Capital'e abone olun.
LÜKSTE KRİZ YOK

Lükste kriz yok

İstanbul’da inşa edilen A plus konutların büyük çoğunluğunun satışı 2010’nun ilk yarısında başladı.

Son Güncelleme: 01.07.2010

Konut sektörü kriz dinlemeden üretmeye devam ediyor. Her keseye uygun yüzlerce proje hayata geçiyor. 2008’de yavaşlayan satışlar sektörü endişelendiriyordu ancak lüks projeler kısa bir duraklamanın ardından yeniden eski günlerine dönmeye başladı. İncelediğimiz projelerin çoğu satılmış bile. Lüks konut denince sadece fiyat ve lokasyonu değil sunduğu hizmetleri de göz önüne almak gerekiyor. Son yıllarda orta gelir seviyesini hedef alan projeler lüks konutlarla arayı kapatmaya başladı. Dolayısıyla artık havuz, güvenlik, otopark gibi seçenekler projelerin olmazsa olmazı haline geldi. Lüks konut projelerinde ise hamam, sauna, jakuzi, fitness merkezi, masaj, pilates, yoga odaları, çocuk oyun alanları, kişisel kurye, fatura ödeme, “concierge” ve vale park hizmetleri öne çıkıyor.  
YÜZ­DE 99’U SA­TIL­DI
Sinpaş ve Akkök gruplarının liderliğinde Saf Gayrimenkul’ün yapımını gerçekleştirdiği
Akasya Acıbadem projesinin satışa çıkan iki etabının yüzde 99’ı satıldı. Toplam bin 581 konuttan oluşan projede 70 ila 350 metrekare arasında değişen konut tipleri 1+1’den, 5+2’ye kadar çeşitlilik gösteriyor. Fiyatlar 402 bin TL’den başlıyor, 3 milyon 296 bin TL’ye kadar yükseliyor. Toplam arsa alanı 182 bin metrekare olan projede etrafı kumsalla çevrili havuz, kafe, market, kuaför, fitness salonu, restoran bulunuyor. Saf Gayrimenkul Satış ve Pazarlama Koordinatörü Tolga Bıyıklıoğlu, üç etaptan oluşan projenin ilk iki etabının yüzde 99’unun satıldığı ifade ediyor. Son etabın ise ekim ayında satışa çıkacağını dile getiren Bıyıklıoğlu, yüksek talep nedeniyle ön satışa geçtiklerini söylüyor. Bıyıklıoğlu, “2009 Nisan ayında satışına başladığımız bin 580 konutluk Akasya Acıbadem projemiz Koru, Göl ve Kent etapları olmak üzere üç etaptan oluşuyor. Koru ve Göl etaplarımızın satışının yüzde 99’unu tamamladık. Şimdiden ön talep toplamaya başladığımız son etabın satışına ekim ayında başlayacağız” diyor.
İS­TİN­YE’DE LÜKS
Krea Gayrimenkul’ün İstinye’de inşa ettiği L’ist İstinye Suites hamam, sauna, jakuzi, fitness merkezi, masaj odaları, pilates ve yoga stüdyoları, okuma ve dinlenme odası, parti odası, dvd room, çocuk oyun alanları, basket sahası, tenis kortu, iki adet açık, bir adet kapalı yüzme havuzu, özel güneşlenme alanları, yürüyüş alanı, 24 saat güvenlik, concierge ve vale park gibi lüks hizmetler sunuyor. 28 bin metrekare alanda 58 bin metrekare inşaat alanına sahip olan L’ist İstinye Suites’te toplam 150 adet suit bulunuyor. Alanları 131 ile 383 metrekare arasında değişen daireler 2+1’den, 5+1’e kadar çeşitlilik gösteriyor. 1’inci ve 2’nci katlar bahçe dubleksi, orta katlar düz daire, en üst kat ise çatı dubleksi şeklinde inşa ediliyor. Konut fiyatları 450 bin Euro’dan başlıyor, 1 milyon 600 bin Euro’ya kadar yükseliyor. Ödemelerin yüzde 30’u peşin, kalanı banka kredisiyle yapılabiliyor. TEB ile yapılan anlaşma çerçevesinde yüzde 1 faiz oranı uygulanıyor. Kasım 2008 yılında yapımına başlanan projedeki konutların yüzde 65’inin satıldığını dile getiren Krea Grup Pazarlama Müdürü Müge Büyükyılmaz, “L’ist İstinye Suites site konseptinde bir proje. Prestijli lokasyonu ve özellikle de manzara avantajına sahip bir proje olması sebebiyle de kendisini piyasadaki A ve A plus birçok projeden farklılaştırmayı başardı. Mutlaka her ünitenin ya bahçesi ya da manzarası var. Konsept projede Ömer Çamoğlu, iç mimaride Mustafa Toner’in imzası bulunuyor. 150 üniteden oluşan lüks konut projemizde yüzde 65’lık kısmın satışı tamamlandı” diyor.
“ÜST DÜ­ZEY YÖ­NE­Tİ­CİLER TER­CİH EDİYOR”
Sinpaş GYO tarafından Samandıra’da inşa edilen Sinpaş Lagün projesi 178 bin metrekarelik alanda 4 etapta 515 konuttan oluşuyor. Alanları 209 metrekare ile 749 metrekare arasında değişen konutların fiyatları 631 bin 500 TL’den 2 milyon 874 bin TL’ye kadar çıkıyor. Sinpaş Lagün’de teras ve bahçe dubleks evler ve müstakil villalar olmak üzere altı tip ev bulunduğunu belirten Sinpaş GYO Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Seba Gacemer, “Projede yer alan tüm konutlar eş oranda ilgi görüyor.   
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER