Capital'e abone olun.
İMAR İZİNLERİ HEYECAN GETİRDİ

İmar izinleri heyecan getirdi

Galatasaray Spor Kulübü nihayet mutlu sona ulaştı.

Son Güncelleme: 01.04.2010

Beykoz’a bağlı Riva’da geniş bir arazi potansiyeli bulunuyor. Ne var ki, imar çalışmaları yapıldığı için buradaki projelere uzun bir süredir izin verilmiyordu. Eylül 2006 tarihinde 120 milyon dolar ödeyerek 1000 dönüm (1 milyon metrekare) arazi satın alan Otoman Finance Company'nin Türkiye'deki şirketi Osmanlı Yapı, buradaki arazisine imar izni almayı başardı.
Ottoman’ın Riva’daki arazi için imar izni alması, bölgede 1 milyon 175 bin metrekare arazisi olan Galatasaray Spor Kulübü (GS) için de emsal oluşturdu. Bundan 5 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) imar başvurusunda bulunan Galatasaray, bu 5 yıllık mücadelenin ardından geçtiğimiz günlerde arazisi için imar izni almayı başardı. 1 milyon 175 bin metrekare büyüklüğündeki arazi, yeşil alan terkleri ile birlikte 850 bin metrekareye iniyor.
Galatasaray yönetiminin ruhsat harcı olarak belediyeye 6 milyon 700 bin TL ödeyeceği belirtildi. Bölgedeki emlakçılar, GS’nin daha önce 130 milyon dolar değer biçilen arazisinin, imar izninin çıkmasıyla birlikte yaklaşık 200 milyon dolara kadar çıktığına işaret ediyorlar. Galatasaray yönetiminin bu arazi üzerinde 800 lüks villadan oluşan bir projesi bulunuyor.

En bü­yük ara­zi  Ce­la­loğ­lu Ai­le­si’ne ait­ti
Öte yandan Riva’daki arsaların büyük bir kısmı Beylik Mandıra Çiftliği'nin sahibi Celaloğlu Ailesi’ne aitti. Aile, kısa bir süre öncesine kadar Riva'nın tek sahibiydi. Riva'nın imar çalışmaları sırasında 5 milyon 500 bin metrekarelik araziyi yol ve yeşil alan olarak terk eden, kalan araziyi de parselleyerek satan ailenin elinde son satıştan sonra 350 bin dönüm arazi kalmıştı. 6 milyon metrekarelik arazide ise Celaloğlu ailesi ile Alarko mahkemelik. Alarko geçtiğimiz günlerde davalık bu arsa üzerindeki şantiyesini boşalttı.
Ayrıca bölgede Orhan Yavuz ve Uzunhasan Ailesi’nin 500’er bin metrekare, Yapı Kredi Koray GYO’nun 450 bin metrekare, Sabancı Çalışanları Kooperatifi’nin 100 bin metrekare, Düzgit Ailesi’nin 146 bin metrekare ve eski milletvekillerinden Halim Aras’ın ise 35 bin metrekarelik arazisi yer alıyor. Halim Aras, geçtiğimiz günlerde arazisini tekstilci işadamı Mehmet Kara'ya sattı.
Bü­yük­şe­hir’in Ri­va pro­je­si
Yaklaşık 16 milyon metrekare, yani 16 bin dönümlük imara açık arazi bulunan Riva'da, 1980'lerde yapılan imar çalışmalarında 5 milyon 500 bin metrekare alan, yol ve sosyal donatılar için kamuya terk edilmişti. İstanbul'un düzenli yapılaşma gerçekleştirilebilecek tek banliyösü olan Riva'nın İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi'nce rekreasyon ve günübirlik gezinti alanı ilan edilmesi sonrası Büyükşehir Belediyesi harekete geçti ve Riva Projesi'ni açıkladı. Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Bu bölge, İstanbullular için daha düşük yoğunluklu, doğa ile uyumlu, kültür-turizm-sağlık-spor işlevleri ile kente hizmet edecek, yeşil ve maviye kaçış noktası olacak" ifadelerini kullanmıştı.

40 bin nü­fu­su ba­rın­dıra­cak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Riva Projesi’ne göre 1979 hektarlık bir alan "Kültür-Turizm-Spor-Sağlık Köyü" olarak düzenlenecek. Riva Projesi için uluslararası bir yarışma düzenlendi ve uluslararası yedi uzman mimarlık grubu davet edildi. Yarışmanın önümüzdeki günlerde sonuçlanacağı açıklandı. Çevre Düzeni Planı'na uygun olarak Beykoz'un Riva Köyü ve Beylik Mandıra alt bölgesini kapsayan 1979 hektarlık alanda, doğayla uyumlu, İstanbul halkının kültür, turizm, sağlık ve spor etkinliklerinden yararlanmasını sağlayacak örnek bir eko-köy projesi başlatılacak.   
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER