Capital'e abone olun.
ANADOLU YAKASI'NIN YENİ KONUT HARİTASI

Anadolu yakası'nın yeni konut haritası

Anadolu Yakası, son dönemde markalı konutlarıyla dikkat çekiyor.

Son Güncelleme: 01.07.2011Hızla artan nüfus, sağlam zemin yapısı, görece daha rahat arsa bulunması bölgeyi konut yatırımları açısından cazibe merkezi yapıyor. Konut üreticilerinin en çok tercih ettiği bölgelerin başında Çekmeköy, Sancaktepe, Pendik, Kurtköy, Kartal ve Maltepe yer alıyor. Bölgede 2012 yılına kadar yaklaşık 52 bin 500 konutun alıcıya ulaşması bekleniyor.Anadolu Yakası, 2000'li yılların başından itibaren İstanbul nüfusundaki artışa paralel olarak orta-üst gelir grubu tarafından tercih edilmeye başlandı. 2008 yılında İstanbul'da oluşturulan 8 yeni belediyeden Çekmeköy, Sancaktepe ve Ataşehir, Anadolu Yakası'nda yer alıyor. Hızlı nüfusu artan bölge, markalı konut yatırımlarını da çekmeye başladı. Anadolu Yakası'nda, 2005 ve sonraki yıllarda projelendirilen konutların 2012 yılına kadar kullanıcılara sunulmasıyla birlikte bu bölgede yaklaşık 52 bin 500 konutun alıcıya ulaşması bekleniyor. Anadolu Yakası'nın son dönemde markalı konut üreticilerinin en çok tercih ettiği bölgelerin başında Çekmeköy, Sancaktepe, Pendik, Kurtköy, Kartal ve Maltepe geliyor. Eva Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık, bu bölgelerdeki gayrimenkul piyasasına ışık tutan bir araştırmaya imza attı. Bu bölgelerdeki inşası tamamlanan ve inşa halindeki konut projelerini tüm yönleriyle ele aldı.

Anadolu Yakası'ndaki sitelerin profilini görmek içn görsele tıklayın


ÇEKMEKÖY'ÜN YILDIZI PARLIYOR
İstanbul'un çiçeği burnunda ilçelerinden Çekmeköy, Anadolu Yakası'nın gayrimenkul yatırımları açısından en hızlı ilerleyen bölgeleri arasında. 2000'li yılların başında villa projeleriyle öne çıkan Çekmeköy, o dönemde Ümraniye'ye bağlıyken yerel seçimlerde Alemdağ, Taşdelen ve Ömerli'yi de sınırları içine alarak ilçe oldu. Yeni oluşturulan ilçenin doğusunda Çekmeköy askeri kışlası, batısında Ümraniye sınırı ve Şile Otoyolu, güneyinde Ümraniye ve Sarıgazi, kuzeyinde Alemdağ Ormanları ve Çavuşbaşı beldesi yer alıyor. Çekmeköy'de, özellikle 2008 ve sonraki yıllarda yaklaşık 7 bin 500 adet konut kullanıma sunuldu. Çek-meköy'ün Alemdağ ve Ömerli mevkileri ile Sancaktepe'nin Şamandıra mevkisinde villa tipi konut yerleşmelerinin ağırlıklı olarak bulunduğu görülürken Çekmeköy Merkez ve Taşdelen ile Sancaktepe'nin Sarıgazi ve Yenidoğan mevkilerinde ise konut ağırlıklı projeler yer alıyor.

ÖMERLİ VE ALEMDAĞ'A DİKKAT
Özellikle Ömerli ve Alemdağ mevkilerinde çoğunlukla villa tipi konut projeleri göze çarpıyor. Bu bölgelerdeki villaların metrekare birim fiyatları bin 300 ile 7 bin 500 TL arasında değişirken daire tipi konutlarda bu fiyat aralığı 900 ile 4 bin TL seviyesinde. Bölgede ağırlıklı olarak oturum amaçlı konut alımı tercih ediliyor. 1/100 bin ölçekli istanbul Çevre Düzeni Planı'nda gelişme bölgesi lejantında yer alan Tuzla'da Akfırat ile Tepeören bölgeleri, Alemdağ mevkii, Sancaktepe ve Sultanbeyli'nin doğu kesimleri ve Beykoz'da Çavuşbaşı mevkiinin, önümüzdeki 5 yıl boyunca yeni nitelikli konut projelerinin gerçekleştirilmesi için elverişli bölgeler olmaya devam edeceği görüşü hakim. Ayrıca Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçelerinde yer alan ve TEM Otoyolu aksına yakın konumda bulunan, sanayi alanlarından faydalı ömrünü tamamlayan gayrimenkullerin, önümüzdeki dönemde yeni konut ve ticari projelere ev sahipliği yapması bekleniyor.  

  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER