Capital'e abone olun.
BOZCAADA'YA YATIRIM ZAMANI

Bozcaada'ya yatırım zamanı

Birçok ünlü ismin ev ve arsa satın aldığı Bozcaada'da emlak fiyatları ikiye katlandı.

Son Güncelleme: 01.01.2011Bakir koyları, kum plajları, ber
rak denizi, üzüm bağları, şarap­ları, tarihi Rum taş evleri, sörf tutkunları için ideal olan esintileriyle ünlü olan Bozcaada, bu özellikleri nedeniyle oldukça rağbet görüyor. Türkbükü ve Çeşme gibi tatil beldeleriyle yarışır hale gelen adayı, özellik­le bu tatil beldelerinin kalabalığı, gü­rültü ve patırtısından uzaklaşıp hu­zurlu bir tatil geçirmek isteyenler ter­cih ediyor. Bozcaada'nın tamamı Cumhuriyet Mahallesi ve Alaybey Ma­hallesi olarak ayrılmış durumda. Bunlardan adanın güney tarafına dü­şen Alaybey Mahallesi Türk, kuzeyi ise Rum mahallesi olarak geçiyor.
Emlakçılar, özellikle Rum evlerine yoğun bir talep olduğunu belirti­yor. Meraklıları eski Rum evlerini satıp alıp tadilat yaptırıp oturuyorlar. Rum mahallesinde evler oldukça küçük; genelde 50-60 metrekare otu­rumlu, bitişik nizamlı evler var. Tale­bin etkisiyle gayrimenkul fiyatları da hızla yükseliyor. En büyük yükseliş de doğal olarak Rum evlerinde yaşanı­yor. Örneğin, tadilata ihtiyacı olan 50 metrekare büyüklükteki eski bir Rum evinin bedeli 150-200 bin TL'den aşa­ğı değil. Restorasyonu yapılanların fi­yatı ise daha yüksek; merkezde 199 metrekare bir evin 600 bin TL'ye sa­tıldığı, hatta restorasyonu yapılan ev­ler için 1 milyon TL bile isteyen oldu­ğu belirtiliyor. Türk Mahallesi'nde ise 170 metrekare büyüklükte evler bulmak mümkün. Burada fiyatlar ise 150-200 bin TL civarında.

BAĞ EVLERİ DE REVAÇTA
Eski Rum evleri daha çok adanın merkezinde yer alıyor. Villaların yanı sıra eski Türk ve Rum evlerinin oldu­ğu merkezde fazla arsa bulunmuyor. Olanlarsa 50-100 metrekare büyük­lükte. Örneğin, merkezde 100 metreka­re bir arsanın fiyatı 170 bin TL'den başlıyor. Merkezde büyük ölçekte boş arsa bulmak olanaksız gibi. Olan­ların yanına ise yaklaşılamıyor. Adanın merkezinin dışında bulu­nan bağ evlerine de yoğun bir ilgi var. Arsa alıp zevkine göre üzerine bağ evi yapan birçok kişi bulunuyor. Tabii bu durum arsa fiyatlarını da et­kilemiş. Arsaların dönüm fiyatları ba­zı yerlerde ise 50 bin hatta 60 bin TL'ye kadar gidiyor.

BÜYÜK PARSELLER NEREDE?
Pansiyon yapılan Bekçibayırı ve Tuzburnu'nda yüzde 7'lik imar izni­nin olduğu yerlerde arsa fiyatları ise 80-150 bin TL arasında değişiyor. Tuzburnu'nda yüzde 7'lik yerde arsa fiyatları 80-100 bin TL'yken, Bekçika kıyıların'da 125-150 bin TL'ye kadar çıkı­yor. Belediyenin imara açtığı yerde 270-370 metrekare arsaların fiyatı 75­100 bin TL düzeyinde. Tuzburnu ve Beylik'te büyük par­selli araziler var. iki kat inşaat ruhsatının olduğu bu bölgelerde girişi 75 metrekare, üstü de 75 metrekare ol­mak üzere en fazla 150 metrekare kullanım alanlı inşaat yapabiliyorsu­nuz. Burada 2 dönüm yerin fiyatı ko­numuna göre 70 bin TL'den başlayıp 120, hatta 150 bin TL'ye kadar çıkı­yor. 3-4 dönüm olan yerin fiyatı da denize yakınlık, yol, elektrik ve su alt­yapısın olmasına göre 80 bin TL'den başlayıp 200-300 bin TL'ye kadar gi­diyor.

YENİ İMAR PLANI BEKLENİYOR
Tamamı üçüncü dereceden Sit alanı olan Bozcaada'da, imar konu­sunda da birtakım kısıtlamalar var. Evler en fazla iki katlı. Adanın farklı yerlerinde farklı uygulamalar söz ko­nusu. Örneğin adanın merkezinde imar izni yüzde 50. Burada 2 kat imar veriliyor evlere. Adanın önemli bir kısmında, da­ha doğrusu bağ evleri yapılan tarım­sal yerlerde yüzde 3'lük imar kısıtla­ması var. Evler tek katlı. Amerikan Çeşmesi, Çayır mevkii, Ova Mevkii, Eksi Kule, Habbele, Papazbahçe, Ayazma gibi yerler bu kate­goride bulunuyor. Diyelim ki bu yer­lerden herhangi birinde bir bağ evi yapacaksınız, imar izni yüzde 3 oldu­ğu için en az bin 500 metrekare bü­yüklükte arsa almanız gerekiyor. Bu da 80 metrekareyle sınırlanmış du­rumda. Yani kaç metrekare yer alırsa­nız alın en fazla 80 metrekare yapabi­ metrekare, üstü de 75 metrekare ol­mak üzere en fazla 150 metrekare kullanım alanlı inşaat yapabiliyorsu­nuz.   

  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER