Capital'e abone olun.
Capital'e bağlan>>
İş Giyiminde Son Trendler

İş Giyiminde Son Trendler

Moda dünyası çok hızlı değişiyor. İş kıyafetleri de bu değişimden etkileniyor. Geçmişte ‘ciddiyetin’ hakim olduğu iş kıyafetlerinde, alışageldik kalıpların dışına çıkan modeller dikkat çekiyor. İş ...

Güncelleme: 01.10.2009

Moda dünyası çok hızlı değişiyor. İş kıyafetleri de bu değişimden etkileniyor. Geçmişte ‘ciddiyetin’ hakim olduğu iş kıyafetlerinde, alışageldik kalıpların dışına çıkan modeller dikkat çekiyor. İş dünyası artık hem şık hem de smart casual denilen rahat kıyafetleri tercih ediyor. Erkek takım elbiselerinde kalıplar daralıyor, gömlek yakaları küçülüyor. Kadınlarda ise toplu saçların, boynu fiyonklu gömleklerin, kalem eteklerin hakim olduğu ‘yes girl’ teması öne çıkıyor.

Moda çok hızlı değişiyor. Günlük hayatının büyük bir bölümünü işyerinde geçirenlerin ise hem modaya ayak uydurmak hem de çalışırken rahat kıyafetler giymek için tercihleri artıyor.

İş kıyafetleri olarak adlandırılan “business” koleksiyonlardaki tasarımlar ise yavaş yavaş kabuk değiştirmeye başladı. Erkeklerin iş hayatında önemli bir yeri olan takım elbiseleri, artık eskisi gibi bol kesim değil. Bugün artık daha fit görünümlü, dar kalıplı kostümler öne çıkıyor. Detaylar, geçen sezonlarda olduğu gibi yeni sezon için de önem kazanıyor. Kol düğmeleri, ceketlerle kontras yaka mendilleri daha çok kullanılmaya başlanıyor. Artık tüm tasarımcılar, smart casual denilen hem rahat hem şık tarzda kıyafetler üretiyor. Bütün markaların bu tür giysileri var. Bu yıl ofis giyiminde geometrik kesimler, her türlü tek ceketler çok moda. Renkler arasında lacivert, gri, kahverengi, mor, mürdüm eriği dikkat çekiyor.

Artık kadınlar da ceket pantolon ya da ceket etek yerine kendilerini gündüzden geceye taşıyabilen çok şık elbiseler ya da renkli bluzları tercih etmeye başladı. Bu yıl zamanının büyük bir çoğunluğunu ofiste ve toplantılarda geçiren kadınlar için de yeniliklerle dolu. Bu yıl kadın ofis giyiminde ‘yes girl’ teması öne çıkıyor. Toplu saçlar, boynu fiyonklu gömlekler, dudakta belirgin ruj, kalem etekler, yüksek belli etekler, tayyörler, omuzlarda vatka detayı ile güçlendirilmiş sert görünümlü ceketler, siyah ve beyazın birlikteliği, 40’lı yıllardan ilham alınarak geliştirilmiş kemerli elbiseler çok moda olacak.

Erkekler Daha Fit Olacak
Erkeklerin iş yaşamında önemli bir yer kaplayan takım elbiselerde artık daha fit görünümlü, dar kalıplı olanlar popüler. Hareketli desenlerde tek ceketler, spor pantolonlarla kombinlenerek rahat ve şıklığı bir arada sunuyor. Takım elbiselerde aynı kumaştan hazırlanmış yelekli gruplar öne çıkıyor. Ana parçaları farklı ürün gruplarıyla kombinleyerek daha spor veya daha klasik görünümler de elde edilebiliyor. Renklerde öne çıkan tonlar ise koyu tonlarla kombinlenecek olan gece mavisi, bordo, mürdüm, ateş kırmızısı.

Ofis giyiminde güncelin yakalanabilmesi için enleri daraltılmış, ince kravatlardan da edinmekte fayda var. Tasarımcı Gamze Saraçoğlu, takımlarda mavi ve lacivert tonlarını sıkça göreceğimizi söylüyor ve “Ceket yakalarında küçülmeler olacak. Pantolon formlarında daralmalar görülecek. Paçalarda kısalmalar olacak” diyor.

Birçok tasarımcının erkek ofis giyiminde üzerinde durduğu bir diğer tema da askeri kıyafetler. Şu an için öne çıkan temanın askeri temalı kıyafetler olacağı belirtiliyor. Birçok şirketin ofis erkek giyim kreasyonunda, takımlarda modern çizgiler, trikolarda hacimli örmeler, blazer üstüne montlar, kadife ceketler, yağmurluk kumaşlarla karıştırılmış ürünler ve uzunlu kısalı deri ceketler ön planda. Erkek ofis giyiminde bu yıl, 80’lilerin modası ön plana çıkıyor. Deri ceketler, ekoselerin hakim olduğu takım elbiseler, keçeleştirilmiş yün ceketler, dar paça pantolonlar dikkat çekiyor.

Hem Şık Hem Smart Casual
İş dünyası, artık hem şık hem de smart causal kıyafetleri tercih ediyor. İmaj ve İletişim Uzmanı İnci Yeşilyurt, smart casual giyim tarzını şöyle anlatıyor:

“Rahatlık ön plana çıkar. Ceket içine giyilen şık bir tişört, rahat ve dökümlü bir elbise bu tarza uygun olabilir.”

Artık tasarımcılar, işyerinde giyilecek kıyafetleri tasarlarken smart casual, yani hem şık hem rahat olmasına dikkat ediyor. Örneğin kot, kravat gömlekle kombine edilip üzerine de güzel bir ceket giyelebiliyor. Modacı Özlem Süer, “1920’lerde smart casual olarak, 1950’lerin Amerika’sında ise business casual, yani ofis modası olarak ortaya çıkan bu stil, günümüzde yönetim kadrosunun hayatını kolaylaştıran konforlu bir duruş yarattı” diyor. İnci Yeşilyurt, yeni sezon yine business ve casual temalarının ön plana çıkacağını söylüyor. Yeşilyurt’a göre hem iş hem de günlük hayatta kullanılabilecek alternatifleri seçmekte fayda var.

Bu yıl gri ve beyaz ön plan çıkarken çini desenler de dikkat çekecek. Bunların yanı sıra tasarımcılara göre yeni sezonun ofis modası, yapılan meslekle de örtüşmeli. Örneğin teknoloji yoğun sektörün tercih edeceği tasarımla hizmet sektörünün tasarımları farklılık gösterecek. Teknoloji yoğun sektörde, fermuarlar, metal aksesuarlar, dar üstler, eskitilmiş pantolonlar ön plana çıkarken hizmet sektöründe çift düğmeli ceketler, ince çizgili kumaşlar, devetüyü mantolar, beyaz gömlekler dikkat çekiyor. Sonbahar-kış sezonunda ofis modasında klasiklerin de yıldızı parlıyor.

Gömlek Yakaları Küçülüyor
Bu yılın ofis modasının en belirgin özelliklerden biri de gömleklerde kendini gösteriyor. Artık gömleklerin yakaları küçülüyor. İtalyan tarzı büyük yakalardan küçük yakalara doğru bir gidiş var. Yine geçmişte bir dönem moda olan yaka düğmeli gömlekler de bu yıl popüler. Kravatlar, yaka düğmeli gömlekler ile kullanılacak.

Bu yılın ofis modasında kravatlarda da büyük bir değişim söz konusu. Bir dönemin modası olan örgü kravatlar yine moda. Bu kravatlar hafta sonları veya cuma günleri için öneriliyor. Gömlek renklerinde yine her zamanki gibi beyaz ve mavinin hakimiyeti olacak. Ancak bu yıl daha çok çizgili gömlekler moda. Manşeti ve yakası farklı olan gömleklerin hakimiyeti gözleniyor.

Takım elbiseler ve ceketler giderek daralıyor. Peki takım elbiselerde hangi tonlar ön planda? Pierre Cardin Genel Müdür Yardımcısı Azad Gün, kendi koleksiyonlarında bu yıl gri ve lacivert tonlarının hakim olduğunu söylüyor. Gün, “Fümeden açık griye kadar giden renkler ve lacivertler kullanılacak. Ceketlerde yine iki düğme kullanılacak. Üç düğme hiç kullanılmıyor artık” diyor.  

Takım elbiselerle giyilecek ayakkabılarda da önemli bir değişim var. Yüksek tabanlı ayakkabılar yerine daha küçük tabanlı ayakkabılar ön planda.  Davetlerde ise mutlaka rugan ayakkabılar kullanılıyor. Yuvarlak burunlu ayakkabıya dönüş var. Yine davetlerde kullanılan bağcıklı ayakkabılar ayakkabının karizmasını artırıyor. 

Teknik Kumaşlar Ön Planda
Ofis kıyafetlerinin rahat kumaşlardan üretilmesi gerekiyor. Artık günümüz teknolojisinde akıllı kumaşlar, karışımlı kumaşlar, likralı terletmeyen, leke tutmayan kumaşlar kullanılıyor. Organik boyama tekniğiyle geliştirilmiş kumaşlar da büyük ilgi görüyor. Buruşmayan, doğal materyaller, deri, moher türleri de sık kullanılanlar arasında. Yünlü dokumalar da hem kalite hem de tasarım açısından çok kullanışlı. Ayrıca polyester katkısı olmadığından günlük çalışma saatleri de göz önüne alınırsa çok da sağlıklı. Bu kumaşlar, daha çok takımlarda ve elbiselerde kullanılıyor. Üst gruplarda ise daha çok ipekli kumaşlar tercih ediliyor.

Bu sezon kadın ofis giyiminde, kumaş olarak kaşmir, yün ipek, ince yünlüler, kadife, saten, deri ve kürkler göze çarpıyor. Erkekte ise yün, ipek, koton ve kaşmirin doğal karışımlarının yanı sıra yıkamalı kumaşlar da modern duruşun altını çiziyor. Deri-yün, flanel-kadife gibi birbirine kontrast kumaşların birlikte kullanıldığı tasarımlar da yer alıyor.

Hafta Sonu Kıyafetleri Daha Rahat
Peki bu yıl hafta sonu kıyafetlerinde de değişim var mı? Birçok tasarımcıya göre yoğun iş hayatına adapte edilmiş gardroplarda, hafta sonu için ayrılan raflar daha rahat, daha salaş, daha az detaylı hale geliyor. Giy- çık kombinler, zaman harcatmayan kombinler, tek parça ama hoş detaylara sahip modeller öne çıkıyor. Hafta sonu kıyafetleri yine rahatlığın ön planda olduğu görülüyor. Jean’leri tamamlayan trikolar, kısa spor ceketler ve yelekler bu sezon da devam edecek.

Bu yılın trikoları ise çok daha renkli. Baklava desenli trikolar her zamanki gibi kullanılıyor. Sweat shirt’e doğru bir talep var. Kanvas pantolonlar daha fazla tercih ediliyor.

Birçok şirket, hafta sonu için yüzde 100 yünlü kumaşlardan ekoseli gömleklerle, yüzde 100 koton kumaşlardan nakışlı spor gömlekler hazırlamış. Bu gömlekler, jean pantolonlarla kombinlenebileceği gibi koton chinos pantolonlarla da hem şık hem de oldukça rahat bir kombinasyon sağlıyor. İmaj Danışmanı İnci Yeşilyurt, hafta sonunda da rahatlığın ön planda olduğunu, ancak özellikle spor yapmanın dışında eşofmandan uzak durulmasını öneriyor. Yeşilyurt, bayanlar için uzun veya diz altı elbiselerle canlı renklerin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Tasarımcı Gamze Saraçoğlu da “Hafta sonu için daha çok triko ve alt grup kombinler sıkça görebileceğiz. Son zamanlarda trikoda çok başarılı tasarımlar görebiliriz” diyor.

‘Yes Girl’ Teması Öne Çıkıyor
Bu yıl kadın ofis giyiminde, ‘yes girl’ teması öne çıkıyor. Toplu saçlar, ciddi bir görünüş, boynu fiyonklu gömlekler, dudakta belirgin ruj, kalem etekler, yüksek belli etekler, tayyörler, omuzlarda vatka detayı ile güçlendirilmiş sert görünümlü ceketler, siyah ve beyazın birlikteliği 40’lı yıllardan ilham alınarak geliştirilmiş kemerli elbiseler moda olacak.

Bu sezon özellikle kaşmir modası var. Koleksiyonlarda yumuşak kaşmir kumaşlar, krep elbiseler, ipek gömlekler, dantel ve kadife yeleklere sıkça rastlanıyor. Kadın giyiminde yüksek belli pilili etekler,  trikolar, kombinin yanında baştan aşağıya tek renkler, işlemeler, bol pantolonlar, dar ceketler, kabanlar ön plana çıkıyor. Desenlerde ise puantiye, hayvan, çiçek, iri balıksırtı, brokar var. Aksesuar olarak şapka, saç için taç, büyük halka küpeler, zincir küpeler, büyük iri kolyeler, eldiven, kemer, opak çorap, zincir saplı çanta, fermuarlı el çantası hakim.

Özellikle büyük kabarık kollar, klasik devetüyü palto, işlemeli palto, vatkalı ceket, kemerli ceket, gri yün takım, beyaz gömlek, kısa kemerli tunik elbise, geometrik kesimli üstler ve diz hizasında bol etekler çok moda. Gamze Saraçoğlu, üst gruplarda kol ve yaka detaylarını sıkça görebileceğimizi söylüyor. Saraçoğlu, “İpek kumaşlar, özellikle taşlanmış ipekler, bu sezonun en beğenilen kumaşlarından. Elbiseler bu sezon çok kullanılacak, hem pratikliği hem de şıklığı açısından özellikle elbise, triko kombinler sıkça görebileceğiz. Çoraplarda ise opak ve  mat çoraplar ile platformlu ayakkabılar, vücudu çok sık gösteren aksesuarlar olacak” diyor.

Elbiseler Popüler
Son birkaç sezondur özellikle elbiseler oldukça ön planda. Kullanım kolaylığı açısından ve kombinleme sorunu yaratmaması adına ve özelliklede iş kadınlarının seyahatlerinde az yer kaplaması adına elbiseler vazgeçilmez durumda. Bunun dışında bu yıl, smokin ceketler, saten gömlekler ve triko elbiselerin öne çıktığı gözleniyor.

Artık kadınlar, ceket pantolon ya da ceket etek yerine kendilerini gündüzden geceye taşıyabilen çok şık elbiseler ya da renkli bluzları tercih etmeye başladı. Artık insanlar, “çalışırken bile” kendilerini mutlu edecek, rahat, pek çok farklı ortamda kullanabilecekleri, aynı zamanda çok kaliteli ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak kıyafetler arıyor. Şirketlerde bu yıl, business ve casual temaları ağırlıkta. Ayaydın&Miroglio Kreatif Grup Direktörü Hilal Tunç, sezonun en büyük yeniliğinin business koleksiyonunun haricinde yeni bir Smart Chic koleksiyonu olduğunu söylüyor. Smart Chic, çağdaş ve modern kadının günlük isteklerine cevap verirken, kişinin kendine özgü stilini de eklemesine yardımcı oluyor.

Yeni koleksiyonda, pastel pembeler ve tatlı lacivertlerle ön plana çıkan çini desenler farklılık yaratıyor. 

Davetlere Özel Taktikler

Özel Bir Günde Ne Giymeli?
Erkek giyiminde davetlere özel taktiklerin başında takım elbise seçimi geliyor. Eskiden takım elbise kesinlikle dökümlü olmalı gibi bir kültür vardı. Oysa şimdi takım elbise, kişinin fiziğine tam olmalı. Üç düğmeli takım elbise, kesinlikle bir davette kullanılmamalı. Manşetli gömlek kullanılacaksa düğmeler daha küçük olmalı. Küçük olan kravata armür, çok desenli kravatlara diegonal deniliyor. Çok desenli kravatlar yerine sade kravatlar kullanılıyor bu yıl. Gömlek yakalarının incelmesiyle beraber bu da geliyor. İnce yakalı bir gömlekle büyük bir kravat kullanamazsınız. Özel davetlerde mutlaka aksesuarlar ipek olmalı. İpek kravat kullanılmalı. Ayakkabılarda da yuvarlak burunlu, bağcıklı ayakkabılar tercih edilmeli,

Renkler Vurgulanmalı
hedKiğılı’nın CEO’su Hilal Suerdem, iş dünyasının toplantı, seminer, davetler gibi özel gün ve gecelerinde sadece düz desen suit’ler yerine pasif ekose desenlerde, silik çizgililer ve içerisinde kontras renklerin efektleri ile vurgulanmış kostümleri tavsiye ettiklerini söylüyor. Suerdem’e göre fark yaratabilmek için renkleri vurgulamakta fayda var. İç kombinasyonlarda çarpıcı renklerin kullanılması öneriliyor. Örneğin gri bir takım elbise içerisinde, mor renk V  yaka bir trikoyu ve mor bir yaka mendilini kombinleyebilirsiniz.

Siyah Vazgeçilmez
Bayanlarla ilgili olarak da davetlerle ilgili taktiklerde söylenecek birçok nokta var. Tasarımcı Özlem Süer’e göre üzerinize fit olan hoş bir siyah kokteyl elbisesi ve  iyi marka bir stiletto ile çok zaman harcamadan en hoş davetli olabilirsiniz. Davetler için siyah vazgeçilmez bir renk, özellikle klasiklerden olan siyah küçük elbiseler çok uygun olabilir ya da siyah pantolon ceket takım da davetlerin kurtarıcılarındandır. Davetlerde siyahın cazibesinde hemfikir olanlar, minik stil ceketler, dantel feminen elbiseler, şık kabanlar, ipek gömlekler varlıklarını en güzel şekilde belli edecek.

Özlem Süer/ Özlem Süer Textıle Fashıon Desıgn Company

“Erkeklerde Asker Teması Var”
Özlem Süer, Türkiye’nin dünyaya da açılan önemli tasarımcılarından biri. Süer, bu yılki ofis giyimi trendini, iş insanları için şöyle yorumluyor:

“Erkekler için asker temalı kıyafetler şu an öne çıkıyor. Kadın giyiminde ise öne çıkanlar, omuz detayının belirginleştirildiği modeller… Deri taytlar, çok uzun çizmeler, Kraliçe Elizabeth dönemini andıran kombinler, zımbalı modeller çok revaçta. Hafta sonu kıyafetlerinde, yoğun iş hayatına adapte edilmiş gardıroplarda, hafta sonu için ayrılan raflar daha rahat, daha salaş, daha az detaylı hale geliyor. Giy-çık kombinler, zaman harcatmayan kombinler, tek parça ama hoş detaylara sahip modeller öne çıkıyor.”

Süer’in davetler için bayanlara özel tavsiyesi ise siyah kokteyl elbisesi ve iyi marka bir stiletto var.

Gamze Saraçoğlu/Tasarımcı

“Tek Düğme ve Kruvaze Ceket Moda”
Türkiye’nin genç ve başarılı tasarımcılarından Gamze Saraçoğlu, ofis giyiminde bu sezonda, tek düğme ve kruvaze ceketlerin öne çıkacağını söylüyor. Saraçoğlu, ofis giyimindeki yeni trendleri şöyle anlatıyor:

“Bunun dışında şık gömlek pantolon ya da düz üst ve alt gruba avangart modeller bu sezonun ofis trendlerini oluşturuyor. Lacivert-siyah kombin ya da kahve-siyah kombinleri sıkça görebileceğiz. Saks mavisi ise sezonun en gözde rengi. Erkekler ofis giyiminde takımlarda mavi ve lacivert tonlarını sıkça göreceğiz. Ceket yakalarında küçülmeler olacak. Pantolon formlarında daralmalar görülecek. Paçalarda kısalmalar olacak. Hafta sonu için daha çok triko ve alt grup kombinleri sıkça rastlayacağız. Davetlerde ise siyah vazgeçilmez bir renk. Özellikle klasiklerden olan siyah küçük elbiseler çok uygun olabilir.”

Saraçoğlu, son üç sezondan beri Boyner Cottonbar markasına koleksiyon hazırlıyor. Burada da özellikle iş hayatındaki bayanlara koleksiyon hazırladığı için ofis modasını yakından takip ediyor. Saraçoğlu, “Gündüzden geceye geçerken kullanılacak siyah elbise gruplarını da bu koleksiyonda ufak bir grup olarak tasarlayacağız” diyor.

İnci Yeşilyurt/ İmaj ve İletişim Uzmanı

“Business ve Casual Temalar Ön Planda”
İnci Yeşilyurt, birçok kurumsal şirkete imaj ve iletişim konusunda danışmanlık yapıyor. Yeşilyurt, yeni sezonda business ve casual temalarının ön plana çıkacağını söylüyor. Yeşilyurt’a göre hem iş hem de günlük hayatta kullanılabilecek alternatifleri seçmekte fayda var. Gri ve beyaz ön plan çıkarken çini desenler dikkat çekecek. Yeşilyurt’un değerlendirmeleri şöyle:

“Sonbahar-kış sezonunda ofis modasında klasiklerin de yıldızı parlıyor. Kadın giyiminde yüksel belli pilili etekler, ipek gömlekler, trikolar, kombinin yanında baştan aşağıya tek renkler, işlemeler, bol pantolonlar, dar ceketler, kabanlar, kadife yelekler ön plana çıkıyor. Erkek giyiminde deri ceketler, ekoselerin hakim olduğu takım elbiseler, keçeleştirilmiş yün ceketler, dar paça pantolonlar var.”

Özge Yavuz

  Etiketler:

İsminiz:Yorumunuz:


ÖNE ÇIKANLAR