Dolar: 2,162
Euro: 2,84
Sterlin: 3,5970
İsv. Frank: 2,3582
Altın: 89,6089
İMKB: 80312,9
Eve Girmede Arçelik Lider
Bir markanın “Hane”ye girmesi, adeta bir “Truva” atı işlevi görüyor, markalar savaşında büyük bir avantaj sağlıyor. Bu nedenle markalar, hanelere bir şekilde adım atmak için büyük çaba sarf ediyor....

Bir markanın “Hane”ye girmesi, adeta bir “Truva” atı işlevi görüyor, markalar savaşında büyük bir avantaj sağlıyor. Bu nedenle markalar, hanelere bir şekilde adım atmak için büyük çaba sarf ediyor. Hanelerde yüksek orana sahip firmalar, sektörünün de doğal  lideri oluyor. Bu yarışta Arçelik, yüzde 100’ün üzerinde penetrasyonu ile önde koşanlardan. Ülker’de de oran yüzde 90’a kadar çıkıyor. Capital, farklı ürün kategorilerinde, hanelere girme yarışındaki son durumu araştırdı. 
 

EVE GİRMEDE ARÇELİK LİDER

“Bir şekilde hane halkının bir bireyi ile haneye adım atan marka, o marka ve dolayısıyla tüm şemsiye markaları için adeta bir Truva Atı’nın işlevini üstlenir.” Bu sözler Marka Danışmanı Nükhet Vardar’a ait. Son dönemde şirketlerin hanelere girme yarışının sebebini de gayet iyi açıklıyor. Artık şirketler, pazardaki güçlerini hanelerdeki varlıklarıyla ifade ediyorlar. Örneğin, hanelerin 5’inden 3’ünde olmak, hem bir hedef hem de etkinliklerini anlatmanın bir yolu. Dolayısıyla, yeni dönemin pazar eğilimi hanelere girmek. Nükhet Vardar, bu konuda şunları söylüyor:
“Özellikle bugünün pazarlama dünyasında WOM (word-of-mouth) ve marka avukatlığı gibi kavramların gitgide günlük pazarlama diline daha çok girdiğine tanık oluyoruz. Bir diğer deyişle, marka için en etkin iletişim araçlarından birinin arkadaş tavsiyesi olduğu artık kabul ediliyor. Bu şekilde haneye adım atan bir markanın, aynı hanedeki diğer potansiyel kullanıcıları da olumlu anlamda etkileyebilmek için eline büyük bir fırsat geçmiş oluyor.”

Bu gerçek son yıllarda şirketler tarafından iyice anlaşılmış durumda. Stratejiler ve reklamlar, daha fazla “hane”ye girme, kullanıcıları birer tanıtım aracına dönüştürme üzerine kuruluyor.

Arçelik’in büyük başarısı
Türkiy’de marka tanınırlığı konusundaki araştırmalar ACNielsen tarafından düzenleniyor. Her yıl yapılan “Markalar” araştırmasında ilk akla gelen marka unvanını şimdiye kadar 10 defa Arçelik kazandı. Arçelik, Capital Dergisi’nin “En Beğenilen Şirketler” araştırmasında da sürekli ilk sıraya oturdu.

Bu iki özelliğinin yanı sıra, Arçelik, Türk halkının en çok tanıdığı beyaz eşya firmalarından biri. Şu anda 16 milyon hanede Arçelik’e ait 60 milyon adet civarında ürün bulunuyor. Şirket, buzdolabında, bazı hanelerde birden fazla soğutucu olması nedeniyle yüzde 100’ün üzerinde bir penetrasyona sahip. Çamaşır makinesinde bu oran yüzde 90 iken, bulaşık makinesinde ise yüzde 25 düzeyinde.

Hanelerde en çok kullanılan ürünlerden biri de tüp gaz. Yaklaşık 50 firmanın faaliyet gösterdiği sektörde, “hane gücünde” ilk sırada Aygaz var. Geçen yıl 39 milyon adedi aşan satış rakamına ulaşan Aygaz’ın toplam 5 milyon evde ürünü bulunduğu biliniyor. Bu da Türkiye’de her 10 evden 3’ünde Aygaz olduğu anlamına geliyor. İpragaz, Milangaz ve Likitgaz arkasından geliyor.
hed

 

 

 

 

 

 

 

 

Yoğurt ve sütte rekabet
Türkiye süt ve sütlü ürünler pazarında lokal ve küçük ölçeklilerle birlikte yüzlerce firma olduğu biliniyor. Ancak, pazardan en büyük payı, büyük gıda gruplarına ait Pınar, Sütaş, Ülker, Danone ve SEK markaları alıyor. Danone Tikveşli Süt ve Sütlü Ürünler Pazarlama Direktörü Gökhan Öğüt, Türkiye’de toplam sade yoğurt penetrasyonunun 2004 yılının ilk 4 ayında ortalama yüzde 67,5 olarak gerçekleştiğini söylüyor. Bu da her 10 evden 7’sinde sade yoğurt tüketildiği anlamına geliyor.

Danone markalı sade yoğurt ise hanelerin yüzde 14’üne, yani her 7 evden yaklaşık 2’sine giriyor. Bu oranla Danone birinci sırada. Yine aynı dönemde hanelerin yüzde 20’sine giren meyveli yoğurtta da Danone’un penetrasyonu yüzde 13. Yani her 10 evden 6’sına Danone’a ait Petit Danino, Danone Meyveli, Danone Aromalı Yoğurt markalı meyveli yoğurt giriyor. Hazır sütlü tatlı/pudingin penetrasyonu ise yüzde 15. Bunun içinde Danone’a ait markaların penetrasyonu yüzde 12. Yine bu oranla birinci sırada yer alıyor.

Gökhan Öğüt, “Toplam süt ve sütlü ürünler hane penetrasyonuna bakıldığında da, herhangi bir Danone markalı süt ve sütlü ürün giren haneler, tüm hanelerin yüzde 36’sını oluşturuyor” diyor. Bu oran da Danone’u birinci sıraya yerleştiriyor.

Unilever’in ağırlığı var
Unilever’e ait pek çok marka bugün hanelerde önemli bir güce sahip. Margarin bunlardan biri. Hane Tüketim Paneli’nin (HTP) verileri, son 1 yıllık dönemde Sana markalı margarinin yüzde 63 penetrasyon oranıyla birinci sırada olduğunu gösteriyor. Unilever’in verdiği bilgiye göre de Sana ya da Becel’den biri Türkiye’deki her 100 haneden 69’una giriyor.
Çay pazarında Çaykur ezici bir üstünlüğe sahip olsa da özel sektörde öne çıkan çay markası Lipton. Her 100 hanenin 20’sinde Lipton bulunuyor. Komili marka zeytinyağı her 100 hanenin 9’unda yer alırken Unilever’e ait herhangi bir şampuan markası her 100 haneden 36’sında bulunuyor. Unilever, deodorantta da yüzde 12’lik bir penetrasyona sahip. Türkiye’de 100 hanenin 87’sine “matik” deterjan giriyor, herhangi bir Unilever markalı “matik” çamaşır deterjanı ise 36’sında bulunuyor.
Türkiye’de her 100 hanenin 38’ine giren hazır çorba kategorisinde de Unilever markası Knorr, 23 haneyle önde.

Ketçap pazarı büyüyor
Türkiye’de 55 salça, 100’ün üzerinde de konserve fabrikası bulunuyor. İç pazarda en yüksek dağılım Tat, Tukaş, Tamek arasında. Pazar ketçap, sos gibi domates ve salça türevleri yönünde büyüme eğiliminde. Ketçap pazarı her yıl yüzde 5-10 arasında büyüyor. HTP’nin verilerine göre, son 1 yılda salça, ketçap ve konserve pazarında ilk iki sırayı Tat ve Tukaş paylaşıyor.

Tukaş Genel Müdürü Ahmet Uysal, geçen yıl sonunda ketçapta birinci, mayonezde ikinci sırada olduklarını belirtiyor. Geçen yıl toplam ketçap pazarının 16 bin tonu aştığını dile getirerek, 8,7 milyon hane tarafından ketçap satın alındığını kaydediyor.

Ahmet Uysal, “Türkiye’deki hanelerin 5’de birine Tukaş ketçap giriyor. 2003 yılında hane tüketiminde yüzde 28 pay ile Tukaş lider duruma ulaştı” diye konuşuyor. Uysal, aynı zamanda en yüksek sadakat oranına sahip marka olduklarına da dikkat çekiyor. Tukaş mayonez de yine yıl sonu değerlendirmelerine göre yüzde 17’lik payla hane tüketiminde ikinci sırada yer alıyor.

Birada Efes çok güçlü
Türkiye bira pazarında Efes Pilsen’in tartışmasız bir üstünlüğü var. Bira pazarında yüzde 77’lik payı ile açık ara lider durumda. En yakın rakibi ise Carlsberg. Efes, Marmara, Miller ve Beck’s üst markalarıyla toplam 6 markayla pazarda yer alan Efes, geçen yıl 610 milyon litrenin üzerinde iç satış rakamına ulaştı.

Hane tüketim verilerinden de benzer sonuçlar öne çıkıyor. Buna göre, bira tüketilen 100 haneden 92’sine Efes Pilsen giriyor. 2003 yılında bira satın alan hanelerin yüzde 91,8’i Efes markalarını tercih etti. Efes Pilsen 2003 yılında hane tüketiminde gıda-içecek kategorisinde marka sadakati en yüksek marka olarak, 81 puan ile birinci sırada yer aldı.

Meyve suyunda da 60’ın üzerinde marka olduğu biliniyor. Ama, pazarın önemli bir bölümü Cappy, Tamek ve Dimes arasında paylaşılıyor. HTP’nin son bir yıllık verilerine göre meyve sularında Dimes’in penetrasyon oranı yüzde 24. Cappy ise yüzde 17 payla ikinci sırada yer alıyor.

NÜKHET VARDAR/EL İZİ İLETİŞİM DANIŞMANLIK

“HANEYE GİREN MARKA ADETA BİR TRUVA ATIDIR”

TÜKETİM ARTIŞI Markaların hane içindeki güçleri, özellikle tüketimin artmasıyla daha da önem kazanıyor. Örneğin, bir hanede birden fazla araç sahipliğinin, birden fazla cep telefonu sahipliğinin artması gibi… Aslında hane içindeki markanın artan gücünü, pazar payından ayırmak mümkün değil. Pazar payını artırmak için tüm pazarlamaya dair çabalar, aynı zamanda hanedeki gücü de artıran faktörler olarak karşımıza çıkar. Ancak, bir şekilde hane halkının bir bireyi ile haneye adım atan marka, artık neredeyse o marka ve dolayısıyla tüm şemsiye markaları için adeta bir Truva Atı’nın işlevini üstlenir.

MARKA DEĞERİ “Hane içindeki güç” ile “pazar payı”, markanın gücünü ölçmek için kullanılabilecek farklı ölçümler değildir. İkisi birbirini besler ve esasında aynı unsuru farklı biçimlerde ifade etme şekilleridir. Pazarlamanın özü, markaya değer yaratmaktır. Bu uğurda verilen her türlü çaba, esasında markanın değerini artırmaya yönelik olmalıdır. Marka değeri ne kadar artarsa, o markanın tüketici tarafından kabul edilebilir birim satış fiyatı artar, dolayısıyla kâr marjı yükselir. Tüketiciler tarafından talep gören bir marka, dağıtım kanalları tarafından daha çok miktarlarda ve daha yaygın olarak stoklanır. Halka açık şirket ise, borsadaki değeri artar. Tüm bunlar markanın gücünü ölçmeye yönelik farklı kriterler olarak karşımıza çıkar.

ZEHRA ÜSDİKEN/FZS REKLAMCILIK

“İLERİ PENETRASYON KAVRAMINA GEÇİLDİ”

AMAÇ TÜKETİMİ ARTIRMAK Dağıtım ve penetrasyon çalışmalarının temeli tüketimi artırmaya yöneliktir. Ürünü ne kadar çok tüketicinin alacağı noktaya iletebilirsek satışın, denenmenin veya tekrar satın almanın o denli kolaylaştırılmış olacağını biliyoruz. Hatta penetrasyon yükselmeden reklam yapmak klasik anlayışta yanlış olarak değerlendirilirdi. Son zamanlarda penetrasyon artışı sağlamak, perakende noktasında sipariş almak amacıyla da yapılıyor. Ancak pazarlama sürekli daha ileri cephelerde savaşmaya zorlandığı için. Sadece klasik penetrasyon değil, daha ileri penetrasyon kavramlarına geçildi.

EV PENETRASYONU Ev penetrasyonu sağlandığı zaman rakip ürünün haneye penetrasyonu engellenmiş oluyor. Ürün hane içinde kullanıma hazır olunca kullanım miktarı artıyor. Hane içinde asli hedef kitle dışındaki bireylerin denemesi veya kullanması sağlanıyor. Sokakta tüketilen ürünler haneye girince tüketim şekilleri ve miktarları gelişiyor. Bunu sağlamak için hem sadakati artırıcı hem de promosyonel çalışmalar yapılıyor. Büyük gramajlı ambalajlar, ekonomik boylar gibi hane tüketimini güçlendiren promosyonel çalışmalar bunlar arasında.

PAZAR PAYI KAVRAMI Pazar payını da çok daha sofistike ölçümlerle tanımlamaya başladık. Markayı birey bazında analiz etmek bize son tüketiciyi daha iyi anlama imkanını veriyor. Pazar payı kavramının yanı sıra cüzdan payı (share of wallet), mide payı (share of stomach) veya gırtlak payı (share of throat) dediğimiz kavramlar ortaya çıktı. Örneğin, kahve tüketimini artırmak için pazar payınızı artırmaya çalışıyorsanız hane penetrasyonu çok önemli. Kahve paketi eve girmeden hane halkının kahve tüketimini artırmak olası değil. Öte yandan bir kişiden ne kadar pay alacağınızı da bilmeniz gerekli. Yani herkesin günde 10 fincan kahve içmesi mümkün değil. Kişi başına sıvı tüketimi günde 10-12 bardakla sınırlı. Amacınız bu 10-12 bardaktan pay almak.

PAYI ARTIRMAK Yemeklerden sonra 2 fincana ek olarak sabah, öğün arası 2-3 kahve daha içilmesini sağlamaya çalışırsınız. Günde 2 kahve içen birine kıyasla günde 4 kahve içen birinde gırtlak payı yüzde 100 artmış olur. Ama günde 10 bardak kahve hedefinin de bu açıdan incelendiğinde gerçekçi olmadığı meydana çıkıyor. Keza “impulse” dediğimiz sokakta tüketilen ürünlerin ev penetrasyonu da farklı kullanım alanları açıyor. Yemek ürünleri için sofra tüketimi, diğer hane halkına erişmek çok önemlidir. Toz meyve suları sürekli buzdolabında sürahi kullanımını tavsiye etmektedir çünkü ürün buzdolabına girince kola, su ve benzer meşrubatlara karşı rekabet edecek ikame bir ürün olacaktır. Rafta ise rekabet diğer toz içeceklerle sınırlı olur.

----------------------

HANELERİN YÜZDE 98’İNE MAKARNA GİRİYOR

Hane Tüketim Paneli’nin (HTP) araştırmasında çıkan en yüksek penetrasyon oranı makarnaya ait. Mayıs 2003-Nisan 2004 tarihleri arasındaki penetrasyon araştırması 16 milyon 700 bin haneyi kapsıyor. Buna göre Türkiye’deki hanelerin yüzde 98’ine makarna giriyor. Bu dönemde makarnadaki en yüksek penetrasyon oranına sahip marka yüzde 61’le Nuh’un Ankara Makarnası. Filiz de yüzde 56 oranı ile onu takip ediyor. Bisküvi de bir diğer yüksek penetrasyonu olan ürün. Hanelerin yüzde 97’sine bisküvi giriyor. Ülker yüzde 90 penetrasyonla birinci sırayı alırken Eti yüzde 83 ile arkasından geliyor. Çay da hanelerin yüzde 96’sına giren bir ürün. Hanelerin yüzde 71’ine Çaykur çayları girerken bu kategoride Lipton marka çay yüzde 18 penetrasyona sahip. Margarin ise yüzde 95 penetrasyonla hanelere en çok giren tüketim ürünlerinden. Sana, hanelerin yüzde 63, Bizim ise yüzde 42’sine giren margarin markaları. Süt de penetrasyonu yüksek ürünlerden. Son bir yılda hanelerin yüzde 92’sine süt girdi. Pınar ve Ülker sütleriyse yüzde 33’er penetrasyon oranıyla hanelerde tüketilen ilk iki marka oldular. Kalıp sabun da Türk hanelerinde en çok tüketilen ürün grubunda yer alıyor. Hanelerin yüzde 86’sına giren kalıp sabunlarda Hacı Şakir son bir yılın en yüksek penetrasyon oranına sahip. Hanelerin yüzde 47’sine giren Hacı Şakir’i Duru yüzde 43 oranla izliyor. Bir diğer yüzde 86’lık penetrasyonu olun ürün grubu da çamaşır deterjanı. Bunun içinde Alo ve Omo yüzde 23 oranıyla hanelerde en çok tüketilen ilk iki marka. Kişisel temizlik ürünlerinden bir diğeri olan şampuan da hanelerin yüzde 81’ine giren bir ürün. Burada da Hacı Şakir yüzde 21, Elidor ise yüzde 20 penetrasyona sahip.

YASEMİN BALABAN
ybalaban@capital.com.trHaber : Capital Online / 01 Eylül 2004 Çarşamba
YORUMLAR (0)
Haber'e ait yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapın.

Yorum ekleyebilirsiniz!
Kayıtlı isminizin görüntülenmesini istiyorsanız, yorumunuzu yazmadan önce üye girişi yapınız.

M.Rauf Ateş

Şirket Doktoru

Özlem Aydın Ayvacı

Zirve Yolu

David Bork

Family Business

Richard Branson

Yılmaz Çakır

Mikrotek

Jeffrey J. Fox

Strateji

Mehmet Gerz

Piyasalar

Nilüfer Gözütok

İnsanlar

Fatoş Karahasan

Pazarlama

Akın Öngör

Liderlik

Hande Yavuz

Media Pulse

Kulis

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Para & Borsa

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Emlak

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

İş Dünyası

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.
Hükümetin 2023 hedefleri sizce gerçekçi mi?
İş kitapları özetleri +TÜMÜ

Hoop!

Amerika'yı şekillendiren 20 fiyaskodan hayat dersleri
Çok İyi Şirket Nasıl Olunur
çok güzel anlatım gerçekten katılıyorum ve ekliyorum önemli olan şirket sahibi olmak değil önemli olan şirketin ...
Misafir tarafından gönderildi
Eskimolara Buz Satmanın Sırları!
harika bir yazı herkez okumalı okumayanlara anlatmalı
Misafir tarafından gönderildi
Arzuhan Doğan Yalçındağ,
"Bölgesel bir oyuncu olmayı hedefliyoruz"dedi
Haluk Dinçer, "Bir sonraki treni yakalayacağız" dedi
30 Güçlü İş İnsanı sıralaması nasıl şekillendi
C level yöneticilerin yeni profili 

Dergi içeriğini görmek için tıklayın...

En etkileyici tatil adresim
İş insanlarının en çok etkilendiği tatil yerleri ve bu kentlere d...

En sevdiğim kare
İş liderleri arasında fotoğrafa gönül veren çok sayıda isim var. ...

Torunlarla unutulmaz dakikalar
İş dünyasında “büyükbaba” ya da “dede” olma şansını yakalayan işa...
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Bursa'daydı
Devamı için Tıklayın
"Gelecek Bizde"'Manisa'da toplandı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'da 2014 hedefleri konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Capital500'de ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
İnşaatta kalite zirvesi
Devamı için Tıklayın
Bulut Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Turizmin "en iyileri" ödüllendi
Devamı için Tıklayın
Bankacılar Zirvesi 2013
Devamı için Tıklayın
"Anadolu Markaları" ekimde Antep'teydi
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Adana'daydı
Devamı için Tıklayın
Girişimci Üniversiteli Washington'a gidiyor
Devamı için Tıklayın
Başarılı kadın girişimciler seçildi
Devamı için Tıklayın
17 milyar dolarlık sektör masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik ziyafeti
Devamı için Tıklayın
Altyapı yatırımları CEO'ların merceğinde
Devamı için Tıklayın
Pazarlama yöneticilerine özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli Girişimciye New York'a gitmek için son şans
Devamı için Tıklayın
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en iyi işverenleri
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Çanakkale'de
Devamı için Tıklayın
KOBİ'ler Ankara'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üretim merkezi olmak istiyor
Devamı için Tıklayın
Canlılık bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Konsolidasyon öngörülüyor
Devamı için Tıklayın
İç satışta atak bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Katma değerli ürünlerin payı artacak
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023'te ege konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci Kulübü Hoffman'ı ağırladı
Devamı için Tıklayın
Ali Babacan CEO'larla buluştu
Devamı için Tıklayın
Capital Liderleri zirvede toplandı
Devamı için Tıklayın
Atlas'a Piri Reis'li 20. yıl kutlaması
Devamı için Tıklayın
Yılın İş İnsanları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Beğenilenlerin müthiş gecesi
Devamı için Tıklayın
Ceo Club "Başkanı" ağırladı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ta kadın farkı
Devamı için Tıklayın
Filo Yöneticileri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Girişimciye özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Herkes 'zirve'de
Devamı için Tıklayın
Emlakta en iyiler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun devleri ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
İzmir'in gurur gecesi
Devamı için Tıklayın
Yönetim Kurullarının yarını
Devamı için Tıklayın
Cannes Lions 60 yaşında
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'ta ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü'nden" büyük davet
Devamı için Tıklayın
Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecekler
Devamı için Tıklayın
En büyükler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yolculuk
Devamı için Tıklayın
Küresel devler "Zirvede" buluştu
Devamı için Tıklayın
“Girişimci Kulübü” sizleri bekliyor
Devamı için Tıklayın
CEO Ajanda 2013
Devamı için Tıklayın
CEO Club bankacıları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Malatya'ya konuk oldu
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023 Antalya'da başladı
Devamı için Tıklayın
Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2013 araştırması tanıtı
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü"nden büyük davet
Devamı için Tıklayın
Aile şirketleri için kaçırılmayacak program
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimcilerin bundan sonra da yanındayız
Devamı için Tıklayın
İnovasyon zirvesi
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler
Devamı için Tıklayın
Reklam dünyası Cannes'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimciler New York için yarışacak
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Yarışması heyecanı başladı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik şöleni
Devamı için Tıklayın
CEO'ların golf tatili
Devamı için Tıklayın
Kadın girişimciler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ın son konuğu
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
TMME ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de son etap
Devamı için Tıklayın
Trump Towers Mall'a görkemli açılış
Devamı için Tıklayın
Ekonominin zirvesi Uludağ'da buluştu
Devamı için Tıklayın
En iyi filo yöneticileri ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Sorumluluğa yeni bakış
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler devam ediyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun yıldızları
Devamı için Tıklayın
"İzmir'e yön verenler" ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Genç Aslanlar için geri sayım başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışması başlıyor!
Devamı için Tıklayın
En başarılı emlak yatırımları
Devamı için Tıklayın
Ekonominin geleceği masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CFO'lar dış kaynağı konuştu
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
"Anadolu500" Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci gençler yarıştı
Devamı için Tıklayın
Trabzon'da "Biz bize sohbetler"
Devamı için Tıklayın
Kadın liderler ekonomiyi değerlendirdi
Devamı için Tıklayın
VOB şampiyonları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO club perakende devlerini ağırladı
Devamı için Tıklayın
Girişimcilik haftası çıtayı yükseltti
Devamı için Tıklayın
Yarının yönetim kurulu üyeleri için workshop
Devamı için Tıklayın
Sürdürülebilir şehir yolculuğu
Devamı için Tıklayın
İzmir'e yatırım sözü
Devamı için Tıklayın
Biz bize sohbetler Eskişehir'de gerçekleşti
Devamı için Tıklayın
Yarışma sanal VOB piyasası gerçek
Devamı için Tıklayın
Bu kez üniversiteli girişimciler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
CEO'lar sahnede
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar buluştu
Devamı için Tıklayın
Tenis dünyasının gözü İstanbul'da
Devamı için Tıklayın
CEO'lar "Yeni normalde rekabeti"konuştu
Devamı için Tıklayın
Emlak Oscar'ı geliyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun en etkili iş insanları
Devamı için Tıklayın
Kobi'ler Antalya'da Ergun Özen'i ağırladı
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
"Yılın İş İnsanları"nın Ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları’nda 5. Durak Konya oldu
Devamı için Tıklayın
Global kobi Bursa’da toplandı
Devamı için Tıklayın
Hugo Boss'un CEO'sunu perakendeciler ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu'da marka yarışı başladı
Devamı için Tıklayın
Antep gelecek için toplandı
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de karar anı
Devamı için Tıklayın
CEO Club gelecek 10 yılı tartıştı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Büyük yarışta finale doğru
Devamı için Tıklayın
Capital 500'ün ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu 500'ün en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
En etkili 50 iş insanı aranıyor
Devamı için Tıklayın
Chip en iyileri ödüllendirdi
Devamı için Tıklayın
Anadolu markaraları yarışması başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Capital dev CEO'ları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler başlıyor
Devamı için Tıklayın
'Ceo club'da enerji konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Mango'nun yaratıcısından Ceo'lara tavsiyeler
Devamı için Tıklayın
Global kobi Gaziantep'teydi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar Godiva'nın öyküsünü dinledi
Devamı için Tıklayın
İş dünyası sinemada buluştu
Devamı için Tıklayın
CEO'lar 'fazla mesai'ye kaldı
Devamı için Tıklayın
Perakendenin liderleri buluştu
Devamı için Tıklayın
Asım Kocabıyık'tan CEO'lara yönetim dersi.
Devamı için Tıklayın
KOBİ'lerin e-dönüşümü Adana'dan başlıyor!
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'da ödül töreni
Devamı için Tıklayın
CEO CLUB ÜYELERİ BAKANLA BULUŞTU
Devamı için Tıklayın
En başarılı “gençler” ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
“Yılın iş insanları” ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
100. YIL HESAPLARI
Devamı için Tıklayın
GELECEĞİNİ EDUCATURK’LE KAZAN
Devamı için Tıklayın
YATINIZ İÇİN DE YER VAR
Devamı için Tıklayın
ROCK’N DARK YOLA ÇIKTI
Devamı için Tıklayın
GLOBAL KOBİ ERZiNCAN’DA TOPLANDI
Devamı için Tıklayın
ALİ TARAN’DAN, “VESTEL’İN ROBOTU ARÇELİK’İN ÇELİK’İNİ YENER” YORUMU!
Devamı için Tıklayın
Son dönemece girildi
Devamı için Tıklayın
Club'a davet
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ Kayseri'nin nabzını tuttu
Devamı için Tıklayın
“Konut almak için en iyi dönemdeyiz”
Devamı için Tıklayın
Kriz nedeniyle yönünü yurtdışına çevirdi
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ platformu Denizli'deydi
Devamı için Tıklayın
İzmir buluşması umut verdi
Devamı için Tıklayın
Bizden haberdar olmak için.

E-posta adresiniz


Tam zamanında gelişme
Yeni bir işletmecilik yaklaşımı sayesinde Siemens'in gaz türbini uzmanları artık teslimat sürelerini ve üretim maliyetlerini düşürebiliyor.

Verimliliği ve kârlılığı nasıl artırmalı?
Kömür ve gaz ile çalışan enerji santrallerini modernleştirmenin getirileri arasında ilk akla gelenler arasında artan üretim, azalan salımlar...

Denge mi, kesinti mi?
Siemens'in yeni otomatik yük azaltma sistemi, enerji santrali arızalarında olası herhangi bir dengesizliği engellemek için ışık hızında devreye girebiliyor.