Capital'e abone olun.
"EN KONSEPT PROJELER"

"En konsept projeler"

Uzay ve astronomiden doğal yaşama, eski istanbul evlerinden enerji tasarruflu sitelere kadar inşaat şirketleri farklı projeleriyle yatırımcıların ilgisini çekmeyi hedefliyor.

Son Güncelleme: 01.01.2010

Temalı konut projelerinin sayısı artıyor. Sinpaş, istanbul boğazı’ndan sonra osmanlı sarayları temalı yeni bir projeye başlıyor. Varyap, anadolu yakası’ndaki meridian projesinde çevre temasını işliyor. Gökyüzünü izlemek için büyük teleskopların olduğu lüks siteler de yeni trendler arasında.

İnşaat şirketleri arasında yaşanan yoğun rekabet, konut projelerinde her geçen gün birbirinden farklı konseptlerin geliştirilmesine neden oluyor. Daha önce lüks olarak görülen havuz, tenis kortu ve basketbol sahaları artık standart kabul ediliyor.

Yeni projelerde ise helikopter pistlerinden golf sahalarına, spalardan teleskoplu gözlem evlerine kadar farklı olmak adına hiçbir lüksten kaçınılmıyor.

En çok tercih edilen temalı konut projelerin başında ise “su” konseptli olanlar geliyor. Özellikle yapay göletler, içlerinde yüzlerce balık çeşidinin yüzdüğü, sandallarla dolaşılan büyük yapay havuzlar rahatlatıcı etkisiyle projeye olan ilgiyi artırıyor. Aynı zamanda denize uzak yeni yerleşim yerlerinde yapılan yapay göletler spor ve sosyal paylaşım alanları oluşturuyor.

Tüm dünyada olduğu gibi yeşil ve çevreci projeler de son dönemde büyük talep görüyor. İnşaat şirketleri son dönemde gerçekleştirdikleri sitelerde, eskiye göre yeşile, iç ve teras bahçelerine daha fazla yer ayırıyor.

Rezidanslarda ise en çok uygulanan temaların başında otel rahatlığı geliyor. Bunun dışında gökyüzü gözlem odası, spa ve helikopter pisti de lüks projelerde yer buluyor.

Yurtdışında da benzer trendler hakim. Hemen hemen bütün konut projelerinde yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çabalar dikkat çekiyor. Sadece bir konut geliştirmekten çok yaşam alanları geliştiriliyor. Konut sahibi olmak isteyenlere gerek şehir içinde gerekse şehir dışında doğallık ve doğal yaşamı destekleyen konseptler sunuluyor. İşte Türkiye’nin en modern “temalı” projeleri…

Satışlar arttı
Büyük çaplı temalı konut projelerini ilk ve en fazla geliştiren grupların başında Sinpaş geliyor. İlk kez Lagün projesiyle temalı konut projeleri üretmeye başlayan Snpaş GYO’nun genel müdür yardımcısı Seba Gacemer, bu sayede konut satışlarını önemli ölçüde artırdıklarını söylüyor. Gacemer, “Türkiye’nin ilk temalı konut projesi olan Bosphorus City ve Phuket Adası’nda bulunan doğal Lagunalardan esinlenerek projelendirilen lagün projelerimize talep çok fazla” diyor.

Sinpaş’ın 1,3 milyar lira satış cirosu beklediği konut projesi Bosphorus City’de şu ana kadar 2 bin 161 konut satılmış durumda. 1+1 dairelerden Boğaziçi ve Semt Yalıları’na kadar 63 farklı daire tipi bulunan Bosphorus City’de fiyatlar 178 bin 393 lira ila 2 milyon 507 bin lira arasında değişiyor. Sinpaş, ayrıca Küçükçekmece gölüne uğrayan kuşların göçlerini izleyebilmeleri için buradan ev alanlara birer teleskop da hediye ediyor.

2007 yılında satışına başlanan Sinpaş’ın lagün projesi ise Phuket Adası’nda bulunan doğal Lagunalardan esinlenerek hayata geçirildi. Projede 515 konuttan oluşan teras bahçe ev, bahçeli ev ve müstakil villa seçenekleri bulunuyor.

En fazla talep “su” konseptine
Lagün’de, her biri ismini bir göl çiçeğinden alan Anemon, Mimoza, Lotus, iris ve Lilyum evleri dikkat çekiyor. 209 ile 749 metrekare arasında farklı konutların bulunduğu projede evlerin fiyatları 501 bin 900 ila 2 milyon 315 bin lira arasında değişiyor. Lagün’de, farklı konseptlerde tasarlanan 29 göl, spa, fitness center, açık yüzme havuzunun yanı sıra özel eğitmenler eşliğinde at binme imkanı sunan açık ve kapalı manejler de bulunuyor. Sinpaş gibi su konseptini inşa ettiği konutlarda kullanan şirketlerden biri de Ant Yapı. Ant Yapı’nın Çeşme Alaçatı’da gerçekleştirdiği Port Alaçatı projesinde Venedik teması hakim. Lüks yazlık villalardan oluşan site tıpkı küçük bir Venedik’i andırıyor. Ant Yapı yönetim kurulu üyesi Mehmet Okay, “Port Alaçatı Projesi’nin konsepti, ünlü Fransız mimar François Spoerry imzasını taşıyor. Villaların fiyatları 220 bin ila bir milyon 580 bin Euro arasında değişiyor” diyor. Ant yapı’nın Türkiye’de gerçekleştirdiği konutlarda yaratmak istediği konseptlerden biri de eski komşuluk ilişkilerini pekiştirmek. Bunun için de konutlar satılırken reklam yapılmıyor. Kulaktan kulağa pazarlama tekniği kullanılarak birbirine benzer konumdaki kişilerin aynı siteden ev alması, böylece sosyal ilişkilerin geliştirilmesi amaçlanıyor. Yapı Kredi Koray’ın İstanbulİstanbul Projesi’nde de yapay göl üzerinde kanoyla tur keyfi yapılabiliyor.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER