Capital'e abone olun.
KURUMSAL HEYECAN!

KURUMSAL HEYECAN!

Gerek regülasyonlar gerek Türkiye’nin büyüme modeli, bankaları kurumsal bankacılığa yönlendiriyor. Bu yıl kurumsal bankacılıkta yüzde 15 ila 20 arası büyüme bekleniyor. Bankalar da bu alanda iddialı. Öyle ki ING Bank ve Odeabank kurumsal kredilerde yüzde 30’a varan büyüme hedefliyor. Büyüklerden Akbank ve TEB’in de yüzde 20 büyüme hevesi var. Bu alanda rekabet çetin olduğundan faiz marjları dar ama asıl kâr büyük .irketlere yapılan çapraz satışlar ve proje finansmanlarıyla yakalanıyor. Bankalar, 2015 ajandasındaki 30 milyar dolarlık proje finansmanından pay kapmak için yarışta.

Son Güncelleme: 06.03.2015

Son dönemde getirilen regülasyonlarIn ardından bankalar biraz da zorunlu olarak rotalarını bireysel bankacılıktan kurumsala doğru çeviriyor. Kurumsal bankacılık iş kolu olarak, bireysel ve KOBİ’ler dışında kalan büyük kurumsal şirketlere verilen krediler, proje finansmanları, nakit yönetimi ve diğer finansal çözümleri içeren servisler olarak tanımlanıyor. Ekonomi yönetiminin son dönemde bu alanın büyümesi için aldığı uygulamalar işe yarıyor gibi görünüyor. BDDK verilerine göre kurumsal krediler 2014 yılının ilk 11 ayında yüzde 18,8 büyüme gösterdi, aynı dönemde bireysel kredilerdeki büyüme ise sadece yüzde 5,5’te kaldı. Zaten Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre KOBİ kredileri de dahil olmak üzere kurumsal kredilerin sektörden aldığı pay, 2012 yılIıda yüzde 67 iken 2013’te bu oran yüzde 69 ve 2014’te yüzde 72’e kadar çıkıyor. Kurumsal kredilerin GSYH oranı da tırmanışta. 2012’de bu oran yüzde 38 iken, geçtiğimiz yıl yüzde 52’ye yükselmiş durumda. Bankaların kurumsal bankacılıkta büyüme hevesinin altında yatan pek çok neden bulunuyor. Kurumsal bankacılıkta yakalanan büyük hacimler, bankaların aktif büyüklüğünde hayati önem taşıyor. Ayrıca bu alan sorunlu krediler anlamında bankalara avantaj sunuyor. Kurumsal bankacılıkta tahsili gecikmiş kredilerde oran son iki yıldır yüzde 2,6, bireyselde ise özellikle kredi kartlarındaki ödeme sorunları nedeniyle bu oran 2012’de yüzde 3’te iken 2014’te 3,5’e kadar çıktı. Kurumsal bankacılıkta oyunun kuralları doğru uygulandığında bankanın hem kârı hem aktif kalitesi yukarı taşınıyor. 
2015’TE BÜYÜME NE OLACAK? Kurumsal bankacılığın bu yıl da 2014’teki büyüme trendini sürdürmesi bekleniyor. Çünkü bireysel bankacılığın performansından bağımsız olarak kurumsal alanda, Akbank Genel Müdür Yardımcısı Alper Hakan Yüksel’in de değindiği gibi ciddi büyüme fırsatları var. Yüksel, bu düşüncesinin gerekçelerini, “Ekonominin performansına bağlı olarak mevcut işlerin büyümesi, yeni yatırımların planlanması ve altyapı yatırım ihtiyaçları nedeniyle kurumsal bankacılığın büyüme potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyoruz” diyerek açıklıyor.
  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler: Kurumsal,bankacılık,büyüme,kurumsal hizmetler,kurumsal bankacılık,kurumsal kredi

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER