Capital'e abone olun.
BANKADAN SANAYİLERE GEÇİŞ ZAMANI

Bankadan sanayilere geçiş zamanı

İncekara’nın önerdiği hisseler ise Tofaş, Turkcell, Selçuk Ecza Deposu, Koç Holding, Garanti Bankası ve Halkbank.

Son Güncelleme: 01.08.2009

2008 sonunda bir anda bütün dünya, likidite kriziyle birlikte küçülmeye başlayınca Türkiye, bundan doğal olarak olumsuz etkilendi. Sonrasında global likitide sorununun çözümü için çareler aranmaya başladı. Büyük Merkez Bankaları sıkı tedbirler aldı. Gelinen noktada 2008’in sonundaki likidite krizi şu an için aşıldı.
Yatırımcıların likidite krizinin aşılmasıyla birlikte, tüm dünyada krizden en az yara almış ülkeleri araştırmaya başladığını söyleyen BGC Partners Menkul Değerler Genel Müdürü Ali Rıza İncekara, “Bankacılık dünyada büyük darbe almışken, Türkiye’de durumun gayet iyi olduğu görüldü. Orta Avrupa ve Rusya gibi bölge ülkelerinde ise ciddi sorunlar yaşanıyor. Yani Türkiye bölge ülkelerdeki rakiplerine göre de çok iyi durumda” diyor. İncekara’nın Türk piyasasıyla ilgili beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri şöyle:
FİNANS NEDEN SAĞLAM?
Türkiye’de bankacılık sektörünün getiri oranları, dünyada satılmaya çalışılan zehirli varlıkların getirisinden çok yüksek olduğu için Türk bankaları bu varlıklara bulaşmadı. Türk bankaları için korkulan konu, batık kredi oranının artmasıydı. Bu gün gelinen noktada takipteki kredilerin oranı sadece yüzde 3’ten yüzde 5’e çıktı. 2001 krizindeki yüzde 15-20’lik oranlara göre çok iyi durumda. MB’nin de agresif para politikasıyla birlikte banka kârlarının çok ciddi artış sergilediği gözlendi.
Türk bankalarının sermaye yapısında iyileşme devam etti. Bu durum, Türkiye gibi bankaların ağırlıklı olduğu bir piyasada (İMKB endeksine etkisi yaklaşık yüzde 43) piyasanın yukarı gitmesine yardımcı oldu.
BANKALARIN GELECEK PERFORMANSI
Bankaların İMKB’nin tüm şirketlerinin kârlarına oranı yüzde 50-55 seviyelerine geliyor. Yani ulaşılabilecek tepe noktalardır. İkinci 6 ayda bankaların kârı, bu kadar da iyi olmayacak. Kârlar biraz zayıflayacak. Çünkü, MB’nin faiz indirimleri belli noktaya (yüzde 8,25) kadar geldi. Yıl sonuna kadar en iyi ihtimalle 0,75’lik indirim daha olabilir. Yani faiz marjından elde edilen kârlar azalacak. Bankaların yılın ikinci yarısında ilk yarıdaki gibi kârlılığını artırmasının tek yolu, kredilerin çok hızlı şekilde artmasından geçiyor. Bunun için ya mevduat çok hızlı artmalı ya da yurt dışından sendikasyon alınmalı. Mevduat toplamada ise zorlanıldığı gözleniyor. Sendikasyonların da ilk 5 ayda sadece yüzde 50’si dönebildi. Bu durum bankaların kredi verme potansiyelini azaltıyor.
Bunlara ek olarak devletin borçlanma ihtiyacının artması sonucu bankalar ellerindeki likiditenin önemli kısmını kamuya veriyor. Bunun da faizi yüzde 11,5’lara geriledi.
İKİNCİ YARIDA NELER OLACAK?
Her ne kadar ilk 6 ayda çok ciddi seviyelerde olsa da piyasa, banka fiyatlarını olumlu fiyatladı. Şu ana kadar olası bir IMF anlaşmasını fiyatlıyor. Yine 2010’daki ekonomideki düzelmeyi fiyatlamaya başladı.
Yılın ilk yarısında banka kârları ilk yarıdaki gibi yüksek olmayacak ama çok kötü bir tablo da ortaya çıkmayacak. Bankaların operasyonel kârları batık krediler nedeniyle bir miktar düşecek. Endüstriyel tarafta ise bir canlanma olacak. Bu da yavaş yavaş banka hisselerinden sanayi hisselerine doğru bir değişimi beraberinde getirecek. Ancak, hala bankalardaki kâr momentumu sanayi şirketlerine göre daha iyi. Bazı uzun vadeli yatırımcılar bu nedenle bankalardan çıkmayı düşünmeyecektir. Bu da banka hisselerindeki olası düşüşü sınırlayıcı bir rol oynayacak. Sonuçta borsada dördüncü çeyrekte bir düzeltme olacaktır. Ancak, 30.000 seviyesinin altı gibi bir durum beklememek gerekir.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER