Capital'e abone olun.
MERKEZ BANKASI ENFLASYON RAPORUNU SUNDU

Merkez bankası enflasyon raporunu sundu

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı.

Son Güncelleme: 30.07.2015

Başçı, yıl sonu için enflasyon tahminlerini yüzde 0,1 puan artırdıklarını ve yüzde 6,9'a çektiklerini söyledi. Başçı, ABD Merkez Bankası Fed'in faiz oranlarını artırması durumunda, Türk bankalarına ödenen zorunlu karşılık faizlerini Fed seviyesine yükselteceklerini ifade etti.  Başçı, para politikasına yönelik değişim beklentileriyle ilgili olarak, "Kimse bizden para politikasında erken bir gevşeme, haddiden fazla sıkılaşma beklemesin" dedi.


Başçı, gıda enflasyonunu yıl sonu için yüzde 9 olarak gördükleri oranı yüzde 8'e çektiklerini söyledi. 
Merkez Bankası Başkanı,  "Enflasyon 2015 sonunda yüzde 70 olasılıkla yüzde 6-7,8 aralığında, orta noktası yüzde 6,9 olacağını öngörüyoruz" dedi.
Merkez Bankası, daha önce yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6,8 olarak açıklamıştı. Böylece tahmin  0,1 puan yükseltilmiş oldu.
Başçı'nın 30 Nisan'da açıkladığı ikinci Enflasyon Raporu'nda, 2015 yılına ilişkin enflasyon tahmini, yüzde 5.5'ten yüzde 6.8 düzeyine, 2016 enflasyon tahmini de yüzde 5.0'ten yüzde 5.5'e yükseltilmişti.
Başçı, enflasyonun 2016 sonunda yüzde 70 olasılıkla yüzde 37-7,3 aralığında, orta noktası yüzde 5,5 olarak öngörüldüğünü de ifade etti.

  

Etiketler: merkez bankası,erdem başçı,Enflasyon,faiz politikası,enflasyon raporu,erdem başcı faiz,Merkez Bankası başkanı erdem başçı

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER