Dolar: 2,162
Euro: 2,84
Sterlin: 3,5970
İsv. Frank: 2,3582
Altın: 89,6089
İMKB: 80312,9
Büyük Değişim Dalgası
Bir zamanların en gözde sektörüydü. Pek çok işadamı, bu alana yatırım yapıyordu. Ancak bugün tablo değişti. Üretimde büyük sıkıntı yaşanıyor. Fasoncular kapanıyor, toptancılık bitmek üzere. İflas e...

Bir zamanların en gözde sektörüydü. Pek çok işadamı, bu alana yatırım yapıyordu. Ancak bugün tablo değişti. Üretimde büyük sıkıntı yaşanıyor. Fasoncular kapanıyor, toptancılık bitmek üzere. İflas edenlerin, borç batağına sürüklenenlerin sayısı çığ gibi büyüyor. Finansal açıdan iyi durumda olanların bir bölümü sektörden kaçtı. Kalanlar ise ya ürün portföylerini değiştiriyor ya da riski dağıtmak için farklı alanlarda şansını deniyor. Çıkışı ortaklıkta arayanlar da var. 15 milyon kişinin istihdam edildiği tekstil ve hazır giyim, büyük bir değişimden geçiyor, yeniden yapılanıyor. İşte bu değişim süreci ve yaşananlar…

 

hedTekstil ve hazır giyimde radikal bir dönüşüm yaşanıyor. Fason üreticiler hızla kapanıyor. Toptancılık bitmek üzere… İplik ve kumaş üreticilerinin durumu hiç iyi değil. Rekabetin çok acımasız bir noktaya gitmesiyle şirketlerin kârlılığı da sıfıra doğru gidiyor.

Nakit akışı sıkıntısı, birçok şirketi borç batağına soktu. Son 1 yılda üretimini durduran, iflas eden ve gelecek görmediği için pazardan çekilen şirket sayısı rekor düzeye ulaştı. İflas edenlerin ölçekleri ve konumları tabloyu daha da ürkütücü kıldı.

Türkiye’nin en bilinen gömlek markalarından Abbate, kullandığı krediyi geri ödeyemeyince icrayla satıldı. Ülkenin ilk entegre polyester iplik ve elyaf kuruluşu Sönmez Filament, üretimine son verdi. Tekerekoğlu Tekstil, ev tekstilinde dünyanın 3’üncü büyüğü olmasına rağmen ödeme sıkıntısı nedeniyle icraya verildi ve iflas etti. Öztüre Holding, Türkiye’nin en büyük gömlek fabrikalarından Karyateks’i kapatıp tekstilden çıktı. Denizli’de Denteks, Deba ve Funika’dan da benzer haberler geldi.

Şu anda direnmeye çalışanlar da içinde bulundukları finansal açmazı iflasın ertelenmesi talebiyle aşmaya çalışıyor. Finansal açıdan daha iyi durumda olanlar ise geleceğe sağlam adımlarla ilerleyebilmek için ürün portföylerini değiştiriyor, yenilikçi ürünlere yöneliyor. Riski dağıtmak adına farklı sektörlerde şanslarını değerlendirenlerin sayısı da hiç az değil.

Tekstil ve hazır giyim, hep Türkiye’nin istihdam gücünü sırtlayan sektör oldu. Binlerce şirketin faaliyet gösterdiği sektörde, doğrudan 4 milyon, dolaylı olarak 15 milyon kişi istihdam ediliyor. Yılda 22,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriliyor.

Peki bu derece kritik sektörü, bu noktaya getiren ne oldu? İşte yaşananlar ve bunların sektörü götürdüğü yön…

1. Rahat Olanların Farkı
Tekstil ve hazır giyimde, her şirket kendi ölçeğinde krizi yaşıyor, ancak diğerlerine göre daha rahat pozisyonda olanlar var. Bunların başında yatırımlarını öz kaynaklarıyla yapan, alternatif pazarları olan ve iş modelini yenilikçi ürünlerle koleksiyon tasarımı üzerine kuranlar geliyor.

Hey Tekstil’in patronu Aynur Bektaş, “Tasarıma yatırım yapan ve pazarlama odaklı çalışanlar her türlü koşula daha dayanıklı” diyor. Domino Tekstil’in sahibi Umut Oran, katma değeri fazla olan akıllı tekstilde üretim yapan şirketlerin de krizde avantajlı olduğunu söylüyor. 

Sektör genelinde sıkıntıyı daha az hissedenler arasında, nakit akışı yaratma avantajına sahip olan hazır giyim perakendecileri öne çıkıyor. Ayaydın Miroglio Group Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, “Bugün durumu biraz iyi olan ve ayakta duran sadece perakendeciler” diye konuşuyor. Stefanel Türkiye Genel Müdürü Füsun Çevikel de perakendeciler arasında da fiyat aralığı üst ve alt kategoride olanların daha iyi iş yaptığına dikkat çekiyor. Ortalama bir fiyat aralığında faaliyet gösterenlerin zorlandığını kaydediyor. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Nuşin Oral da “Lükste sürekliliği ve kalıcılığı olan markalar daha iyi işler yapıyor” diyor.

Üretim ayağında ise ithalat baskısı altında olmayanların daha az sorun yaşadığı belirtiliyor. İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, “Baskıcılar ve emprimeciler mevcut siparişleri işledikleri, dolayısıyla ithalata duyarlı olmadıkları için çok etkilenmedi” diye konuşuyor.

2. Fason ve Toptan İşi Sorunlu
Tekstil sektöründe en büyük sıkıntı üretim ayağında kendini gösteriyor. Fason üreticiler arasında kapananların sayısı hızla artıyor. Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, fasoncu sayısı giderek azaldığı için, iş yaptırmakta zorlandıklarının altını çiziyor ve nedenlerini de şöyle açıklıyor: “Birçok üretici finansman sorunu yaşıyor, finansman bulamadığı için de var olan müşteriye bile iş yapamıyor.”

Toptancılık da sektör yetkililerine göre bitmek üzere. Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, imalatçıdan alıp toptan satış yapan aracıların zamanında tahsilat yapamadıkları için büyük sıkıntılar yaşadığını belirtiyor.

İplik ve kumaş üreticilerinin durumu da hiç iyi değil. O kategoride rekabetin çok acımasız bir noktaya gittiğini ifade eden Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Sait Kavurmacı, “Çin’in o ürün gruplarındaki fiyatları aşağı çekmesiyle Avrupa’da birçok şirket kapandı. Türkiye’deki şirketlerin kârlılığı sıfıra indi” diyor.

GİSAD Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özdoğan da sektöre daha genel bakıyor. Şu aşamada nakit akışını sağlayamayan tüm şirketlerin büyük zorluklarla yüzleştiğini söylüyor. Sektörde nakit akışı omurgasının çatladığı tespitinde bulunan Özdoğan, “Şirketler kârsızlıktan batmaz. Zor durumda olanların asıl sorunu, nakit akışı yönetimi yapamamaları.

Finansal sistemde bu anlamda büyük bir tıkanıklık var” diyor.

3. Yenilikçi ve Nano Dopingi
Sektörde kârsızlık en büyük sorun… Üretici şirketler, son dönemde kârlılığı yakalayabilmek için ürün değişikliğine gidiyor. Portföylerindeki katma değerli ürünleri artırmaya çalışıyorlar.

Yeşim Tekstil, son yıllarda giderek artan oranda yenilikçi ürünlere ağırlık veriyor. Müşterilerinin tercihinin daha çok ileri teknolojiye sahip özel kumaşlardan yana olduğunu belirten Yeşim Tekstil Genel Müdürü Şenol Şankaya, “Koleksiyonlarımızda da bu tarz ürünlerimizi kullanmaya özen gösteriyoruz” diyor.

50 yıllık perde üreticisi Elvin Tekstil de bu anlamda ciddi atılım içinde olan şirketlerden. Elvin, nanoteknolojiyi dünyada ilk defa perdeye uygulayan şirket oldu ve kendi kendini temizleyen perdeler üretmeye başladı.

Wenice Kids markasıyla Kuşam Tekstil, son yıllarda sektörün en başarılı isimlerinden biri olmayı başardı. Şirketin bu başarısında, yenilikçi uygulamaları büyük rol oynuyor. Wenice Kids’in yenilikçi uygulamalarından biri, engelli çocuklar için oluşturduğu koleksiyon. Marka bu koleksiyon kapsamında, ayağını hareket ettiremeyen çocuklar için boydan boya fermuarlı pantolonlar, renk noktasında hassas olanlar için de renk hassasiyetli ürünler üretiyor. 3,5 yıl önce 2 mağazası olan Wenice, bugün 378 mağazaya ve 100 milyon Euro ciroya ulaştı.

Klasik giyimin lider markalarından Sarar da değişen trendlere uygun olarak ürün gamını değiştirdi. Bundan 1 yıl öncesine kadar üretimlerinin yüzde 80 oranında klasik takım elbiselerden oluştuğunu belirten Sarar Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, “Artık üretimimizin yüzde 40’ı spor giyime döndü. Daha fazla gençlere yöneldik” diye konuşuyor.

4. Portföy Genişletiyorlar 
Birçok tekstilci yeni alanlara girerek iş portföyünü genişletiyor. Bunu da sermayesini değerlendirirken riski dağıtmak için yapıyor. Tekstilcilerin en çok rağbet ettikleri sektörlerin başında inşaat ve enerji geliyor. APS Tekstil, Akın Holding, Roman, Aydınlı Grup ve daha pek çok tekstilci bu kervana katılanlar arasında…

Tekstilin en önemli isimlerinden Nuri Akın, geçtiğimiz yıl Edip İplik’teki faaliyetlerine nokta koyarak gayrimenkule yoğunlaştığını açıkladı. Dededen tekstilci olan Akın’ı bu noktaya getiren, Türkiye’nin üretici olarak tekstilde yaşadığı tıkanıklık. Bu tıkanıklıkta çözümü gayrimenkulde bulan Akın, 212 adını taşıyan alışveriş merkezi projesini gerçekleştirdi. Akın, yeni büyüme planlarına ilişkin olarak, “Tekstilde yerimizi tutacağız. Gayrimenkul ve enerjide büyüyeceğiz” diye konuşuyor.

Cacharel, Pierre Cardin ve US Polo gibi dünya markalarının tasarım ve üretim üssü olan Aydınlı Grup da bu yıl portföyünü genişletme kararı aldı. Krize rağmen inşaat sektörüne girdi.

Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Sait Kavurmacı, “Bizim sektörden birçok şirket inşaata giriş yaptı. Çünkü finansal açıdan altından kalkılabilecek bir iş” diyor.

Roman’ın sahibi Turgut Toplusoy da son dönemde faaliyet alanında çeşitliliği benimseyenlerden… Toplusoy, hazır giyimin yanında gayrimenkul ve finansa yöneldi. Bu yönelişinin nedenini şöyle açıklıyor: “Ben krizde tamamen gayrimenkul ve borsadaydım. Yumurtaları tek sepete koymamak gerektiğini düşünüyorum.”

5. Terk Eden Sayısı Artıyor
Kârsızlıkla mücadele edemeyen ya da sektörü cazip bulmayan bazı şirket ve gruplar ise sektörden tamamen çıkıyor. Örneğin Sabancı Holding, adım adım sektördeki faaliyetlerini sonlandırıyor. Stratejik gördüğü 5 ana iş kolu arasında tekstile yer vermeyen Sabancı, ilk olarak Bossa’yı satışa çıkardı. Şimdi de 2 yıl önce Uptown markasıyla perakendeye girmek için satın aldığı STK Giyim’i sessiz sedasız tasfiye ediyor.

Bursa’nın en eski sanayicilerinden Sönmez Holding sektörden çıktı. Rekabet edemediği, gelecek görmediği için de çıkış kararı aldığını belirten Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, “Bundan sonra enerji ve turizme yoğunlaşacağız” diyor.

Okan Holding de tekstili terk eden gruplardan... Okan Holding Kurucusu Bekir Okan, Okan Tekstil’i satmak istediğini, tekstilden çıkarken enerjiye gireceğini açıkladı. Öztüre Holding, Türkiye’nin en büyük gömlek fabrikalarından Karyateks’i kapatıp tekstilden çıkış kararı aldı.

Orjin Group patronlarından Zafer Yıldırım, kârlılık kaybı olunca sektörden kısmi olarak çıktıklarını belirtiyor. Yıldırım, deri ve tekstildeki ağırlıklarını azaltırken mağazacılık, turizm ve gayrimenkulde büyüyeceklerini kaydediyor. 

Sanko Holding’in de tekstili bırakacağı konuşuluyor. Ancak holdingden gelen açıklamalar bu yönde değil. Son dönemde enerjiye yoğunlaştıklarını ifade eden Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, “Tekstilin Sanko Holding toplam cirosu içindeki payı gelecekte düşebilir. Fakat bu kesinlikle tekstilden çıkmamız anlamına gelmemeli” diyor.

6. Borç Denizinde Yüzenler
Düşük kurlu ihracat, Uzakdoğulu ülkelere kaptırılan pazarlar ve tüm bunların üzerine gelen kriz, birçok tekstil ve hazır giyim şirketini mali açıdan zayıflattı, pek çoğu borç batağına girdi. İçinde bulundukları finansal açmazı iflasın ertelenmesi talebiyle aşmaya çalışanların sayısı her geçen gün artıyor.

Şirketler iflas erteleme talebinde, genelde vadesi gelmiş borçları ödeyemeyecekleri zaman bulunuyor. Bu yöntem, mali durumunu iyileştirmek isteyenlere zaman kazandırıyor. Bu sürede borcun yeniden yapılandırılmaması durumunda ise iflas kaçınılmaz oluyor.

Bugüne kadar iflas erteleme talebiyle mahkemeye başvuran şirketler arasında Akman Tekstil, Anka Moda, Aral Tekstil, Asalteks, Bağdaş Tekstil, Baydemirler Tekstil, Çetinkayalar Tekstil, Funika Ev Giyimi, Gülbay Tekstil ve Mısırlı Çorap da yer alıyor.

Teşvik sağlansaydı şirketlerin bu ölçüde borç batağına girmeyeceğini belirten Yalçın Ayaydın, “Devlet enerji ve SSK indirimi verebilirdi. Böylelikle sektör bu halde olmazdı. İflaslar şimdi ciddi şekilde artacak. İflas dalgası Anadolu’dan İstanbul’a geliyor” diyor.

Uzun süredir tekstil sektörünün kârsız çalıştığını ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanvekili ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Burkay ise iflasların doğal olduğunu söylüyor. Ancak bir noktanın da altını çiziyor:

“Yaşanan iflas ve borç batakları sadece sektöre bağlanmamalı. Şirket özelindeki durumlar göz ardı edilmemeli.” 

7. İflas Dalgasında Sörf! 
Birçoğu son nefesini vermemek için direnirken son bir yılda çok sayıda şirket mücadeleyi kaybetti. 2008’de tekstil ve hazır giyim sektöründeki şirket sayısı 15 bin 250 iken, 2009’da sayı 14 bin 20’ye indi. Bu azalmada iflaslar büyük rol oynadı. Türkiye’nin en bilinen gömlek markalarından Abbate, kullandığı krediyi geri ödeyemeyince icra ile satıldı.

450 işçi çalıştıran, yılda 10 milyon doların üzerinde ihracat yapan Denteks Fabrikası ile 700 kişinin çalıştığı, yıllık ihracatı 25 milyon dolar olan Dempa Denizli kapısına kilit vurdu. Türkiye’nin ilk polyester iplik ve elyaf entegre kuruluşu Sönmez Filament, üretimine son verdi. Şirket konuyla ilgili İMKB’ye gönderdiği açıklamada şöyle diyordu:

“Zarar ediyorduk. Kapasite daraltılması ve verimlilik artışı gibi tedbirler yeterli olmadı. Dampingli ithalat artışının yanında elektrik ve doğalgaz zamları bizi olumlu bir beklentiden uzaklaştırdı. Üretimin sona erdirilmesine karar verildi.” 50 yıllık geçmişi olan çorap markası Berk de son bir yıl içinde battı.

Bazen batışın tek nedeni kriz değildi. Kötü yönetim de batışları körükledi. Elegant markasıyla 54 ülkeye ev tekstili ürünleri ihraç eden Tekerekoğlu Tekstil, sektörde dünyanın 3’üncü büyüğü olmasına karşılık, ödeme sıkıntısı nedeniyle icraya verildi. Tekerekoğlu Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı olan Arif Tekerekoğlu, batışın ardından kardeşleriyle yaşadığı anlaşmazlığın sonuçta etkili olduğunu belirttikten sonra şu açıklamayı yaptı: “Bizi yıkan en önemli neden kurumsallaşamamak.”

8. Ortak Arayışı Sürüyor 
Tekstil sektöründe geçtiğimiz dönem başarılı ortaklıklara imza atıldı. İpekyol, İtalya’nın en büyük kumaş üreticilerinden Miroglio ile yüzde 50 oranında ortaklık gerçekleştirdi. Girişim sermaye şirketi Turkven de Mavi Jeans’in hisselerinin yüzde 35’ine ortak oldu.

Son olarak bir süredir finansman sıkıntısı yaşayan Mensa da Generali International ile ortaklık anlaşması yaptı. Mensa Mensucat CEO’su Faik Ulutaş, Türkiye’de bir ilk olacak halka arz yöntemi ile ortaklığa gittiklerini belirtiyor. “Generali, halka arz sonrası şirkette yüzde 40 civarında oydan yoksun paya sahip olacak. Yönetim ve mülkiyet bizde kalacak. Buna benzer yöntemler geliştirilmezse çoğu şirketin ortaklık çabaları beyhude olur” diyor.

Finansal açıdan güçlenip yurtdışında büyümek adına tekstil ve hazır giyimde ortaklık arayışları sürüyor. Sektörde bir süredir Kiğılı, Polo Garage ve Collezione gibi markaların ortaklık gerçekleştirebileceği konuşuluyor. Boyner Holding’in Altınyıldız’a ortak aradığı söyleniyor.

Ancak Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yüzde 16’sını gerçekleştiren GİSAD’ın yönetim kurulu başkanı İbrahim Özdoğan, şirketlerin yabancılarla ortaklık yapacak finansal gücü olmadığı görüşünde. Şu anda pazarda ortaklık için dolaşan bir grup şirketin varlığına değinen Özdoğan, “Bunlar da ciddi gruplar değil. Şirketler, yabancı ortaklık yerine kendi aralarında birleşmeli” diyor.

9. Hazır Giyim Ve Perakendeye Yöneliyorlar

Perakendeci Oluyorlar
Son birkaç yıldır tekstilciler hazır giyime yöneliyor. Kumaş üreticisi Ozon Group, Defacto markasıyla hazır giyim perakendeciliğine girdi. 36 yıldır deri sektöründe faaliyet gösteren Desa da tümüyle bir moda markası haline gelmek hedefiyle geçtiğimiz yıl hazır giyime adım attı. Daha önce müşteri başına 1,4 adet ürün sattıklarını belirten Desa Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet, hazır giyimle birlikte bu rakamı 3’e çıkarıp ciroyu 2’ye katlamayı hedefliyor.

Semt ve Tedi Çok Hızlı
Tekstilden perakendeye de ciddi bir kayış var. Kumaş üreticisi Tohum Holding, uygun fiyatlı tekstil ürünleri satışı yapan Semt Tekstil Marketleri ile hızlı bir büyüme yakaladı. 1 yılda 30 mağazaya ulaşan Semt Tekstil Marketleri, 2010 sonuna kadar 100 mağaza hedefliyor.

BİM’in kurucusu Aziz Zapsu da Tedi markasıyla ucuz hazır giyim zincirini hayata geçirdi. Tedi de tıpkı Semt gibi hızla büyüyor. Zincir ilk bir yılda 57 mağaza açtı.

Yeni Konseptler Oluşuyor
Tekstilciler, perakendede kendine özgü çıkış yolları bulmaya çalışırken yeni konseptler de yaratıyor. Bu konseptlerden en başarılı olanı ise MOL mağazaları. MOL, Türkiye’de üretim yapan 78 tekstilcinin birleşmesiyle oluştu. Kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla satma amacıyla yola çıktıklarını belirten MOL’un CEO’su Oktay Özdemir, Uzakdoğu’dan yapılan hiçbir ithalatın kendileriyle baş edemeyeceğini söylüyor.

Son olarak dünyanın üçüncü tekstil aksesuar üreticisi Öz-El Şirketler Grubu da A’Plus adını taşıyan mağazalarla perakendeye girdi. Bu konsept de sektörde dağınık halde bulunan tekstil aksesuarlarını tek bir çatı altında tüketicilere sunuyor.

10. Denizli ve Bursa’da Neler Oluyor?

En Ağır Hasar Denizli’de
Sektörde batık anlamında en ağır hasarı, tekstilin ana üretim merkezlerinden Denizli ve Bursa aldı. Denizli’de Atak Tekstil, Atakan Tekstil, Danteks, Göveçlik İplik, Dempa İplik, Dempa Denizli Mensucat, Denizli Kiraz Tekstil, Denizli Bordo Bobin, Bilteks ve Denizli Basma’nın da aralarında olduğu çok sayıda şirket battı. Kapanan fabrika ve şirketlerin 1-2 yılın kurbanı olmadığını belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, bu işletmelerin en az 3-5 yıldan beri var olma savaşı verdiğini söylüyor ve ekliyor: “Maliyetlerdeki artış nedeniyle zaten mal satmakta zorlanıyorlardı. Kriz bu işletmelere son darbeyi vurdu.” Keçeci, bu tabloya karşın sektör adına özeleştiri yapmayı da ihmal etmiyor. “Üretim eğer ‘piyasa ürünü’ haline geldiyse yeterli katma değer yaratamadıysak bizde de kabahat var. 2008 dünya serbest ticaret açılımından önce bunu öngörmeliydik” diyor. Son dönemde istihdamda eksilmenin durduğunu ifade eden Keçeci, elektrik ve doğalgaz kullanımında artışlar izlediklerini, tüm bunların da krizden çıkış sinyalleri olduğuna inanmak istediklerini kaydediyor.

Bursa’da 134 Şirket Kapandı
Bursa’da da tekstil büyük yara aldı. Bu yılın ilk 6 ayında ilde faaliyet gösteren 134 tekstil şirketi kapandı. Bu rakamın, bir önceki yılın aynı döneminde 146 olduğunu hatırlatan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez, durumu Türkiye genelinde yaşananların sonucu olarak değerlendiriyor. Son yıllarda ildeki tekstil ihracatının toplam ihracat içindeki payının da azaldığına dikkat çeken Sönmez, “Son 10 yıllık dönemde, Bursa’nın ihracatı 7 kat arttı. Bu artış otomotivde 2,5 kat, makine ve metalde 8 kat, ama tekstil ve hazır giyimde ise 2 kat bile değil” diyor. Sönmez, tekstilde girilen çıkmazın ilin sanayileşmede yeni bir stratejiye gitmesiyle çözülebileceğini düşünüyor.

11. Stoku İyi Yöneten Hızlı Büyüyor

Zarar Gördüler
Tekstil ve hazır giyimin yaşadığı sıkıntıların nedenlerden biri olarak stok yönetimini doğru uygulayamaması gösteriliyor. Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, geçtiğimiz dönemde az stokla işini çevirmeyi başaramayanların kapandığını söylüyor. Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı ise sektörde stok devir hızlarının uzunluğuna değiniyor. Avrupa’da hazır giyimde ürün devir hızının 28 güne kadar düştüğünü kaydeden Kiğılı, “Bizde bu oran, ürüne göre 35-70 gün arasında değişiyor” diyor. Sektörün en hızlı markalarından Koton’un yönetim kurulu başkanı Yılmaz Yılmaz ise stokta kalma süresinin 50-120 gün arasında olduğunu savunuyor.

Stokun Zararı Ne?
120 güne kadar çıkan bir performansın, gereksiz finans yükü yaratırken markanın moda algısını olumsuz etkilediğini ifade ediyor. Kiğılı da bu durumun satış performansına zarar verdiğini ve kârlılığı düşürdüğünü söylüyor. Ardından da şöyle devam ediyor:

“Üretim planlamaları satış planlamaları ile karşılaştırılarak gerçekleştirilmeli. Zararına satışa neden olmayacak adetlerde imalat veya tedarik yapılmalı.”

Tekstilde Durum Farklı
Öte taraftan tekstilde stok, aynı zamanda sektörün avantajı olarak da görülüyor. Özellikle Avrupalı alıcıların, Türkiye’yi tercih etmesinin başında stok yönetiminin geldiğini ifade eden Aydın, bu durumu şöyle açıklıyor: “Alıcılar, kendi stoklarını minimum seviyelere indirmek istiyor. Bu da Türkiye’deki üreticilerin, onların yerine stok tutmasını gerektiriyor. Alıcı, az stokla çalıştığı için rafta malı bitince üreticiden hızla siparişinin yollanmasını bekliyor. Bu unsurlara sahip olmak zorunda kalan üretici, ister istemez stok tutmak zorunda kalıyor.”

Nilüfer Gözütok
ngozutok@capital.com.trHaber : Capital Online / 01 Kasım 2009 Pazar
YORUMLAR (0)
Haber'e ait yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum ekleyebilirsiniz!
Kayıtlı isminizin görüntülenmesini istiyorsanız, yorumunuzu yazmadan önce üye girişi yapınız.

M.Rauf Ateş

Şirket Doktoru

Özlem Aydın Ayvacı

Zirve Yolu

David Bork

Family Business

Richard Branson

Yılmaz Çakır

Mikrotek

Jeffrey J. Fox

Strateji

Mehmet Gerz

Piyasalar

Nilüfer Gözütok

İnsanlar

Fatoş Karahasan

Pazarlama

Akın Öngör

Liderlik

Hande Yavuz

Media Pulse

Kulis

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Para & Borsa

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Emlak

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

İş Dünyası

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.
Hükümetin 2023 hedefleri sizce gerçekçi mi?
İş kitapları özetleri +TÜMÜ

Hoop!

Amerika'yı şekillendiren 20 fiyaskodan hayat dersleri
Çok İyi Şirket Nasıl Olunur
çok güzel anlatım gerçekten katılıyorum ve ekliyorum önemli olan şirket sahibi olmak değil önemli olan şirketin ...
Misafir tarafından gönderildi
Eskimolara Buz Satmanın Sırları!
harika bir yazı herkez okumalı okumayanlara anlatmalı
Misafir tarafından gönderildi
Arzuhan Doğan Yalçındağ,
"Bölgesel bir oyuncu olmayı hedefliyoruz"dedi
Haluk Dinçer, "Bir sonraki treni yakalayacağız" dedi
30 Güçlü İş İnsanı sıralaması nasıl şekillendi
C level yöneticilerin yeni profili 

Dergi içeriğini görmek için tıklayın...

En etkileyici tatil adresim
İş insanlarının en çok etkilendiği tatil yerleri ve bu kentlere d...

En sevdiğim kare
İş liderleri arasında fotoğrafa gönül veren çok sayıda isim var. ...

Torunlarla unutulmaz dakikalar
İş dünyasında “büyükbaba” ya da “dede” olma şansını yakalayan işa...
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Bursa'daydı
Devamı için Tıklayın
"Gelecek Bizde"'Manisa'da toplandı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'da 2014 hedefleri konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Capital500'de ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
İnşaatta kalite zirvesi
Devamı için Tıklayın
Bulut Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Turizmin "en iyileri" ödüllendi
Devamı için Tıklayın
Bankacılar Zirvesi 2013
Devamı için Tıklayın
"Anadolu Markaları" ekimde Antep'teydi
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Adana'daydı
Devamı için Tıklayın
Girişimci Üniversiteli Washington'a gidiyor
Devamı için Tıklayın
Başarılı kadın girişimciler seçildi
Devamı için Tıklayın
17 milyar dolarlık sektör masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik ziyafeti
Devamı için Tıklayın
Altyapı yatırımları CEO'ların merceğinde
Devamı için Tıklayın
Pazarlama yöneticilerine özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli Girişimciye New York'a gitmek için son şans
Devamı için Tıklayın
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en iyi işverenleri
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Çanakkale'de
Devamı için Tıklayın
KOBİ'ler Ankara'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üretim merkezi olmak istiyor
Devamı için Tıklayın
Canlılık bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Konsolidasyon öngörülüyor
Devamı için Tıklayın
İç satışta atak bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Katma değerli ürünlerin payı artacak
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023'te ege konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci Kulübü Hoffman'ı ağırladı
Devamı için Tıklayın
Ali Babacan CEO'larla buluştu
Devamı için Tıklayın
Capital Liderleri zirvede toplandı
Devamı için Tıklayın
Atlas'a Piri Reis'li 20. yıl kutlaması
Devamı için Tıklayın
Yılın İş İnsanları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Beğenilenlerin müthiş gecesi
Devamı için Tıklayın
Ceo Club "Başkanı" ağırladı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ta kadın farkı
Devamı için Tıklayın
Filo Yöneticileri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Girişimciye özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Herkes 'zirve'de
Devamı için Tıklayın
Emlakta en iyiler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun devleri ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
İzmir'in gurur gecesi
Devamı için Tıklayın
Yönetim Kurullarının yarını
Devamı için Tıklayın
Cannes Lions 60 yaşında
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'ta ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü'nden" büyük davet
Devamı için Tıklayın
Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecekler
Devamı için Tıklayın
En büyükler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yolculuk
Devamı için Tıklayın
Küresel devler "Zirvede" buluştu
Devamı için Tıklayın
“Girişimci Kulübü” sizleri bekliyor
Devamı için Tıklayın
CEO Ajanda 2013
Devamı için Tıklayın
CEO Club bankacıları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Malatya'ya konuk oldu
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023 Antalya'da başladı
Devamı için Tıklayın
Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2013 araştırması tanıtı
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü"nden büyük davet
Devamı için Tıklayın
Aile şirketleri için kaçırılmayacak program
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimcilerin bundan sonra da yanındayız
Devamı için Tıklayın
İnovasyon zirvesi
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler
Devamı için Tıklayın
Reklam dünyası Cannes'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimciler New York için yarışacak
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Yarışması heyecanı başladı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik şöleni
Devamı için Tıklayın
CEO'ların golf tatili
Devamı için Tıklayın
Kadın girişimciler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ın son konuğu
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
TMME ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de son etap
Devamı için Tıklayın
Trump Towers Mall'a görkemli açılış
Devamı için Tıklayın
Ekonominin zirvesi Uludağ'da buluştu
Devamı için Tıklayın
En iyi filo yöneticileri ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Sorumluluğa yeni bakış
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler devam ediyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun yıldızları
Devamı için Tıklayın
"İzmir'e yön verenler" ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Genç Aslanlar için geri sayım başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışması başlıyor!
Devamı için Tıklayın
En başarılı emlak yatırımları
Devamı için Tıklayın
Ekonominin geleceği masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CFO'lar dış kaynağı konuştu
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
"Anadolu500" Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci gençler yarıştı
Devamı için Tıklayın
Trabzon'da "Biz bize sohbetler"
Devamı için Tıklayın
Kadın liderler ekonomiyi değerlendirdi
Devamı için Tıklayın
VOB şampiyonları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO club perakende devlerini ağırladı
Devamı için Tıklayın
Girişimcilik haftası çıtayı yükseltti
Devamı için Tıklayın
Yarının yönetim kurulu üyeleri için workshop
Devamı için Tıklayın
Sürdürülebilir şehir yolculuğu
Devamı için Tıklayın
İzmir'e yatırım sözü
Devamı için Tıklayın
Biz bize sohbetler Eskişehir'de gerçekleşti
Devamı için Tıklayın
Yarışma sanal VOB piyasası gerçek
Devamı için Tıklayın
Bu kez üniversiteli girişimciler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
CEO'lar sahnede
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar buluştu
Devamı için Tıklayın
Tenis dünyasının gözü İstanbul'da
Devamı için Tıklayın
CEO'lar "Yeni normalde rekabeti"konuştu
Devamı için Tıklayın
Emlak Oscar'ı geliyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun en etkili iş insanları
Devamı için Tıklayın
Kobi'ler Antalya'da Ergun Özen'i ağırladı
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
"Yılın İş İnsanları"nın Ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları’nda 5. Durak Konya oldu
Devamı için Tıklayın
Global kobi Bursa’da toplandı
Devamı için Tıklayın
Hugo Boss'un CEO'sunu perakendeciler ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu'da marka yarışı başladı
Devamı için Tıklayın
Antep gelecek için toplandı
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de karar anı
Devamı için Tıklayın
CEO Club gelecek 10 yılı tartıştı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Büyük yarışta finale doğru
Devamı için Tıklayın
Capital 500'ün ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu 500'ün en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
En etkili 50 iş insanı aranıyor
Devamı için Tıklayın
Chip en iyileri ödüllendirdi
Devamı için Tıklayın
Anadolu markaraları yarışması başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Capital dev CEO'ları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler başlıyor
Devamı için Tıklayın
'Ceo club'da enerji konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Mango'nun yaratıcısından Ceo'lara tavsiyeler
Devamı için Tıklayın
Global kobi Gaziantep'teydi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar Godiva'nın öyküsünü dinledi
Devamı için Tıklayın
İş dünyası sinemada buluştu
Devamı için Tıklayın
CEO'lar 'fazla mesai'ye kaldı
Devamı için Tıklayın
Perakendenin liderleri buluştu
Devamı için Tıklayın
Asım Kocabıyık'tan CEO'lara yönetim dersi.
Devamı için Tıklayın
KOBİ'lerin e-dönüşümü Adana'dan başlıyor!
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'da ödül töreni
Devamı için Tıklayın
CEO CLUB ÜYELERİ BAKANLA BULUŞTU
Devamı için Tıklayın
En başarılı “gençler” ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
“Yılın iş insanları” ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
100. YIL HESAPLARI
Devamı için Tıklayın
GELECEĞİNİ EDUCATURK’LE KAZAN
Devamı için Tıklayın
YATINIZ İÇİN DE YER VAR
Devamı için Tıklayın
ROCK’N DARK YOLA ÇIKTI
Devamı için Tıklayın
GLOBAL KOBİ ERZiNCAN’DA TOPLANDI
Devamı için Tıklayın
ALİ TARAN’DAN, “VESTEL’İN ROBOTU ARÇELİK’İN ÇELİK’İNİ YENER” YORUMU!
Devamı için Tıklayın
Son dönemece girildi
Devamı için Tıklayın
Club'a davet
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ Kayseri'nin nabzını tuttu
Devamı için Tıklayın
“Konut almak için en iyi dönemdeyiz”
Devamı için Tıklayın
Kriz nedeniyle yönünü yurtdışına çevirdi
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ platformu Denizli'deydi
Devamı için Tıklayın
İzmir buluşması umut verdi
Devamı için Tıklayın
Bizden haberdar olmak için.

E-posta adresiniz


Tam zamanında gelişme
Yeni bir işletmecilik yaklaşımı sayesinde Siemens'in gaz türbini uzmanları artık teslimat sürelerini ve üretim maliyetlerini düşürebiliyor.

Verimliliği ve kârlılığı nasıl artırmalı?
Kömür ve gaz ile çalışan enerji santrallerini modernleştirmenin getirileri arasında ilk akla gelenler arasında artan üretim, azalan salımlar...

Denge mi, kesinti mi?
Siemens'in yeni otomatik yük azaltma sistemi, enerji santrali arızalarında olası herhangi bir dengesizliği engellemek için ışık hızında devreye girebiliyor.