Capital'e abone olun.
HAYATİ AVANTAJ

Hayati Avantaj

Yetenekler üzerine kurulu bir strateji ile nasıl kazanılır?

Son Güncelleme: 01.02.2011ANA FİKİR
İş dünyasındaki herkes, rakiplerinin uyum sağlayamayacağı hayati bir üstünlüğü kazanmaya ve sürdürmeye uğraşıyor. Bu alanda başarılı olan şirketler, uzun vadede daima "uyumlu" kalmaktadır.
- İşlerine yarayacak ürün ve hizmetlere odaklanmakta ve yeteneklerine dayalı ürün ve hizmetlere sahip olmaktadırlar.
- Sürekli ve bilerek ilgili yetenekleri derinleştirmeye yatırım yapmaktadırlar. Böylece rakipleri onlara yetişememektedir.
- Alanını seçtikleri oyun ve bunun sonuçta sağlayacağı pazar konumlanması konusunda son derece açık fikirli ve cesurdurlar.
Buna göre ilerlemek ve önde kalmak için yüzde 100 uyumlu olma konusunda istikrarlı ve kesintisiz biçimde çalışın:
- Pazara dair bir yaklaşım benimseyin; bu, size özgü ve rakiplerinizin edinemeyeceği yeteneklere uygun olsun.
- Şirketinizi yönlendirecek ve spesifik alanlarda dünya klasında kılacak 3-6 yeteneği açıklayın.
- Bu yeteneklere dayanan bir ürün ve hizmet portföyü yaratın, böylece üstün geri dönüşler elde edersiniz.

1-Yeteneklerce yönlendirilen bir stratejinin mantığı

Zaman geçtikçe şirketlerin pazar yapısına uygunluğu giderek azalmaktadır:
- Yeni ortaya çıkan bir pazar fark edilir ve şirketin bu pazara uygunlukla ilgili yetenekleri geliştireceği varsayılır. "Sen yap, onlar arkadan gelecektir" yaklaşımı.
- Bir başka yönetici GZFT (güçlü yanlar, zayıf yanlar, fırsatlar, tehditler) analizini benimseyebilir ve yeni bir yön belirleyebilir.
- Statik olan ve kaybolmaya başlamış bir pazara dönük mevcut bir ürün hattına sarılırsınız.
Öte yandan pazarı analiz ettiğinizde, uyumlulukla mali performans arasında açık bir istatiksel ilişki bulunduğunu görürsünüz. Veriler gösteriyor ki bir dizi sektörde ve çeşitli pazarlarda ortaya çıkan istikrarlı bir "uygunluk primi" vardır. Uygunluk dört spesifik ve gözlenebilir yoldan değer yaratır:
1-Yeteneklere dayalı bir strateji izlerseniz daha verimli olursunuz. Çünkü en uygun yeteneklerinizi geliştirme konusunda süreğen ve istikrarlı bir vurgu vardır.
2-Uygunluk, yatırımlarınıza odaklanmanın harika bir yoludur. Verimli bir gelişme döngüsü başlatmak için gerekli olan parayı ve zamanı harcamışsınızdır.
3-Yeteneklerinizi daha fazla ürün ve hizmete uygulamak için çaba gösterdiğinizde, daha fazla değer elde edersiniz. Daha az tekrar ve daha fazla fayda söz konusudur.
4-Açıkça belirlenmiş tek bir stratejiye adandığınızda, herkesi bir noktada buluşturursunuz. Günü birlik alınacak kararlar konusunda çok daha fazla uyum olacaktır.
Pekala yeteneklere dayalı bir strateji izlemek tam olarak ne anlama gelir? Pratik tabirlerle uygunluk, birbiriyle ilişkili üç stratejik unsur üzerinde düşünülerek çıkar:  


Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER