Dolar: 2,162
Euro: 2,84
Sterlin: 3,5970
İsv. Frank: 2,3582
Altın: 89,6089
İMKB: 80312,9
Çok Uluslu Şirketler!
Bugüne kadar hep yurtdışına giden Türkler konuşuldu. Muhtar Kent, Ahmet Bozer, Tuygan Göker, Bülent Atlığ, Faik Somer, Hakan Atay gibi yöneticilerin yurtdışındaki başarılarıyla gurur duyuldu. Son y...

Bugüne kadar hep yurtdışına giden Türkler konuşuldu. Muhtar Kent, Ahmet Bozer, Tuygan Göker, Bülent Atlığ, Faik Somer, Hakan Atay gibi yöneticilerin yurtdışındaki başarılarıyla gurur duyuldu. Son yıllarda ise yeni bir trend izleniyor. Küreselleşme ile ölçeği büyüyen Türk şirketlerinin “yabancı çalışan nüfusu” artıyor. Sadece araştırmamıza dahil olan 16 şirkette, yabancı çalışan nüfusu 62 bine yaklaştı. Toplam istihdamın, Çalık Holding’te yüzde 67,8’i, Rönesans’da yüzde 60’ı, Yüksel İnşaat’ta yüzde 46,7’si yabancı. Eczacıbaşı’nda 23, Şahinler’de 50, Yüksel İnşaat’ta ise 29 farklı ulustan çalışan görev yapıyor. Uzmanlara göre bu trend etkisini artırarak sürdürecek.

“Türklerden olduğu kadar yabancı uzmanlardan da iş başvurusu alıyoruz.” Sözlerin sahibi Global Menkul Değerler İnsan Kaynakları Müdürü Yonca Yücel, şirket içinde yabancıların çalışmasını desteklediklerini söylüyor ve ekliyor: “Bu sayede, onların kültür ve farklı bakış açılarından faydalanıyoruz.”

Türkiye’nin en büyük holdinglerinde de benzer insan kaynakları politikası hakim. Şimdiden birçoğu Birleşmiş Milletler’e benziyor. Eczacıbaşı Topluluğu’nda 23 farklı milletten 2 bin 100 yabancı görev yapıyor.

hedDoğan Grubu’nda ise çalışanların yüzde 30’u yabancılardan oluşuyor. 9 ülkede fabrikası bulunan ve üzerinde güneş batmayan Türk şirketi benzetmesi yapılan Kordsa’da Türkler azınlıkta kalıyor. Toplam 4 bin 700 kişinin çalıştığı Kordsa’da çalışanların sadece 4’te 1’ini Türkler oluşturuyor.

Yurtdışındaki rakiplerinden yönetici transferi yapanların da sayısı hayli fazla. Özellikle yeni gelişen ve yurtdışında aktif rol oynamak isteyenler bu yolu tercih ediyor.

Eskiden Türk şirketlerinin üst yönetimde yabancı yönetici istemediğini, ancak bu önyargının kırılmaya başladığını söyleyen Heidrick&Struggles Türkiye Yönetici Ortağı Ayşegül Aydın, “Türk şirketlerinde görev yapan yabancı yöneticilerin sayısı artacak” diyor. 

Türkiye’nin önde gelen 16 şirketinde yaptığımız araştırma da bu sonucu doğruluyor. Türk şirketlerinin ciddi bir yabancı çalışan nüfusu bulunuyor. 16 şirketin yabancı çalışan sayısı 62 bin civarında.

Yabancı Talebi Artıyor
Türk şirketlerinde yabancı personel sayısının artmasının birkaç nedeni var. Ancak, iş adamı ve uzmanlara göre bunların içinde en önemlisi yurtdışı yatırımlarda yaşanan artış. İnşaattan beyaz eşyaya Türk şirketlerinin yurtdışında yatırımların arttığını söyleyen Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, “Türk şirketleri büyümeye devam ettiği ve aidiyet duygusu yaratabildiği sürece yabancı profesyonellerin ilgisini artarak devam edecek” diyor.

Orhan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Orhan da benzer görüşte. Yurtdışı yatırımlarında 2 bin 500’e yakın yabancı personelin çalıştığını söyleyen Orhan, “Dünya üzerinde farklı ülkelerde yer alan yatırımları, sadece Türk çalışan ve yöneticilerle yönetmek hem gerçekçi hem doğru değil” diyor. Global bir şirket olmak için sadece tüm dünyadaki müşterilere hitap etmenin yeterli olmadığına, aynı zamanda farklı kültürleri barındıran bir yapıya sahip olmanın gerekliliğine dikkat çekiyor ve ekliyor: “Yurtdışındaki iştiraklerimizde bölüm yöneticilikleri, fabrika müdürlükleri, fonksiyonel direktörlükler ağırlıklı olarak faaliyette bulunduğumuz ülkenin vatandaşı olan çalışanlarımız tarafından yürütülüyor.”

İlanlara “Dünyanın” Başvurusu
Yurtdışı yatırımlarda olduğu kadar Türkiye’deki holding merkezlerinde de yabancı yönetici sayısı artıyor. Yabancılar bugüne dek olmadığı kadar Türk şirketlerinde çalışmayı istiyor.

Uzmanlara göre bu durum, iş gücü piyasalarının küreselleşmesinden kaynaklanıyor. Batıda iş imkanlarının azalmasıyla birlikte yabancı yöneticiler giderek daha fazla oranda gelişmekte olan ülkelerdeki kariyer fırsatlarını değerlendiriyor. Avrupa, ABD gibi daha stabil pazarlarda deneyim kazanmak yerine Türkiye gibi gelişmekte olan pazarlarda çalışmak istiyor. 

Dünyanın en büyük yönetici seçme şirketlerinin Türkiye temsilcileri de Türk şirketlerinin yabancılar açısından cazibe merkezi haline geldiğini doğruluyor. Amrop Türkiye Yönetici Ortağı Yeşim Toduk Akiş, yabancı yöneticilerin Türkiye’yi önemli bir öğrenme merkezi olarak gördüğünü söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Yabancı yöneticiler Türkiye’de çalışmayı seviyor. Hatta en uzun kaldıkları ülke genellikle Türkiye oluyor.”

Makyol İnşaat İnsan Kaynakları ve Kalite Müdürü Uğur Çetin de “Türk Şirketleri yabancı iş gücünün ilgisini çekmeye başladı. Artık verdiğimiz ilanlara dünyanın her yerinden iş başvuruları geliyor. Yabancı iş gücünün ilgisi artarak devam ediyor” diye konuşuyor.

Ücretlerin Artması Önemli
Bugüne kadar genel müdür ve CEO pozisyonları da dahil üst düzey pozisyonlar için Türk şirketlerine 11 yabancı yönetici bulduklarını belirten Heidrick&Struggles Türkiye Yönetici Ortağı Ayşegül Aydın ise “Yabancı yöneticilerin ilgisini çekme konusunda hiç zorlanmadık” diyor ve şöyle devam ediyor: “Türk patronlarının üst düzey görevlerde yabancı yönetici çalıştırma konusunda tutuculukları kırılmaya başladı. Türk şirketleri için yurtdışında yabancı yönetici arayışlarımız arttı.” Aydın, bu konuda en çok talebin strateji direktörleri konusunda geldiğini söylüyor.

“Kordsa Global İnsan Kaynakları Direktörü Hakan Öker de benzer görüşte. Öker’e göre, çok uluslu şirketlerle Türkiye’ye gelen yabancı yöneticiler, kariyerlerinin bir döneminde sektörünün lideri, kurumsallaşmış Türk şirketlerine geçmek istiyor.

Öte yandan yönetici ücretlerinin Avrupa’daki seviyeleri yakalamaya başlaması da her yıl daha fazla yabancı beyaz yakalının Türk şirketlerini tercih etmesine neden oluyor. Karamancı Holding İnsan Kaynakları Direktörü Mehmet Aksu, “Türkiye’deki yönetici ücretleri Avrupa’ya yaklaştıkça yabancı yönetici sayısı artıyor” diyor. Stratejist Ufuk Tarhan ise önümüzdeki dönemde özellikle otomotiv, finans alanlarında yabancı yönetici talebinin artacağına işaret ediyor.

Yabancı Çalışan Nüfusu
Yabancı çalışan nüfusunun fazla olduğu Türk şirketlerinin başında uluslararası alanda faaliyet gösteren ve çok kültürlü çalışma prensibini benimseyenler geliyor.

Çalışmamıza katılan şirketler arasında en çok yabancı çalışanı olan grup, 16 ülkede faaliyet gösteren Çalık Holding… Holding’in toplam 18 bin 693 çalışanının yüzde 67,8’ini yabancılar oluşturuyor. Amerikalıdan Hintliye 16 farklı milletten çalışanları olduğunu söyleyen Çalık Holding İnsan Kaynakları Müdürü İzzetiye Keçeci, “Bu alanda çok renkli ve çok uluslu bir yapıyı bünyemizde barındırıyoruz. Bu da bize farklı tecrübe ve kazanımlar olarak geri dönüyor” diyor.

hedRusya’daki inşaat projeleriyle dikkat çeken Rönesans’ta ise toplam 9 bin yabancı personel çalışıyor. Çalık ve Rönesans’ı diğer gruplar izliyor. Anadolu Grubu’nun 7 bin 344, Yüksel İnşaat’ın 7 bin, Doğan Grubu’nun 6 bin, Tekfen’in 4 bin 451, Şahinler’in ise 4 bin yabancı çalışanı bulunuyor.

Yüksel İnşaat İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Koordinatörü Deniz Sazak da “Türk şirketlerinin dünya çapında başarı ve itibarları arttıkça, yabancı yöneticilerin Türkiye’de ve yurtdışı yatırımlarımızda çalışmaya yönelik istekleri artıyor” diyor. Yabancı çalışan konusunda farklı stratejileri olanlardan biri de Barsan. Şirketin insan kaynakları direktörü Sadık Baydere, yabancı yönetici adaylarını daha üniversitedeyken iş bulma yoluna gittiklerini söylüyor. Bunun için AISEC ile işbirliği yaptıklarını söylüyor.   

Her Departmanda Çalışan Var
Yurtdışında yatırımları olan Türk şirketlerinin hemen hepsi faaliyet gösterdikleri bölgelerde yerel iş gücünü çalıştırma stratejisi uyguluyor. Yabancı çalışanlar, hemen her pozisyonda görev alıyor. Bazen şirketler, sadece üst yönetimde Türk yöneticileri görevlendiriyor.

Türkiye’de ise satış, iş geliştirme, üretim (tasarım ve kalite), teknoloji ve strateji yabancıların çalışmayı tercih ettiği departmanlar arasında öne çıkıyor.

Genellikle yabancı çalışanlara, global ve yerel olmak üzere iki farklı insan kaynakları politikası uygulanıyor. Global anlamda şirketin Türkiye de dahil tüm topluluk çalışanlarına uyguladığı insan kaynakları uygulamaları, yabancı çalışanlar için de geçerli oluyor. Yerel anlamda ise faaliyet gösterilen ülkenin ekonomik koşulları, yasal mevzuatlar gibi farklı konularla ilgili olarak insan kaynakları uygulamaları değişebiliyor.

Altınbaş Holding İnsan Kaynakları ve Organizasyon Grup Başkanı Yücel Karadağ, bu durumun kendisi gibi Türkiye’deki pek çok insan kaynakları yöneticisi için zorlu, ancak keyifli bir süreç yarattığını söylüyor. Karadağ, “Küresel düşünüp yerel uygulamalar yapmaya başladık” diyor.

Türkiye’de çalışan yabancı yöneticilerin ücret ve yan menfaatleri ise aileyi de kapsayacak şekilde düzenleniyor. Antal International Network Ülke Müdürü Göknur Gezer Akman, bunun yabancı yöneticiler gözünde Türkiye’yi daha cazip hale getirdiğini belirtiyor.

İngilizce Ortak Dil
Yabancı çalışanların adaptasyon sürecinde dil çok önemli bir rol oynuyor. Yurtdışı yatırımlarda İngilizce ortak dil olarak öne çıkıyor. Borusan Lojistik İnsan Kaynakları Müdürü Tuğba Paşalı Karacan, yurtdışındaki ofisleri için yazışma dilinin İngilizce olduğunu söylüyor ve ekliyor: “2010 stratejik planımız doğrultusunda şirket dilimizi Türkiye de dahil İngilizce yapacağımızı öngörmekteyiz.”

Yine hemen her şirkette yabancı çalışanlara hem şirketi tanımaları hem uyum sürecini daha kısa sürede geçirebilmeli için oryantasyon programları düzenleniyor. Oryantasyon programları dahilinde Türkiye’deki iş yapış şekli ve çalışma metodolojileri tanıtılıyor. Türkiye’ye çalışmaya gelen yabancı yöneticilere Türkçe dersleri düzenleniyor. Fortune Danışmanlık Genel Müdürü Ayşen Arıduru, yabancı yöneticilerin Türkçelerini geliştirebildikleri ölçüde Türk şirketlerinde başarılı bulunduklarını söylüyor. Arıduru, ayrıca Türk kültürünü benimsemiş, iş yapış şekilleri ile davranış tarzlarını anlamış ve hızlı karar alabilen yabancı yöneticilerin, Türk şirketleri tarafından daha çok tercih edildiğine dikkat çekiyor. Yabancı yöneticilerin sempatik de bulunduğunu söyleyen Arıduru, “Yabancı personel istihdam eden şirketlerin çoğu, yabancı çalışanların mevcut çalışanlara kıyasla daha istekli ve çok çalıştıkları görüşünde” diyor.

Türkiye’de İzin Sorun Oluyor
Tüm bunlara rağmen yabancı çalışanların Türk şirketlerinde karşılaştıkları en önemli engellerin başında, ailevi konular ile çalışma izni alma konusunda yaşanan sıkıntılar geliyor. Karamancı Holding İnsan Kaynakları Direktörü Mehmet Aksu, yabancı çalışanların kurum kültürü ve teknik bilgi konusunda ciddi katkıları olduğunu, ancak tüm bunlara karşı yabancı yöneticilerin Türkiye’de çalışma izni almak için 9 ay beklemek zorunda kaldıklarını söylüyor. Aksu’nun verdiğini bilgiye göre yabancı çalışanlarla ilgili olarak 14 ayrı dokümanın ve 4 nüsha başvuru formunu doldurulması gerekiyor. Daha sonra bakanlıktan iznin çıkması için uzun süre bekleniyor. Bakanlık izninden sonra yabancıya çalışma müsaadesi ve ilgili çalışma vizesi, çalışanın ülkesindeki Türk konsolosluğu tarafından veriliyor. Sonuçta çalışma izni için beklenen süre farklılıklar göstermekle birlikte 9 aya kadar uzayabiliyor.

Yine ailevi problemler de yabancı yöneticilerin önündeki en önemli engellerden biri olarak ortaya çıkıyor. Yeşim Toduk Akiş, “Yabancı yöneticilerin kendilerinin uyum sorunu olmasa bile ailelerinin uyumu daha zor olabiliyor” diyor.

Ayşegül Aydın / Heıdrıck&Struggles Yönetici Ortağı

“Her Sektörden Yabancı Yönetici Talebi Geliyor”

Değişim Önemli
Yabancı yöneticiler Türkiye’de hep çalışmak istiyordu. Ancak bu konuda Türk patronlar daha konservatifti. Bu durum son birkaç yıldır değişmeye başladı. Patronlara Türk yöneticilerin ötesine bakma cesareti geldi. Son birkaç yıldır, hemen her sektörden yabancı yönetici bulma konusunda talep geliyor. Bugüne kadar Türk şirketlerine 11 yabancı üst düzey yönetici bulduk.

Stratejist Aranıyor
Yurtdışından yabancı yönetici bulmamız için gelen talepler, daha çok strateji yönetimini içeren tepe roller için oluyor. Rekabette fark yaratmak isteyen, strateji ve ileriye doğru şirket yapısını değiştirmek isteyenler, yabancı yönetici talep ediyor. En büyük zorluk yönetim kurulu üyeliklerinde yaşanıyor. Kanun karşısında sorumluluk üyelerde olduğu için yabancı yöneticiler bu göreve temkinli yaklaşıyor.

Erman Ilıcak / Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı

“Şantiyelerimizde 23 Dil Konuşuluyor”

Çalışanlar 10 Farklı Ulustan
Şirketimizde 10’un üzerinde farklı milletten 15 bin çalışan görev yapıyor. Şantiyelerimizde tam 23 farklı dil konuşuluyor. Yurtdışında çalıştırdığımız yerel yöneticiler, ilgili kamu kurumlarıyla olan ilişkilerimizi güçlendirmemiz ve hareket alanımızı genişletmemiz açısından oldukça önemli.

Yabancı Yönetici Sayısı Fazla
Çalışanlarımız arasında üst yönetimden orta seviyeye kadar hemen her pozisyonda çalışan yabancı personelimiz var. Yerel personelin çalışması şirketimize saygı ve desteği artırıyor. Özellikle Rusya’da hukuk, satın alma, personel ve idari işler gibi yerel piyasalarla daha yoğun çalışılan bölümlerde yabancı uyruklu çalışanlarımızın sayısı çok daha fazla.

4 Türk Şirketi Yabancılara Sıcak Bakıyor
Anadolu Grubu, Tefken, Kordsa ve İstikbal’in insan kaynakları ve pazarlama yöneticilerine grup içinde yabancı çalışana nasıl baktıklarını sorduk. 4 yönetici de grup içinde yabancıların çalışmasını destekliyor.

Pazarlamacılar Amerikalı
İstikbal’in yurtdışındaki pazarlama departmanlarında ağırlıklı olarak Amerikalıların çalıştığı bilgisini veren Boydak Holding Mobilya Grubu Pazarlama Kordinatörü Bilal Uyanık, Amerikalıların yanı sıra Güney Amerikalı ve Almanları da tercih ettiklerini söylüyor. Uyanık, “Amerikalı satış temsilcilerini dil avantajları, kişisel bağlantıları ve pazarı daha iyi tanımaları nedeniyle tercih ediyoruz. Almanların da iş disiplini ve takipçilikleri çok iyi” diyor.

Fırsat Eşitliği Sağlanmalı
Anadolu Grubu İK Koordinatörü Osman Alptürer de insan kaynakları sistemlerini Türkiye’ye göre değil, uluslararası standartlara göre belirlediklerini anlatıyor. Ona göre uluslararası oyuncu olmak isteyen her şirketin, performans ve başarı için her çalışanına önyargısız fırsat eşitliği tanıması gerekiyor.

İtibar İlgiyi Artırıyor
Kordsa Global İnsan Kaynakları Direktörü Hakan Öker ise yabancı çalışanlara karşı en önemli politikalarının lokal haklara saygı ve uyum olduğunu söylüyor. Tekfen İnşaat İnsan Kaynakları Koordinatörü Erhan Hersek de özellikle yurtdışı projelerde Türk inşaat firmalarının elde ettikleri başarı ve itibarının kendilerine olan ilgiyi artırdığını vurguluyor. Hersek, “Yurtdışı projelerde mühendis ve ara elemanlar Türk şirketlerinde çalışmayı istiyor” diyor.

Göknur Gezer Akman / Antal Internatıonal Network Ülke Müdürü

“Görev Sürelerini Olabildiğince Uzatıyorlar”

Mutsuz Ayrılan Yok
Yabancı yöneticilerin kurumsallaşmış, global rekabetin içinde olan markalarla çalışma konusunda hiçbir tereddütleri olmuyor. Belki özellikle Türkiye diye bir arayışları olmuyor, ancak bu tarz tanınmış Türk şirketlerden gelen teklifleri kesinlikle değerlendiriyorlar. Yıllarca yabancı yöneticilerle çalışmış birisi olarak kesinlikle şunu söyleyebilirim ki ülkemizden hiçbir yabancı vaktinden önce veya mutsuz ayrılmamıştır.

Nerede Çalışıyorlar?
Türkiye’ye gelen yabancı yöneticiler, görev sürelerini olabildiğince uzatmaya gayret ediyor. Yabancı yöneticiler, Türkiye’de daha çok teknoloji transferi gerektiren departmanlar, yurtdışı satış pozisyonları, üst düzey stratejik yönetim ve yatırımlarla ilgili alanlarda görev yapıyor. Ayrıca Türkiye’ye yeni giren yabancı şirketler de finans pozisyonlarında yabancı çalışanlara görev veriyor.

Ayçe Tarcan Aksakal
aaksakal@capital.com.trHaber : Capital Online / 01 Aralık 2008 Pazartesi
YORUMLAR (0)
Haber'e ait yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum ekleyebilirsiniz!
Kayıtlı isminizin görüntülenmesini istiyorsanız, yorumunuzu yazmadan önce üye girişi yapınız.

M.Rauf Ateş

Şirket Doktoru

Özlem Aydın Ayvacı

Zirve Yolu

David Bork

Family Business

Richard Branson

Yılmaz Çakır

Mikrotek

Jeffrey J. Fox

Strateji

Mehmet Gerz

Piyasalar

Nilüfer Gözütok

İnsanlar

Fatoş Karahasan

Pazarlama

Akın Öngör

Liderlik

Hande Yavuz

Media Pulse

Kulis

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Para & Borsa

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Emlak

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

İş Dünyası

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.
Hükümetin 2023 hedefleri sizce gerçekçi mi?
İş kitapları özetleri +TÜMÜ

Hoop!

Amerika'yı şekillendiren 20 fiyaskodan hayat dersleri
Çok İyi Şirket Nasıl Olunur
çok güzel anlatım gerçekten katılıyorum ve ekliyorum önemli olan şirket sahibi olmak değil önemli olan şirketin ...
Misafir tarafından gönderildi
Eskimolara Buz Satmanın Sırları!
harika bir yazı herkez okumalı okumayanlara anlatmalı
Misafir tarafından gönderildi
Arzuhan Doğan Yalçındağ,
"Bölgesel bir oyuncu olmayı hedefliyoruz"dedi
Haluk Dinçer, "Bir sonraki treni yakalayacağız" dedi
30 Güçlü İş İnsanı sıralaması nasıl şekillendi
C level yöneticilerin yeni profili 

Dergi içeriğini görmek için tıklayın...

En etkileyici tatil adresim
İş insanlarının en çok etkilendiği tatil yerleri ve bu kentlere d...

En sevdiğim kare
İş liderleri arasında fotoğrafa gönül veren çok sayıda isim var. ...

Torunlarla unutulmaz dakikalar
İş dünyasında “büyükbaba” ya da “dede” olma şansını yakalayan işa...
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Bursa'daydı
Devamı için Tıklayın
"Gelecek Bizde"'Manisa'da toplandı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'da 2014 hedefleri konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Capital500'de ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
İnşaatta kalite zirvesi
Devamı için Tıklayın
Bulut Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Turizmin "en iyileri" ödüllendi
Devamı için Tıklayın
Bankacılar Zirvesi 2013
Devamı için Tıklayın
"Anadolu Markaları" ekimde Antep'teydi
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Adana'daydı
Devamı için Tıklayın
Girişimci Üniversiteli Washington'a gidiyor
Devamı için Tıklayın
Başarılı kadın girişimciler seçildi
Devamı için Tıklayın
17 milyar dolarlık sektör masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik ziyafeti
Devamı için Tıklayın
Altyapı yatırımları CEO'ların merceğinde
Devamı için Tıklayın
Pazarlama yöneticilerine özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli Girişimciye New York'a gitmek için son şans
Devamı için Tıklayın
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en iyi işverenleri
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Çanakkale'de
Devamı için Tıklayın
KOBİ'ler Ankara'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üretim merkezi olmak istiyor
Devamı için Tıklayın
Canlılık bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Konsolidasyon öngörülüyor
Devamı için Tıklayın
İç satışta atak bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Katma değerli ürünlerin payı artacak
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023'te ege konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci Kulübü Hoffman'ı ağırladı
Devamı için Tıklayın
Ali Babacan CEO'larla buluştu
Devamı için Tıklayın
Capital Liderleri zirvede toplandı
Devamı için Tıklayın
Atlas'a Piri Reis'li 20. yıl kutlaması
Devamı için Tıklayın
Yılın İş İnsanları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Beğenilenlerin müthiş gecesi
Devamı için Tıklayın
Ceo Club "Başkanı" ağırladı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ta kadın farkı
Devamı için Tıklayın
Filo Yöneticileri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Girişimciye özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Herkes 'zirve'de
Devamı için Tıklayın
Emlakta en iyiler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun devleri ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
İzmir'in gurur gecesi
Devamı için Tıklayın
Yönetim Kurullarının yarını
Devamı için Tıklayın
Cannes Lions 60 yaşında
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'ta ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü'nden" büyük davet
Devamı için Tıklayın
Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecekler
Devamı için Tıklayın
En büyükler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yolculuk
Devamı için Tıklayın
Küresel devler "Zirvede" buluştu
Devamı için Tıklayın
“Girişimci Kulübü” sizleri bekliyor
Devamı için Tıklayın
CEO Ajanda 2013
Devamı için Tıklayın
CEO Club bankacıları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Malatya'ya konuk oldu
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023 Antalya'da başladı
Devamı için Tıklayın
Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2013 araştırması tanıtı
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü"nden büyük davet
Devamı için Tıklayın
Aile şirketleri için kaçırılmayacak program
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimcilerin bundan sonra da yanındayız
Devamı için Tıklayın
İnovasyon zirvesi
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler
Devamı için Tıklayın
Reklam dünyası Cannes'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimciler New York için yarışacak
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Yarışması heyecanı başladı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik şöleni
Devamı için Tıklayın
CEO'ların golf tatili
Devamı için Tıklayın
Kadın girişimciler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ın son konuğu
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
TMME ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de son etap
Devamı için Tıklayın
Trump Towers Mall'a görkemli açılış
Devamı için Tıklayın
Ekonominin zirvesi Uludağ'da buluştu
Devamı için Tıklayın
En iyi filo yöneticileri ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Sorumluluğa yeni bakış
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler devam ediyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun yıldızları
Devamı için Tıklayın
"İzmir'e yön verenler" ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Genç Aslanlar için geri sayım başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışması başlıyor!
Devamı için Tıklayın
En başarılı emlak yatırımları
Devamı için Tıklayın
Ekonominin geleceği masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CFO'lar dış kaynağı konuştu
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
"Anadolu500" Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci gençler yarıştı
Devamı için Tıklayın
Trabzon'da "Biz bize sohbetler"
Devamı için Tıklayın
Kadın liderler ekonomiyi değerlendirdi
Devamı için Tıklayın
VOB şampiyonları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO club perakende devlerini ağırladı
Devamı için Tıklayın
Girişimcilik haftası çıtayı yükseltti
Devamı için Tıklayın
Yarının yönetim kurulu üyeleri için workshop
Devamı için Tıklayın
Sürdürülebilir şehir yolculuğu
Devamı için Tıklayın
İzmir'e yatırım sözü
Devamı için Tıklayın
Biz bize sohbetler Eskişehir'de gerçekleşti
Devamı için Tıklayın
Yarışma sanal VOB piyasası gerçek
Devamı için Tıklayın
Bu kez üniversiteli girişimciler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
CEO'lar sahnede
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar buluştu
Devamı için Tıklayın
Tenis dünyasının gözü İstanbul'da
Devamı için Tıklayın
CEO'lar "Yeni normalde rekabeti"konuştu
Devamı için Tıklayın
Emlak Oscar'ı geliyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun en etkili iş insanları
Devamı için Tıklayın
Kobi'ler Antalya'da Ergun Özen'i ağırladı
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
"Yılın İş İnsanları"nın Ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları’nda 5. Durak Konya oldu
Devamı için Tıklayın
Global kobi Bursa’da toplandı
Devamı için Tıklayın
Hugo Boss'un CEO'sunu perakendeciler ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu'da marka yarışı başladı
Devamı için Tıklayın
Antep gelecek için toplandı
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de karar anı
Devamı için Tıklayın
CEO Club gelecek 10 yılı tartıştı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Büyük yarışta finale doğru
Devamı için Tıklayın
Capital 500'ün ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu 500'ün en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
En etkili 50 iş insanı aranıyor
Devamı için Tıklayın
Chip en iyileri ödüllendirdi
Devamı için Tıklayın
Anadolu markaraları yarışması başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Capital dev CEO'ları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler başlıyor
Devamı için Tıklayın
'Ceo club'da enerji konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Mango'nun yaratıcısından Ceo'lara tavsiyeler
Devamı için Tıklayın
Global kobi Gaziantep'teydi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar Godiva'nın öyküsünü dinledi
Devamı için Tıklayın
İş dünyası sinemada buluştu
Devamı için Tıklayın
CEO'lar 'fazla mesai'ye kaldı
Devamı için Tıklayın
Perakendenin liderleri buluştu
Devamı için Tıklayın
Asım Kocabıyık'tan CEO'lara yönetim dersi.
Devamı için Tıklayın
KOBİ'lerin e-dönüşümü Adana'dan başlıyor!
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'da ödül töreni
Devamı için Tıklayın
CEO CLUB ÜYELERİ BAKANLA BULUŞTU
Devamı için Tıklayın
En başarılı “gençler” ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
“Yılın iş insanları” ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
100. YIL HESAPLARI
Devamı için Tıklayın
GELECEĞİNİ EDUCATURK’LE KAZAN
Devamı için Tıklayın
YATINIZ İÇİN DE YER VAR
Devamı için Tıklayın
ROCK’N DARK YOLA ÇIKTI
Devamı için Tıklayın
GLOBAL KOBİ ERZiNCAN’DA TOPLANDI
Devamı için Tıklayın
ALİ TARAN’DAN, “VESTEL’İN ROBOTU ARÇELİK’İN ÇELİK’İNİ YENER” YORUMU!
Devamı için Tıklayın
Son dönemece girildi
Devamı için Tıklayın
Club'a davet
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ Kayseri'nin nabzını tuttu
Devamı için Tıklayın
“Konut almak için en iyi dönemdeyiz”
Devamı için Tıklayın
Kriz nedeniyle yönünü yurtdışına çevirdi
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ platformu Denizli'deydi
Devamı için Tıklayın
İzmir buluşması umut verdi
Devamı için Tıklayın
Bizden haberdar olmak için.

E-posta adresiniz


Tam zamanında gelişme
Yeni bir işletmecilik yaklaşımı sayesinde Siemens'in gaz türbini uzmanları artık teslimat sürelerini ve üretim maliyetlerini düşürebiliyor.

Verimliliği ve kârlılığı nasıl artırmalı?
Kömür ve gaz ile çalışan enerji santrallerini modernleştirmenin getirileri arasında ilk akla gelenler arasında artan üretim, azalan salımlar...

Denge mi, kesinti mi?
Siemens'in yeni otomatik yük azaltma sistemi, enerji santrali arızalarında olası herhangi bir dengesizliği engellemek için ışık hızında devreye girebiliyor.