Capital'e abone olun.
"ANADOLUYA'DA BAKMAYA BAŞLADIK"

"Anadoluya'da bakmaya başladık"

İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra, değişik illere de bakacaklarını söylüyor.

Son Güncelleme: 01.04.2010

Türkiye'yi akıllı evlerle tanıştıran, konut sitesi kavramını getiren, sat-yap sistemini başlatan Mesa'nın 6 ortağı ilk günden beri hiç ayrılmadı. 40 yılı geride bırakan Mesa, sektörde bir okul gibi oldu. ODTÜ'de, İTÜ'de ve Ankara Siyasal'da okuyan 6 arkadaşın hocalarının desteğiyle Ankara'da kurduğu ve geçen yıl 40’ıncı yılını dolduran Mesa Mesken Sanayi A.Ş, 6,5 milyar dolarlık iş hacmine ulaştı. Mesa 2009 yılında dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması arasına girdi. Türkiye'de toplu konut yaklaşımını tamamıyla değiştirerek ilk kez insanı ve binayı çevresiyle birlikte ele alan site anlayışını hayata geçirdi.
Kurulduğu günden bu yana 60 bin aileyi konut sahibi yapan Mesa, bugün neredeyse üçüncü kuşağa hizmet vermeye başladı. Yurtiçinde 500 bin metrekare/yıl düzeyinde bir inşaat kapasitesine sahip olan Mesa, inşa ettiği binaları sahiplerine özel garantiyle teslim ediyor. Kullanımda çıkabilecek kusurları 6 ay boyunca gideriyor.
Mesa, şu anda Ankara’da Parkoran Konut Projesi ile Çamlıpark Konut Projesi’ni, İstanbul’da ise Çengelköy’de Mesa konut projelerini sürdürüyor. Özellikle Çengelköy projesinin 40'ıncı yıla özel bir prestij projesi olduğuna dikkat çekiliyor. Projedeki 298 konuttan 70'inin iki ayda satıldığı belirtiliyor. Metrekare fiyatları da 5 bin 500-6 bin TL arasında değişiyor.
1999 yılından bu yana Mesa bünyesinde çeşitli kademelerde çalışan Aslı Tokatlı, bugün satış ve pazarlamadan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Aslı Tokatlı, çalışmalarıyla ilgili olarak sorularımızı şöyle yanıtlıyor:
Geç­ti­ği­miz yıl 40’ın­cı ya­şını kut­la­yan Me­sa, ku­rul­du­ğun­dan bu ya­na na­sıl bir ge­lişme gös­ter­di?
Mesa Mesken Sanayi A.Ş, toplu konut projeleri planlamak ve inşa etmek amacıyla 1969 yılında bir grup genç mimar ve mühendis tarafından kuruldu. Mesa, zamanla faaliyet alanını genişletip çeşitlendirerek bir şirketler topluluğu kimliğine ulaştı. Bugün başta inşaat olmak üzere sanayiden turizme, sağlıktan hizmet sektörüne kadar birçok alanda faaliyet gösteriyor. 6 farklı sektörde yaklaşık 4 bin çalışanı, 17 şirketi, biri ortak 8 tesisi ve 4 ortaklık ile 2 ortak girişimi bulunuyor. Mesa hem girişimci, hem de yüklenici olarak çalışıyor. Yurtiçinde ve yurtdışında büyük konut siteleri, her tür yapı ile onların teknik ve sosyal tesislerini, altyapılarını, büyük kapasiteli iş ve alışveriş merkezleri, turizm ve spor tesisleri, sağlık ve kültür merkezleri, okullar, şehir parkları, büro binaları, sanayi tesisleri gibi yapılar inşa ediyor.
Topluluk şirketleri, bu işlevi en güvenilir ve kaliteli şekilde yerine getirmek amacıyla bir yandan planlama, tasarım ve yapımın her alanı ve aşamasında görev alırken, diğer yandan inşaat sektöründe kullanılan başta tünel kalıp olmak üzere her türlü çelik kalıp, doğrama ve prefabrik eleman gibi bazı yapı bileşenlerinin üretimini gerçekleştiriyor.

Me­sa ku­rul­du­ğun­dan bu ya­na kaç ko­nut in­şa et­ti?
Altyapı ve çevre düzenlenmesini de içermek üzere tasarımından inşasına, üretiminin her aşamasında Mesa imzası bulunan 7 milyon metrekare toplam alana sahip 60 binden fazla konut, ödünsüz bir kalite anlayışının ürünü oldu. Bazı projelerimiz, bugün 3’üncü nesil Mesa sakinlerini ağırlıyor.

Ko­nut pa­za­rı hız­lı bü­yü­yor. Son gün­ler­de pi­ya­sa­da ne­ler ya­şa­nıyor? 2010 na­sıl ge­çe­cek?
Yaşanmış olan küresel kriz, konut talebini erteledi. Konut kredilerinde faizlerin 10 yıl vadede ortalama yüzde 1,10’a kadar gerilemesi de talebi artıramadı.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER