Capital'e abone olun.
2023 HEDEFİ 300 MİLYAR DOLAR

2023 hedefi 300 milyar dolar

İnşaat sektörü son dönemde önemli bir ivme kazandı.

Son Güncelleme: 01.01.2012

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç da bu görüşte. 2023 hedefi için 300 milyar dolarlık bir büyüklük öngörüyor. Sektörün bu yılı 20 milyar dolarlık ihracat rakamıyla kapattığına dikkat çekiyor. Sektörün kriz döneminde cari açığın kapatılmasına önemli katkıda bulunduğuna da dikkat çekiyor ve "Binalarda yaklaşık 13 milyar dolarlık enerji tüketiliyor. Oysa enerji tüketiminde yüzde 50'nin üzerinde sağlanabilecek bir verimlilikle bu fatura yarıya indirilebilir. Böyle bir tasarruf, cari açığı en az 7 milyar dolar azaltır" diye konuşuyor. İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (IMSAD), sektör lideri sanayici kuruluşları ve derneklerle birlikte 20 bin üreticiye ulaşan önemli bir platform. 1984 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Türkiye'nin köklü derneklerinden biri. 2006 yılında yeniden yapılanan IMSAD, inşaat malzemesi sanayisini her platformda temsil ederek bu sektörün gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında sürdürülebilir gelişimini hedefliyor. Sektörün gerçek gücünü ortaya koyabilmek ve güç birliğini sağlamak amacıyla sanayici üyeler yanında sektör derneklerini de üyeliğe kabul eden ve Türkiye'de örneği olmayan şekilde çatı kuruluş olarak örgütlenen dernek, önde gelen sivil toplum örgütleriyle organik bağa ve 38 alt sektörü kapsayan hinterlanda sahip. inşaat sektörünün geleceğine ışık tutan faaliyet, etkinlik ve raporlara imza attıklarını belirten IMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç ile sektörün büyüme hedeflerinden inşaat sanayicilerinin sorunlarına kadar pek çok konuyu konuştuk:

Sektörünüz 2011 yılını nasıl geçirdi? Sektörün 2012 yılında ne kadarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor?

- Net ihracatçı bir sektör olan inşaat malzemesi sektörü 2011'i Avrupa ile kıyasladığımızda çok rahat geçirdi
diyebiliriz. Hem ihracatta hem yurtiçi pazarda sektörde bütün firmalarımız hedeflerine ulaştı, hatta hedeflerinin üzerinde yılı bitiren sektör paydaşı firmalarımız var. Başta demir çelik sektörü olmak üzere pek çok sektörde ciddi rakamlar yakalandı. 2012 yılında ekonomik anlamda sektörel iç büyümede ortalama yüzde 7-8 oranında bir pazar büyümesi bekleniyor. Kimi IMSAD'ın altındaki iş kollarımızda yüzde 15-18 büyüme bekleyenler de var. Özellikle kimya sektöründe yüzde 15-20 oranında, demirçelik sektöründe yüzde 10'lar civarında bir büyüme bekleniyor.

Sektör ihracatında ne kadarlık bir hacim söz konusu?

İlk yedi ayın sonucunda ulaştığımız ihracat rakamları zaten çok ciddi boyuta gelmişti. Bu yılı 20 milyar dolar ihracat sınırlarına yaklaşarak bitireceğiz. Geçen yıl 17 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştirmiştik. 2008 sektörümüzün en başarılı olduğu yıldı. Avrupa ve dünyadaki ekonomik konjonktüre paralel ilerlediğimiz bir yıldı. O dönem yaklaşık 25 milyar dolar ihracat rakamı yakalamıştık. Zaten 2023 yılında konulan 500 milyar dolarlık büyük Türkiye hedefinde biz, 100 milyar dolarlık bir ihracat hedefiyle yola çıktık. Yaptığımız hesaplardan sonra 100 milyar dolarlık da bir iç pazar hedefi belirledik. Şu anda hedefimize uygun gidiyoruz. Artı bir paydaşımız da var. Müteahhitlerle de aynı gemideyiz. Onların da 100 milyar dolarlık bir hedefi var. Dolayısıyla inşaat sektörüyle ilgili olarak 300 milyar dolarlık bir büyüklüğü 2023 hedefi olarak koyduk.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER