Capital'e abone olun.
HESAP MİNİK REKABET BÜYÜK!

Hesap Minik Rekabet Büyük!

Finansbank “Okullu Hesap”, İş Bankası “Kumbara Fonu”, Garanti Bankası “Mini Bank”, Akbank ise “Bebek Hesabı” adlı ürünleriyle müşterilerini daha beşikteyken yakalamaya çalışıyor. Hepsinin amacı çoc...

Son Güncelleme: 01.06.2005

Finansbank “Okullu Hesap”, İş Bankası “Kumbara Fonu”, Garanti Bankası “Mini Bank”, Akbank ise “Bebek Hesabı” adlı ürünleriyle müşterilerini daha beşikteyken yakalamaya çalışıyor. Hepsinin amacı çocuk yaştaki müşterilerinin sayısını artırmak, onları “sadık müşteri”leri haline getirmek ve  gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde de bu kitleye hizmet sunmaya devam etmek. İş Bankası’nın 62 bin, Akbank’ın 75 bin, Garanti Bankası’nın ise 50 bin “minik” müşterisi var. Şimdi oyuna Finansbank katıldı. Sırada ise diğerleri var. Tahminler, şu anda 250 bin civarında olan hesap sayısının, yıl sonunda 400 bini bulacağı yönünde…

Türkiye İş Bankası’nın 1929 yılında başlattığı ilan kampanyalarında şu sloganlar dikkati çekiyordu: “Evinizde tasarruf kutusu var mı?”, “İkisini birden besle” ve “Bugün kumbarasına para atan küçük el, yarın çek defterine imza atan büyük el olacaktır.”

Çocuklara tasarruf ve banka kullanma alışkanlığını amaçlayan kumbara verme kampanyaları, uzun yıllar boyunca “Damlaya damlaya göl olur” sloganı ile devam etti. Sonraki dönemde ise bu trende bütün bankalar katıldı, her kurum kendi tasarımı ile müşterilerinin karşısına çıktı.

Ancak, bankaların çocuklara yönelik kampanyaları ve kumbara uygulamaları, biraz da enflasyonun katkısıyla aksadı. Bankalar, para kazanacakları diğer alanlara, Hazine işlemlerine ve kredi kartına yüklenmeyi tercih ettiler.

Bu trend, 2000’lerdeki “bankacılıktan para kazanma” stratejisiyle değişme trendine girdi. Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank, İş Bankası ve diğerleri tekrar “çocuk faktörü”nü keşfetmeye başladılar. Minibanka’dan Kumbara Fonu’na, Okullu Hesap’tan Bebek Hesabı’na ürünler birbiri ardına piyasaya sunuldu.

Finansbank, 1998 yılında pazara sunduğu “Okullu Hesap”la o dönem için bir ilki gerçekleştirdi. İş Bankası ise “Kumbara Fonu” ile çocuk müşteri sayısını 62 bine çıkardı. Banka, önümüzdeki dönemde çocuk müşteri sayısının 100 bine ulaşacağını öngörüyor.

Akbank’ın “Bebek Hesabı”nın müşteri adedi ise 75 bini buluyor. Akbank, Bebek Hesabı ile veliler üzerinden çocuklarla duygusal bağ kurup, yarının büyükleriyle ilişkisini güçlendiriyor.

Garanti Bankası ise müşteri sayısı 50 bini bulan “Mini Bank” ile küçük yaşlardan itibaren tasarruf bilinci oluşturarak, çocukların bankacılık kavramıyla eğlenceli bir şekilde tanışmalarını sağlamayı hedefliyor.

Çocukları hedefleyen 4 bankanın şu anda müşteri sayısı 250 bine yaklaştı. Hesaplar tuttuğu takdirde, yıl sonunda 400 bini geçmeyi planlıyorlar. Tabii bir de pazara girmeye hazırlanan bankalar var. Onların katılımıyla “çocuklara özel” bankacılık cephesinde rekabetin iyice artacağı bekleniyor.

Büyüyen hesabı lanse etti

Finansbank, çocuk müşterilere yönelik ürünlerde öncülük etti. 1998 yılında çocukları hedefleyen “Okullu Hesap”la piyasada bir ilki gerçekleştirdi. Okullu Hesap, 7 yıl vade ile

aylık 250, 500 ve 1.000 dolar düzenli ödemelerin, artan faiz oranları ile değerlendirildiği bir ürün olarak piyasaya sunuldu. Bu hesabın en önemli özelliği, aylık ödemenin 110 katını aşan bir birikime dönüşebilme olanağına sahip olması.

Finansbank, 2005 yılı başında değişen müşteri beklentileri ve daha bilinçli bir şekilde tasarrufa yönelmenin artması nedeniyle çocuklara yönelik ürün gamını revize etti. Daha esnek ve geniş bir kitleye hitap eden “Büyüyen Hesap” adlı ürününü, “Önce Kumbara Sonra Amerika” kampanyası ile zenginleştirerek piyasaya sundu.

Büyüyen Hesap, 3 yıl ve daha uzun vadeli açılabiliyor. Belirlenen vadenin sonunda, birikimler ve kazançlar topluca ya da tercihe göre düzenli aralıklarla, istenilen tutarda geri ödeniyor.  İsteğe bağlı olarak da komisyon ödemeden hesap kapatılarak fonlar bozdurulabiliyor.

Finansbank Bireysel Bankacılık Bölüm Başkanı Tunç Akyurt,“Bu hesapla, çocukları ve ailelerini tasarrufa teşvik etmek, birimin önemi hakkında bilinçlendirmek, sosyal sorumluluk kazandırmak istiyoruz” diyor. 

Akyurt, bu konudaki gelecek planlarını, “Önümüzdeki dönemde de çocuklara yönelik ürün ve hizmet gamını genişleteceğiz, pazarlama aktivitelerini artıracağız” diyerek açıklıyor.

100 bine ulaşması bekleniyor 

İş Bankası da, çocuklara yönelik ürünler konusunda hızlı davranan bankalardan biri. Bu kapsamda, çocuklara özel ilk yatırım fonu olan “Kumbara Fonu”nu, 2001 yılının mayıs ayında pazara sundu.

Bu fon, çocukların geleceği için birikimlerin tasarruflara dönüşmesine imkan sağlayan bir yatırım aracı olarak görülüyor. Türkiye’nin çocuklara özel ilk yatırım fonu olan İş Bankası Kumbara Fonu, sadece 18 yaşından küçük çocuklar adına açılabilen hesaplarda izlenen, birikim amaçlı bir yatırım fonu.  A Tipi Karma Fon niteliğini taşıyor. İçeriğinde en az yüzde 25 oranında hisse senedi, en az yüzde 20 oranında hazine bonosu ve devlet tahvili bulunuyor.

Türkiye İş Bankası Menkul Kıymetler Müdürü Rıza Kutlusoy, Kumbara Fonu Hesabı ile birlikte çocuk müşterilerini özel olarak ayrıştırmaya başladıklarını belirtiyor. Bugün için “Kumbara Fonu”ndaki katılımcı sayının 62 bine yaklaştığını söyleyerek “Geleceğin yetişkinleri ile çocuk yaşlarında kurulacak bu ilişkinin gelecekte de devam ettirilmesi bizim için büyük önem taşıyor” diyor. Bugün için 62 bin olan çocuk sayısının yakın gelecekte 100 bine ulaşmasını beklediğini ekliyor.

Kutlusoy, Kumbara Fonu’nun hedeflerini şöyle açıklıyor: “Mümkün olduğunca çok çocuğun geleceğine hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Bu sayı artarken, çocuklarımızın yaşlarına uygun olarak talep edebilecekleri tüm bankacılık ürün ve hizmetlerini de sunmak istiyoruz”.

BEBEK HESABI’NIN MÜŞTERİ SAYISI 75 BİNİ BULDU

KİMLER İÇİN? Bebek Hesabı, çocuklarının geleceği için yatırım yapmak isteyen anne ve babalar için tasarlandı. 2003 yılının Haziran ayında piyasaya sunduk. Güvenli ve uzun vadeli yatırıma yönelik, düzenli olarak B Tipi Değişken Fon alan vadesiz bir mevduat hesabı. Bebek Hesabı müşteri sayısı 2005 Nisan ayı itibariyle 75 bine ulaştı. Müşterilerimiz Bebek Hesabı’nı kendileri veya çocukları adına açtırabilecekleri gibi sevdiklerinin yeni doğan bebeklerine de hediye edebilirler. Bütçelerine göre, istedikleri tutarda fon alabilir, dilerlerse Akbank Kredi Kartı’ndan veya kendi hesaplarından yatırımlarını yapabilirler.

BEŞİKTEKİ SADIK MÜŞTERİ Çocuklara yönelik ürünler, uzun dönemli müşteri kazanımı için çok önemli. Anne babaların çocukları adına açtırdıkları hesaplarda biriken tutarlar, onların gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir birikim yaratıyor. Bu nedenle uzun dönemli müşteri kazanımı ve müşteri sadakati sağlaması açısından önem taşıyor. Ayrıca Bebek Hesabı kapsamında yapılan aktivite ve organizasyonlar aracılığıyla  Akbank markası ile çocuklar arasında duygusal bir bağ kurulmasını hedefliyoruz.

GENÇLİK BANKACILIĞININ TEMELİ Akbank, Bebek Hesabı ile veliler üzerinden çocuklarla duygusal bağ kurmayı, gençlik dönemlerinde ise “exi26 Gençlik Bankacılığı” kapsamında bu bağı güçlendirmeyi hedefliyor.  Böylece yarının büyükleri ile şimdiden çok sağlam bir bağın temellerini atıyor.

YAŞAM EVRELERİ BANKACILIĞININ İLK ÜRÜNÜ MİNİ BANK

İLK ADIM MİNİ BANK Garanti, çocuklara yönelik ürün sunan bankalardan biri. Bu konuda son derece planlı bir şekilde hareket ediyor. Garanti Bankası, müşterilerine  çocukluktan emekliliğe kadar finansal hizmetler sunmak için tasarladığı “Yaşam Evreleri Bankacılığı”nın ilk adımı Mini Bank’ı,  2003 yılının Mayıs ayında hayata geçirdi.

KÜÇÜK MUDİLERE 3 SEÇENEK Mini Bank, ailelerin, çocuklarının geleceği için bugünden başlayarak yatırım yapmasına imkan veren ve uzun vadede hedefledikleri birikime ulaşmalarını sağlayan ürünleri kapsayan bir program. Garanti Mini Bank’ta anne ve babalar için 3 farklı yatırım seçeneği bulunuyor. Aylık 50 dolar ya da Euro ödemeli YP (Yabancı Para) birikimli mevduat, 100 YTL ödemeli fon biriktiren hesabı veya toplu birikimlerin değerlendirilebileceği 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl vadeli hesaplardan oluşuyor.

50 BİN MİNİ MÜŞTERİ Mini Bank’lı çocuklar Warner Bros kahramanlarının süslediği Garanti Mini Bank Kartı ve sürpriz hediyelere sahip oluyor. Nisan 2005 itibarıyla Mini Bank müşteri sayısının yaklaşık 50 bine ulaştı.  Ürün finansal yapısının yanı sıra küçük yaşlardan itibaren tasarruf bilinci oluşturarak çocukların bankacılık kavramıyla eğlenceli bir şekilde tanışmalarını sağlamayı hedefliyor.

BANKANIN BÜYÜK PLANLARI Küçük yaşlardan itibaren bankacılık ilişkisi kurduğumuz müşterilerin uzun yıllar ana bankaları olmayı amaçlıyoruz. Mini Bank yatırım ürünleri yelpazesini genişletmeyi planlıyoruz. Yakın zamanda anne ve babalar çocuklarının geleceği için her ay düzenli olarak altın birikimi de yapabilecek. Ayrıca etkinliklerimizi, Mini Bank’lı olmanın ayrıcalıklarını ve fırsatlarını genişleterek sürdüreceğiz.

FADİME ÇOBAN
fcoban@capital.com.tr

  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER