Capital'e abone olun.
FABRİKALAR REZİDANSA DÖNÜŞÜYOR

Fabrikalar rezidansa dönüşüyor

İstanbul’un en kıymetli bölgelerinde yer alan eski fabrikaların arazileri yerini rezidans, AVM ve konut projelerine bırakıyor.

Son Güncelleme: 01.07.2010

İstanbul’da bir zamanlar “şehrin dışında” olduğu düşünülerek fabrikalara veya sanayi sitelerine ayrılmış bölgeler, özellikle son 10 yılda yerini nitelikli rezidanslara bırakıyor. Levent’te Fabrikalar Bölgesi olarak anılan bölgede 10-15 yıl öncesine kadar metruk fabrika binaları vardı. Bugün ise Kanyon, Metrocity gibi karma projeler yükseliyor. Tekfen’in ampul fabrikasının yerini Tekfen Towers, Philips TV Fabrikası’nın yerini Metrocity, Eczacıbaşı İlaç Fabrikası’nın yerini ise Kanyon aldı. Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO), Sağlam İnşaat ile gerçekleştirdiği Levent Loft projesi, Ülker’in kabasını bitirip vazgeçtiği çikolata fabrikasının yerine yükseldi.
Zorlu Grubu, Levent Loft’un hemen yanında yer alan Deva İlaç’ın eski fabrikasının arazisinde geliştireceği projeye start verdi. Bunun yanında Kağıthane Deresi’nin iki yakasındaki depo, fabrika ve atölye komplekslerinin yerini alışveriş merkezleri ve rezidanslar alacak. Küresel kriz olmasaydı, projeler hız kazanacaktı, ancak inşaatçılar yavaş hareket etmeyi tercih ediyor.
YE­Nİ­BOS­NA’DA BÜ­YÜK DE­ĞİŞİM
Bunun yanında, İstanbul’un yine fabrika, sanayi sitesi ve depo-fabrika satış mağazaları ile öne çıkan bölgesi Yenibosna’da (Basın Ekspres Yolu’na paralel bölge) rezidanslar, 5 yıldızlı oteller ve alışveriş merkezleri, plazalar yükselmeye başladı.
İstanbul’un Avrupa yakasında ise özelikle Dudullu-Samandıra-Sancaktepe gibi bölgelerde fabrika ve depo arazilerinde şimdi lüks konut projeleri yükseliyor. Kartal’da, bir dönem yaklaşık 100 fabrika ve atölyenin yapıldığı bölgede de en az 10 milyar dolarlık ofis-nitelikli konut dönüşümü için geri sayım sürüyor. Kartal’da E-5 kenarından başlayıp deniz kıyısına kadar olan ve büyük bölümü boş olan 550 hektarlık alanda Eczacıbaşı, Koç, Sabancı gibi kuruluşların da fabrikaları var. Assan, Mutlu Akü, ABB, Habaş, Family Finans, Yapı Kredi gibi kuruluşların yerleri de bulunuyor. Kartal’ın yüzde 10’u kadar alanda 100 civarında fabrika ve 40 kadar da boş ya da başka binalardan oluşan gayrimenkul var. Kartal’ın ön görünümünde Adalar bulunduğu için bölgeye “İstanbul’daki ikinci Boğaz” yakıştırması yapılıyor.
MAS­LAK YİNE HA­RE­KET­Lİ
Bunun yanında yine Avrupa yakasında Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nin de yerine inşaatçıların göz koyduğu öteden beri biliniyor.
İstanbul’da gözde arazilerden biri olan Mecidiyeköy Likör Fabrikası binasının yerine yapılacak karma projede ise Aşçıoğlu-Omak-Meydanbey-Ofton ortaklığı yargı sürecini bekliyor.
Yine Şişli’deki tarihi Bomonti Bira Fabrikası da dönüşecek. Zaten bu binanın bitişiğinde birçok rezidans peş peşe yükseldi. Son olarak aynı bölgede Rixos Bomonty adıyla markalı 200 milyon dolarlık bir gökdelen yapılacağı açıklandı. İstanbul’da depo veya sanayi tesisiyken modern ofis veya konut projesine dönüşen birçok bina var.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER