Capital'e abone olun.
BÜYÜKLERİN 2017 PLANI

Büyüklerin 2017 planı

Geçtiğimiz dönemde yoğun taleple karşılaşan inşaat sektörü, önümüzdeki 5 yıllık planlarını hazırlamış gözüküyor.

Son Güncelleme: 01.09.2013

Sektörün gözdesi yine İstanbul ve civarı... Kentsel dönüşüm bölgeleri, üçüncü köprü ve Kanal İstanbul gibi büyük projelerin etrafındaki alanlar, inşaat şirketlerinin radarında... Ticari yatırımlar için ise Anadolu’nun potansiyel taşıyan şehirlerine AVM yapma hedefi belirlenmiş durumda. Şirketlerin hedef müşteri kitlesi “orta gelirliler”, üretim hedefi ise “çok büyük olmayan, ulaşılabilir, nitelikli ve fonksiyonel” konutlar.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) raporuna göre 18 milyon konut stoku bulunan Türkiye’nin, 2023 yılına kadar 7,5 milyon yeni konuta ihtiyacı olacak. Önümüzdeki 11 yılda ise konut ihtiyacının karşılamak için kentsel dönüşüm projeleri hariç her yıl en az 450 bin ek konut yapılması gerekiyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
2012 yılı inşaat sektörü açısından beklentilerin oldukça altında geçti. Avrupa genelindeki ekonomik durgunluk, ABD’deki mortgage krizinin etkilerinin devam etmesi, Çin’in büyümeyi yavaşlatması gibi nedenler bu durağanlığa neden oldu. İnşaat sektöründe büyüme son 10 yıldır ilk kez Türkiye büyümesinin altında gerçekleşti. Sektör, 2013 yılından ise umutlu. Yıl sonunda 2012 yılı büyüme hızının en az 3 katı büyüme hedefleyen sektör, önümüzdeki 5 yılda ise yeni yatırımlarla darboğazdan çıkmayı hedefliyor.

Yeni projeler için lokasyon olarak yine İstanbul ve civarı hedefte. Özellikle kentsel dönüşüm bölgeleri şirketlerin radarında... Yine de özellikle AVM gibi ticari yatırımlar için Anadolu’da arsa arayışına girenler de var. Dumankaya İnşaat, Via Properties, Sur Yapı, Mesa ve Avrupa Konutları gibi şirketlerin beş yıllık büyüme planlarında odak kentsel dönüşüm alanları... Iş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) ise son dönemin cazibe merkezi Istanbul Finans Merkezi’nde yaklaşık 10 bin metrekare yüzölçümlü bir proje geliştirmeyi planlıyor. Sur Yapı, Anadolu’da AVM olmayan en az 5 şehirde önümüzdeki 5 yıl içinde AVM açmayı hedefliyor. Konut üretimi içinse inşaat şirketlerinin önümüzdeki dönemde ortak hedef müşteri kitlesi “orta gelirliler”. Yatırım için 1+1’ler, kullanım için ise 2+1 ve 3+1 daire tipleri oransal olarak üst sıralardaki yerlerini koruyacağa benziyor. Işte Nef ten, Soyak Inşaat’a , Yeşil GYO’dan Torunlar’a şirketlerin beş yıllık planları.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER