Capital'e abone olun.
LAGARDE: FED VE ÇİN KÜRESEL EKONOMİYİ TEST EDİYOR

Lagarde: Fed ve Çin küresel ekonomiyi test ediyor

Uluslararası Para Fonu (IMF Başkanı Christine Lagarde, Fed’in faiz artırımı ve Çin’deki yavaşlamanın küresel ekonomiyi test ettiğini söyledi.

Son Güncelleme: 01.10.2015

IMF Başkanı Christine Lagarde, “Küresel büyüme gelecek yıl yalnızca ılımlı bir şekilde ivmelenme gösterecek. Dünya, ABD’de faiz oranlarının artma ihtimali ve Çin’de genişlemenin yavaşlaması ile ikili bir durum ile mücadele ediyor” dedi. Lagarde, Çarşamba günü Washington’da yaptığı bir konuşmada, “Fed’in para politikasını sıkılaştırması olasılığı Çin’in yavaşlaması ile birlikte küresel ekonomide belirsizliği artırıyor ve piyasa volatilitesinin yükselmesine katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı. IMF, gelecek hafta Peru’da yarıyıllık toplantısını gerçekleştirecek.

"DÜNYA 2015'TE % 3,3 BÜYÜYECEK"
Fonun Dünya Ekonomik Görünüm raporu 6 Ekim’de yayımlanacak. Lagarde, raporun küresel büyümenin bu yıl 2014 yılından daha zayıf olduğunu göstermesini beklediğini ifade etti. Washington merkezli IMF Temmuz ayında dünya büyümesinin bu yıl yüzde 3.3 olduğunu öngördü. 2014’te büyüme yüzde 3.4 seviyesindeydi. IMF’in Temmuz beklentisine göre büyüme gelecek yıl yüzde 3.8’e ivmelenecek. Lagarde, “IMF şu an 2016’da yalnızca ılımlı bir ivmelenme öngörüyor” dedi. Lagarde belirli bir tahminde bulunmadı.  

Etiketler: IMF Başkanı Christine Lagarde,IMF,Çin,fed

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER