Capital'e abone olun.
41 BİN KONUTTA KAMPANYA VAR

41 bin konutta kampanya var

Kampanyalı konut projelerinde fiyatlar 59 bin lira ila 400 bin lira arasında değişiyor. Lüks projelerde ise 2 milyon lirayı buluyor.

Son Güncelleme: 01.07.2010

Mayıs ayı satışları, inşaatçılar için önemli göstergelerden biri. Yıl içinde en çok satışı mayısta yaparlar. Buna göre de piyasadaki satış trendini izleyip stratejilerini belirlerler. Geçen yıl krizden dolayı kötü bir sezon geçiren inşaatçılar 2010’dan oldukça umutluydu. Ancak bu yıl da en çok satışın yapıldığı mayıs ayında bile hedeflerin beklentilerin altında kalması büyük küçük demeden inşaat şirketlerinin hemen hepsini satış artırıcı kampanyalar düzenlemeye itti.
Sinpaş’tan Eston’a Garanti Koza’dan Ağaoğlu’na kadar Türkiye’nin önde gelen markalı konut üreticileri ev almak isteyenlere birbirinden cazip fırsatlar sunmaya başladı.
Ödeme kolaylıkları ve fiyat indirimi sağlayan kampanyaların 2010’un son çeyreği ile 2011 başına kadar uzaması bekleniyor. Ev sahibi olmak isteyenlerin durgunluk dönemini iyi değerlendirmesi gerekiyor. Uzmanlar, buna gerekçe olarak da önümüzdeki dönemde siyasi ve global piyasalardaki gelişmelerden dolayı artması beklenen konut kredi faiz oranlarını gösteriyor.
Capital Mortgage, kampanya düzenleyen 20 büyük markalı konut üreticisini araştırdı. Sundukları indirim ve ödeme kolaylıklarını belirledi. İşte en çok talep gören 41 bin kampanyalı konuttaki son durum…
SI­FIR PE­ŞİNAT UZUN VA­DE
Kampanyalarda her zamanki gibi fiyat rekabeti ve ödeme kolaylıkları ön planda. En çok kullanılan yöntem peşinatsız veya yüzde 1 peşinatla ev sahibi olma imkanı veren projeler. Özellikle Sinpaş GYO, Kuzu, Milpark gibi güçlü şirketler bu yöntemi kullanıyor. Örneğin, Sinpaş’ın Bosphorus City ve İstanbul Sarayları projelerinde daire satın alırken ilk etapta peşinat talep edilmiyor. 3 ay sonra toplam tutarın yüzde 5’i, 12 ay sonra yüzde 10’u, teslimde ise yüzde 30’u ödeniyor. Teknik Yapı’nın Kartal’da inşaatına devam ettiği 3 büyük projesinde de yüzde 1 peşinat ödeyerek daire sahibi olma imkanı sunuluyor. Firmanın yaz kampanyası kapsamında Uptwins ve Upcity projelerinden ev satın alanlar sadece yüzde 1’i peşin ödüyor ve sıfır faiz oranıyla daire sahibi oluyor. Yine kampanya dahilinde Upcity ve Uptwins projelerindeki daireler için 12 aylık vadeyi seçen müşteriler, yüzde 1 peşinat ödemeleri halinde, daire tutarının yüzde 80’lik kısmına herhangi bir faiz ödemiyor. Kampanyalar sadece özel şirketlerle sınırlı değil. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu konut şirketi Kiptaş da Finanskent, Topkapı Merkez Evleri, Maltepe Konutları, İkitelli Masko Evleri, Nish Adalar projelerinde 0,42’den başlayan kredi oranı ve 120 aya kadar vade fırsatı sunuyor. TOKİ ise kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunuyor. Kampanyalı projelerde yüzde 10 peşinat, 180 ay vade imkanı bulunuyor.
EV ALA­NA ARA­BA
Ev alana araba, komşusunu getirene bedava ev gibi yaratıcı ve alternatif kampanyalar da var. Eston’un Beylikdüzü’ndeki 5 bin 350 konutluk Eston Deniz projesinden villa alanlara Polo marka sıfır lüks otomobil hediye ediliyor. Villa fiyatları 461 bin lira ila 640 bin lira arasında değişiyor. Evle birlikte araba sahibi olmak için 461 bin liralık en ucuz villadan almak gerekiyor. Kampanyanın yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Eston Deniz Pazarlama Müdürü Banu Akyıl, “Kampanya başladığından beri telefonlarımız susmadı” diyor. Akyıl, “Deniz bedava Polo bedava” kampanyasıyla amaçlarının şehir dışından ev alan müşterilerine ailelerinin ikinci arabalarını hediye etmek olduğunu söylüyor. Yeşil İnşaat’ın Beylikdüzü’nde inşa ettiği 14 bin konutluk Innovia projesinde de bedava stüdyo daire hediye ediliyor. Projeden daire alanların tanıdıkları 5 aileye daha projeden ev aldırmaları halinde 1+0 stüdyo daire veriliyor. Projede daire fiyatları 141 bin ila 175 bin arasında değişiyor.
Aydınlı Yapı’nın Esenyurt’ta inşa ettiği Solarkent projesinde ise peşinat, evler bitip taşınma gerçekleştiğinde ödeniyor. Aydınlı Yapı Genel Müdür Yardımcısı Alpay Çepni, mart ayından bu yana devam eden kampanyalarında en büyük avantajlarının kira öder gibi daire sahibi olma fırsatı olduğunu söylüyor.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER