaşıklığı değil, o işi kimin yöneteceği”.

İş hayatını ve şirketleri otobüse benzeten Hasan Denizkurdu, iyi gitmeyen bir otobüsten, daha iyi performans bekleniyorsa yapılması gerekenin hem şoför hem de yolcuları yeniden seçmek olduğunu söylüyor ve “Ama en önemlisi, o otobüsü sürecek kişiyi bulabilmektir” diyor.

Denizkurdu’nun en son okuyup beğendiği kitap ise bir felsefe kitabı: “Spinoza’nın Tao’su”. Kitapta varoluşu sorgulayan, hatta dini dogmalara karşı çıkan bir bilim adamının bugün dahi geçerli görüşleri ve yaşamı anlatılıyor.

Denizkurdu, “Bilim adamı görüşleri nedeniyle aforoz ediliyor. Ancak, sonuçta aforoz edenlerin değil, aforoz edilenlerin fikirlerinin değerli olduğunu görüyoruz. Benim bu hikayeden kendime çıkardığım ders ise, şirket ve toplum yaşamında yöneticilerin inandığı fikirleri sonuna kadar, ne pahasına olursa olsun savunabilmeleri” diyor. 

ÜMİT BOYNER’İN SATICILIK HEDEFİ

Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner’in en verimli bulduğu iş kitabı Og Mondino’nun “The Greatest Salesman in the World” (Dünyanın En İyi Satıcısı) adlı kitabı. Kişisel gelişim alanında dünyanın en çok okunan yazarı olan Og Mandino, bu kitabı eski bir hikayeden yola çıkarak kaleme almış.

Hikaye, kısaca deve çobanı Hafid’in, ustası tacir Patro’dan devraldığı başarı ve mutluluğun sırlarını anlatıyor. Hikayenin odak noktasını oluşturan ve başarının sırlarını gizleyen on parşömen de aslında bugünün satış dünyasına ışık tutuyor. Hafid’i dünyanın en büyük satıcısı yapan ise yüzyılların bilgeliğini içeren hayat felsefesi.

Ümit Boyner, kitabın kendisini etkileyen en önemli bölümünün, rasyonel boyutu olduğunu ifade ediyor. Boyner, “Gerçekler ışığında mantıkla karar veren kahramanın aynı zamanda duygusal zekayı da bu rasyonellikle bir araya getirmesi, örneğine az rastlanır bir uygulama. Kitapta bu iki unsurun bir araya gelerek anlatıldığı hikayeler ise çok etkileyici” diyor.

ABD ordusu şirketlere örnek

Ümit Boyner’in, üslubu ve alışılmışın dışında örnekleriyle etkilendiği diğer bir kitap ise Gordon R. Sullivan imzalı, “Umut Bir Yöntem Olamaz”. Kitap şöyle başlıyor: General Motor’dan IBM’e, Wal Mart’dan Microsoft’a dünyanın en büyük şirketleri, iş yapış biçimlerinin değişimine karşı mücadele ederken tek bir kuruluş bu değişime her zaman hazırlıklı: Amerikan ordusu. Bir buçuk milyon çalışanıyla tam bir global dev olan ordunun yıllık bütçesi ise 6.3 milyar dolar. Ordunun stratejik ortakları bütün büyük ülkeler. Bu haliyle Amerikan ordusu dünyanın en geniş ve en karmaşık organizasyonu.

İşte Sullivan ve Harper da bu nedenle insan kaynağını motive etmek, finansal kaynakları doğru kullanmak gibi alanlarda Amerikan ordusunu şirketler için örnek gösteriyor. Ümit Boyner’i de kitabın bu boyutu etkilemiş. Boyner, Amerikan ordusu gibi karmaşık ve dev bir kuruluşun yeniden yapılanmasını, değişen teknoloji ve yönetim biçimlerine hazırlanışını çarpıcı bulduğunu söylüyor. Kitap için “Bir stratejik planlama örneği olarak tüm şirketlerin kendi adlarına çıkarım yapabilecekleri bir çalışma” diyor.  

HAKAN ATEŞ’İN DEĞİŞİM STRATEJİSİ

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’in bugüne dek okuduğu iş kitapları içinde en faydalı bulduğu kitap Kenichi Ohmae’nin “Invisible Continent” (Görünmeyen Kıta) adlı kitabı. Görünmez kıtanın doğum tarihi 1985. Yani Microsoft’un Windows 1.0’ı piyasaya sürdüğü, CNN’in kurulduğu, Cisco System’in hayata geçtiği dönem. Ohmae, kitabında bu kıtada kararların nasıl alındığını inceliyor. Oradaki işleyişi anlatırken, cesur ve geleceği gören bir girişimle sadece bugünü değil, geleceği de açıklıyor. Bill Gates, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olabilir mi, gibi iyi ve kötü olasılıkları akıllara getiriyor. Kitaptaki en can alıcı sorular ise: Yeni kıtayı kim yönetiyor? Kıta’nın sonunu kim getirecek? Bu kim tarafından gerçekleştirilecek?

Kitabın bu gibi ilginç sorulara yanıt arayışını sıra dışı bulduğunu belirten Hakan Ateş, kitapta en çok görünmez kıta olan Amerikan ekonomisin işleyişinden etkilendiğini söylüyor. Ateş, “Kitap modern ve sömürgeci yönetimlerde sermaye açıklarının basılan hazine bonoları ve dolarla nasıl kapatıldığını ortaya koyuyor” diyor. Tüm kitaptan Hakan Ateş’in kendine çıkardığı ders ise,  “Kendini yenileyebilenlerin ve değişimi yakalayanların ayakta kaldığı gerçeği. ”

Yapmak için yıkmak gerekir

Ateş’in iş yaşamına yön veren kitaplardan bir diğeri ise Mevlana’nın Mesnevi’si. Kitapta altını çizdiği cümle de “Yapmak için yıkmak gerekir.” “Yapılaşmayı doğru kurarsanız inşaatı doğru yapabilirsiniz” diyen Ateş, sağlam bir şeyler ortaya koymak için öncelikle varolan yapıdan kurtulmak gerektiğini söylüyor. Hakan Ateş, vizyon olarak hem “Görünmez Kıta” hem de Mesnevi’den kendi adına yaptığı çıkarımları da şöyle özetliyor:

“Dinamik dünyada değişimi öngörebilmek gerekiyor. Her şeyin değişime açık olduğunu bilmeli ve gerekli rüzgarlara göre de vaziyet almalıyız. Talebin arkasından koşmak yerine talebi yaratmak, yani önce satmak sonra yapmak şart.”

ASLI KARADENİZ VE BALIK PAZARI

Hangi işi yapıyor olursak olalım günümüzde işyerlerinde mutlu olmak hayatta mutlu olmanın neredeyse ilk şartı. Acımasız rekabetin çalışan insanların üzerindeki makineleşme etkisi ve ben merkezli tüketim kültürü iş hayatında da mutsuz insanların sayısını giderek artırıyor. Dr. Stephen C. Lundin, Harry Paul ve John Christensen’in birlikte yazdıkları “Fish- Balık” adlı kitapları ise işyerinde mutlu ve başarılı olmanın yollarını gösteriyor.

Balık, Boyner Mağazaları Genel Müdürü Aslı Karadeniz’in de en sevdiği kitapların başında yer alıyor. Karadeniz, kitabın söylemine ilişkin, “Enerjiyi yakalayın ve potansiyelinizi ortaya çıkarın mesajını veriyor” diyor.

Karadeniz’e göre “Balık” diğer başarı kitaplarından farklı olarak hikaye şeklinde kurgulanmış. Yani kitapta sıkıcı, uzun uzun öğütler ve yapılması gerekenler listesi yok. Kitabın yazarları basit bir hikaye kurgusu ve birkaç başlık altında toplanabilir sonuçlarıyla okurlarına yol gösteriyorlar. Kitap öykü kurgusu itibariyle öyle olsa da aslında sadece çalışma hayatına yönelik değil. Hayatın diğer alanlarında da rahatlıkla uygulanabilecek insani ipuçları veriyor. Uygulanış şeklini de okura bırakıyor.

İş yerinde mutlu olmanın yolları

Kitabın öyküsüne gelince: Özel hayatında ve iş yerinde sorunları olan Mary Jane bir gün iş yerinde müdürü olduğu departmanı verimli hale getirmek zorunda kalır. Bu anlamda sıkıntılı anlar yaşarken bir gün yolu dünyaca ünlü Pike Place Balık Pazarı’na düşer. Burada çalışanların keyifle işlerini yapmalarına, coşkulu atmosfere ve balık satıcılığı gibi bir işin bile insanları mutlu ettiğine tanık olur.

Mary Jane, buraya sık sık gelir ve öğrendiklerini departmanında uygulayarak büyük bir başarı elde eder. Aslı Karadeniz, kitaptan aldığı temel öğreti için de şöyle konuşuyor: “İş yerinde daha verimli bir atmosfer yaratma ve bunu keyifli bir şekilde yapmak için mutlaka okunması gereken bir kitap.”

AYHAN YAVRUCU’NUN ÖĞRENDİĞİ

Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu’nun en öğretici bulduğu kitap Üzeyir Garih’in “Deneyimlerim” adını taşıyan serisi. Yavrucu, “Bir kere teori ve pratiğin bu kadar güzel kaynaştırıldığı bir kitaplar paketi bulmak çok zor” dediği seriyi, şöyle anlatıyor:

“İşletme ile hayatın hemen hemen her kesitine yönelik bedeli ödenerek öğrenilmiş tecrübelerin, olağanüstü akıcı bir Türkçe ile anlatımı kavramayı çok kolaylaştırıyor. Ayrıca, birçok şeyin bir arada olması okuyucuya zaman kazandırıyor. Her şeyden önemlisi vazgeçilmez bir başucu kitabı. Eminim herkesin bu kitaplardan öğreneceği çok şey var.”

Türk iş dünyasının duayenlerinden olan Üzeyir Garih’in “Deneyimlerim” isimli beş ciltlik kitabı iş hayatına hazırlık dönemiyle başlıyor. İş hayatında soru sorma tekniklerinden şirket yönetimine, pazarlama ve işçi işveren ilişkisi de dahil olmak üzere iş hayatına dair her şeyi kapsıyor.

İşletme filazofundan çeşitlemeler

Yavrucu’nun son okudukları arasında en beğendiği kitap ise “Daily Drucker-Günlük Drucker”. Kitap bir işletme filozofu olan P. Drucker’ın 34 kitap ve yüzlerce makale ve konferanslarından derlenmiş. Kitapta işletme organizasyonundan pazarlamaya, insan kaynaklarından reklama, yaratıcı düşüncelerden, finans ve ekonomiye ilişkin pek çok konu anlatılıyor. Ayhan Yavrucu, “Çok şey öğrenilecek bir başyapıt” olarak tanımladığı kitapta, her sayfanın altında okuyucunun yorum, katkı ve bunun sonuçlarını sınamasına imkan vermek üzere bırakılan boşlukları da çok beğendiğini söylüyor.

KABATEPE’NİN UNUTAMADIĞI KİTAP

Cisco Genel Müdürü, Mete Kabatepe’nin bugüne kadar okuyup da en çok yararlandığı iş kitabı Boston Consulting Group yöneticileri Philips Evans ve Thomas S. Wurster tarafından yazılan “Blown to Bits” (Parçalara Ayrılmak). İki yazar, kitapta internetin her tür iş yapış biçimini derinden etkileyeceğini ve hatta değiştireceğini anlatıyorlar. Bilgi teknolojilerine dayalı yeni ekonominin pek çok sektör için yeni fırsatlar yaratırken, gazeteler, otomotiv perakendecileri, bankacılık sektörü gibi, sektörlerdeki yapı değişikliğine dikkat çekiyorlar.

Kabatepe’nin kitaptan aldığı en büyük ders, bilginin iş dünyasındaki her şeyin ortasında olması. Kabatepe, kitapta çarpıcı bulduğu diğer temel fikirleri ise şöyle sıralıyor:

“Bilginin kalitesi ile buna ulaşabilen kişi sayısı arasındaki ilişki ve bu bağlantının değişimi. Son kullanıcı veya tüketicinin önemi. Ara katmanların hızlı tükenişi. Bilgi kalitesi ve bilgiye ulaşma oranının rekabete yansımaları.”

İnsanın olduğu yerde politika da vardır

Mete Kabatepe’nin okuyup da çok beğendiği diğer bir kitap, Emre Kongar’ın, “Babam, Oğlum, Torunum” adlı kitabı. İnsanın olduğu her yerde politika vardır, iş yeri bir istisna değildir. Değerlerin öneminin günlük hayattan örnekleri, ülke, şirket veya üniversite de olsa yönetenlerin yönetim tarzları ve bu tarzın etkisine ilişkin ortaya konanlar ise Kabatepe’nin kitapta altını çizdiği bölümler.

PRENSİPLERİNİ DRUCKER’LA BELİRLEDİ

“The Effective Executive” (Etkili Yönetici) adlı kitabın yazarı Peter Drucker’a göre etkili yöneticilik sonradan öğrenilebilecek bir şey. Dolayısıyla etkili bir yönetici olmak isteyen herkes birtakım prensipleri benimsemekle işe başlayabilir. Bunların başında da zaman yönetimine odaklanmak geliyor.

Drucker, deneyimlerinden ve araştırmalarından yola çıkarak, yöneticilerin aslında zamana hakim olamadıklarını söylüyor. Bunu da şöyle açıklıyor: “Pek çok yönetici zamanlarını düşündüklerinden çok daha farklı şekilde harcıyorlar. Harcamak istediklerinden farklı şeylere kendilerini yönelmiş buluyorlar. Yani tam bir zaman israfı yaşıyorlar.”

Bu durumda Drucker’ın tavsiyesi ise başkalarının yapabileceği şeyleri yöneticilerin yapmaktan vazgeçmesi. Önem sırasını iyi belirlemek.

Muhtar Kent’in kitaptan aldığı dersler

İşte kitabın özellikle odaklandığı bu konulardan dolayı “Etkili Yönetici”, Coca-Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grubu Başkanı Muhtar Kent için okuduğu en işe yarar kitapların başında geliyor. Kent, kitabın iş hayatında ve profesyonel yönetimde ortaya koyduğu 5 önemli prensibi kendisine tümüyle uyarladığını söylüyor. Bunları da şöyle sıralıyor:

“Birinci sırada zaman yönetimi geliyor. Bu tüm yöneticiler için Drucker’ın da altını defalarca çizerek belirttiği gibi oldukça önemli bir konu. İkincisi ise organizasyonun ne şekilde geliştirileceğinin iyi seçimi. Bu konuda da Drucker’ın önerileri gerçekten uygulanabilir. Üçüncüsü azami etki elde etmek için odak noktalarını iyi seçebilmek. Bu bölümü okuduğumda kitabı okumaktan dolayı ödüllendirildiğimi hissettim. Dördüncü bölüm belki de en hassası yani önceliklerin doğru ve zamanlı seçim. Son prensip ise etkin karar alabilme süreci.”

LİDER HAYALLERİNİ PAYLAŞMALI

Harvard Business School Profesörleri Robert Kaplan ve David Norton’un birlikte yazdığı “The Strategy-Focused Organization” (Stratejiye Odaklı Organizasyonlar) adlı kitap Degussa Yapkim Genel Müdürü Cüneyt Dayıcıoğlu’nun en beğendiği iş kitaplarının başında geliyor. Dayıcıoğlu’nun kitaptan kendine uyarladığı temel noktaları, stratejik düşünme, uzun vadeli planların stratejiye dönüştürülmesi ve iş koşullarının değişimini yakından takip etmek oluşturuyor.

STRATEJİLERE ODAKLANILMALI Bu kitabı okuduktan sonra strateji konusundaki düşüncelerinin netleştiğini belirten Dayıcıoğlu, “Kitapta şirket başarısının çok kriterli yapısı etkili bir şekilde dile getiriliyor. Özellikle stratejinin dinamik ve gelişimci olması gerektiği güzel vurgulanıyor” diyor. Kitaptan edindiği fikirler Cüneyt Dayıcıoğlu’nun iş hayatında da önemli bir yol gösterici olmuş. Örneğin, liderin orkestra yöneticisi gibi davranarak tüm kadroyu stratejilere odaklandırması, hayallerini kadrosu ile paylaşması Dayıcıoğlu’nu etkileyen fikirler arasında.

DEĞİŞİME HAZIRLIKLI OLMAK ŞART

Who Moved My Cheese, “Peynirimi Kim Kaptı?” dört karakterin hikayesini anlatıyor. Bir labirentte yaşayan, beslenmek ve mutlu olmak için ihtiyaç duydukları peyniri arayan bu dört kahramandan ikisi fare, ikisi ise fare boyutunda ve fare gibi davranan insanlar. Peynir hayatta sahip olmak istenen her şeyin metafor olarak ifadesi. Labirent  ise peşinde koşulan şeyin aranıldığı ortamı simgeliyor. Kahramanlar hikayede beklenmedik bir değişimle karşılaşıyorlar. Sonunda içlerinden sadece biri başarıya ulaşıyor ve labirentte edindiği deneyimi aktarıyor.

HIZLI ADAPTE OL, ZEVK AL Spencer Johnson tarafından yazılan ve tüm dünyada 21 milyon satılan “Peynirimi Kim Kaptı?” EMC Türkiye Müdürü Cem Fındıkoğlu’nun en beğendiği iş kitabı. Fındıkoğlu’nun kitaptan edindiği ana fikir, değişimin her zaman gerçekleşeceği. Ortamı gözlemleyerek, değişime hazırlıklı olunabileceğini söyleyen Cem Fındıkoğlu, “Yeniliklere ne kadar çabuk adapte olabilirseniz, yeni ortamdan o kadar hızlı zevk alabilirsiniz. Bu kitap da bana bunu gösterdi” diyor.

Nilüfer Gözütok
ngozutok@capital.com.trHaber : Capital Online / 01 Temmuz 2005 Cuma
YORUMLAR (0)
Haber'e ait yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum ekleyebilirsiniz!
Kayıtlı isminizin görüntülenmesini istiyorsanız, yorumunuzu yazmadan önce üye girişi yapınız.

M.Rauf Ateş

Şirket Doktoru

Özlem Aydın Ayvacı

Zirve Yolu

David Bork

Family Business

Richard Branson

Yılmaz Çakır

Mikrotek

Jeffrey J. Fox

Strateji

Mehmet Gerz

Piyasalar

Nilüfer Gözütok

İnsanlar

Fatoş Karahasan

Pazarlama

Akın Öngör

Liderlik

Hande Yavuz

Media Pulse

Kulis

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Para & Borsa

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Emlak

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

İş Dünyası

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.
Hükümetin 2023 hedefleri sizce gerçekçi mi?
İş kitapları özetleri +TÜMÜ

Hoop!

Amerika'yı şekillendiren 20 fiyaskodan hayat dersleri
Çok İyi Şirket Nasıl Olunur
çok güzel anlatım gerçekten katılıyorum ve ekliyorum önemli olan şirket sahibi olmak değil önemli olan şirketin ...
Misafir tarafından gönderildi
Eskimolara Buz Satmanın Sırları!
harika bir yazı herkez okumalı okumayanlara anlatmalı
Misafir tarafından gönderildi
Arzuhan Doğan Yalçındağ,
"Bölgesel bir oyuncu olmayı hedefliyoruz"dedi
Haluk Dinçer, "Bir sonraki treni yakalayacağız" dedi
30 Güçlü İş İnsanı sıralaması nasıl şekillendi
C level yöneticilerin yeni profili 

Dergi içeriğini görmek için tıklayın...

En etkileyici tatil adresim
İş insanlarının en çok etkilendiği tatil yerleri ve bu kentlere d...

En sevdiğim kare
İş liderleri arasında fotoğrafa gönül veren çok sayıda isim var. ...

Torunlarla unutulmaz dakikalar
İş dünyasında “büyükbaba” ya da “dede” olma şansını yakalayan işa...
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Bursa'daydı
Devamı için Tıklayın
"Gelecek Bizde"'Manisa'da toplandı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'da 2014 hedefleri konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Capital500'de ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
İnşaatta kalite zirvesi
Devamı için Tıklayın
Bulut Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Turizmin "en iyileri" ödüllendi
Devamı için Tıklayın
Bankacılar Zirvesi 2013
Devamı için Tıklayın
"Anadolu Markaları" ekimde Antep'teydi
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Adana'daydı
Devamı için Tıklayın
Girişimci Üniversiteli Washington'a gidiyor
Devamı için Tıklayın
Başarılı kadın girişimciler seçildi
Devamı için Tıklayın
17 milyar dolarlık sektör masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik ziyafeti
Devamı için Tıklayın
Altyapı yatırımları CEO'ların merceğinde
Devamı için Tıklayın
Pazarlama yöneticilerine özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli Girişimciye New York'a gitmek için son şans
Devamı için Tıklayın
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en iyi işverenleri
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Çanakkale'de
Devamı için Tıklayın
KOBİ'ler Ankara'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üretim merkezi olmak istiyor
Devamı için Tıklayın
Canlılık bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Konsolidasyon öngörülüyor
Devamı için Tıklayın
İç satışta atak bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Katma değerli ürünlerin payı artacak
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023'te ege konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci Kulübü Hoffman'ı ağırladı
Devamı için Tıklayın
Ali Babacan CEO'larla buluştu
Devamı için Tıklayın
Capital Liderleri zirvede toplandı
Devamı için Tıklayın
Atlas'a Piri Reis'li 20. yıl kutlaması
Devamı için Tıklayın
Yılın İş İnsanları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Beğenilenlerin müthiş gecesi
Devamı için Tıklayın
Ceo Club "Başkanı" ağırladı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ta kadın farkı
Devamı için Tıklayın
Filo Yöneticileri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Girişimciye özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Herkes 'zirve'de
Devamı için Tıklayın
Emlakta en iyiler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun devleri ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
İzmir'in gurur gecesi
Devamı için Tıklayın
Yönetim Kurullarının yarını
Devamı için Tıklayın
Cannes Lions 60 yaşında
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'ta ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü'nden" büyük davet
Devamı için Tıklayın
Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecekler
Devamı için Tıklayın
En büyükler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yolculuk
Devamı için Tıklayın
Küresel devler "Zirvede" buluştu
Devamı için Tıklayın
“Girişimci Kulübü” sizleri bekliyor
Devamı için Tıklayın
CEO Ajanda 2013
Devamı için Tıklayın
CEO Club bankacıları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Malatya'ya konuk oldu
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023 Antalya'da başladı
Devamı için Tıklayın
Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2013 araştırması tanıtı
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü"nden büyük davet
Devamı için Tıklayın
Aile şirketleri için kaçırılmayacak program
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimcilerin bundan sonra da yanındayız
Devamı için Tıklayın
İnovasyon zirvesi
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler
Devamı için Tıklayın
Reklam dünyası Cannes'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimciler New York için yarışacak
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Yarışması heyecanı başladı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik şöleni
Devamı için Tıklayın
CEO'ların golf tatili
Devamı için Tıklayın
Kadın girişimciler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ın son konuğu
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
TMME ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de son etap
Devamı için Tıklayın
Trump Towers Mall'a görkemli açılış
Devamı için Tıklayın
Ekonominin zirvesi Uludağ'da buluştu
Devamı için Tıklayın
En iyi filo yöneticileri ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Sorumluluğa yeni bakış
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler devam ediyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun yıldızları
Devamı için Tıklayın
"İzmir'e yön verenler" ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Genç Aslanlar için geri sayım başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışması başlıyor!
Devamı için Tıklayın
En başarılı emlak yatırımları
Devamı için Tıklayın
Ekonominin geleceği masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CFO'lar dış kaynağı konuştu
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
"Anadolu500" Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci gençler yarıştı
Devamı için Tıklayın
Trabzon'da "Biz bize sohbetler"
Devamı için Tıklayın
Kadın liderler ekonomiyi değerlendirdi
Devamı için Tıklayın
VOB şampiyonları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO club perakende devlerini ağırladı
Devamı için Tıklayın
Girişimcilik haftası çıtayı yükseltti
Devamı için Tıklayın
Yarının yönetim kurulu üyeleri için workshop
Devamı için Tıklayın
Sürdürülebilir şehir yolculuğu
Devamı için Tıklayın
İzmir'e yatırım sözü
Devamı için Tıklayın
Biz bize sohbetler Eskişehir'de gerçekleşti
Devamı için Tıklayın
Yarışma sanal VOB piyasası gerçek
Devamı için Tıklayın
Bu kez üniversiteli girişimciler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
CEO'lar sahnede
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar buluştu
Devamı için Tıklayın
Tenis dünyasının gözü İstanbul'da
Devamı için Tıklayın
CEO'lar "Yeni normalde rekabeti"konuştu
Devamı için Tıklayın
Emlak Oscar'ı geliyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun en etkili iş insanları
Devamı için Tıklayın
Kobi'ler Antalya'da Ergun Özen'i ağırladı
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
"Yılın İş İnsanları"nın Ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları’nda 5. Durak Konya oldu
Devamı için Tıklayın
Global kobi Bursa’da toplandı
Devamı için Tıklayın
Hugo Boss'un CEO'sunu perakendeciler ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu'da marka yarışı başladı
Devamı için Tıklayın
Antep gelecek için toplandı
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de karar anı
Devamı için Tıklayın
CEO Club gelecek 10 yılı tartıştı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Büyük yarışta finale doğru
Devamı için Tıklayın
Capital 500'ün ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu 500'ün en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
En etkili 50 iş insanı aranıyor
Devamı için Tıklayın
Chip en iyileri ödüllendirdi
Devamı için Tıklayın
Anadolu markaraları yarışması başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Capital dev CEO'ları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler başlıyor
Devamı için Tıklayın
'Ceo club'da enerji konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Mango'nun yaratıcısından Ceo'lara tavsiyeler
Devamı için Tıklayın
Global kobi Gaziantep'teydi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar Godiva'nın öyküsünü dinledi
Devamı için Tıklayın
İş dünyası sinemada buluştu
Devamı için Tıklayın
CEO'lar 'fazla mesai'ye kaldı
Devamı için Tıklayın
Perakendenin liderleri buluştu
Devamı için Tıklayın
Asım Kocabıyık'tan CEO'lara yönetim dersi.
Devamı için Tıklayın
KOBİ'lerin e-dönüşümü Adana'dan başlıyor!
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'da ödül töreni
Devamı için Tıklayın
CEO CLUB ÜYELERİ BAKANLA BULUŞTU
Devamı için Tıklayın
En başarılı “gençler” ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
“Yılın iş insanları” ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
100. YIL HESAPLARI
Devamı için Tıklayın
GELECEĞİNİ EDUCATURK’LE KAZAN
Devamı için Tıklayın
YATINIZ İÇİN DE YER VAR
Devamı için Tıklayın
ROCK’N DARK YOLA ÇIKTI
Devamı için Tıklayın
GLOBAL KOBİ ERZiNCAN’DA TOPLANDI
Devamı için Tıklayın
ALİ TARAN’DAN, “VESTEL’İN ROBOTU ARÇELİK’İN ÇELİK’İNİ YENER” YORUMU!
Devamı için Tıklayın
Son dönemece girildi
Devamı için Tıklayın
Club'a davet
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ Kayseri'nin nabzını tuttu
Devamı için Tıklayın
“Konut almak için en iyi dönemdeyiz”
Devamı için Tıklayın
Kriz nedeniyle yönünü yurtdışına çevirdi
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ platformu Denizli'deydi
Devamı için Tıklayın
İzmir buluşması umut verdi
Devamı için Tıklayın
Bizden haberdar olmak için.

E-posta adresiniz


Tam zamanında gelişme
Yeni bir işletmecilik yaklaşımı sayesinde Siemens'in gaz türbini uzmanları artık teslimat sürelerini ve üretim maliyetlerini düşürebiliyor.

Verimliliği ve kârlılığı nasıl artırmalı?
Kömür ve gaz ile çalışan enerji santrallerini modernleştirmenin getirileri arasında ilk akla gelenler arasında artan üretim, azalan salımlar...

Denge mi, kesinti mi?
Siemens'in yeni otomatik yük azaltma sistemi, enerji santrali arızalarında olası herhangi bir dengesizliği engellemek için ışık hızında devreye girebiliyor.