Capital'e abone olun.
3D BİR PENCERE AÇMAK

3D bir pencere açmak

Doktorlar artık hem bedenlerin içini daha önce asla başaramadıkları kadar net görebiliyor hem iğneli biyopsileri ve vücuttan parça çıkarma ameliyatlarını kolaylıkla yapabiliyor.

Son Güncelleme: 01.05.2014

Gerçek zamanlı ultrason görüntülerini, önceden taranmış 3D bilgisayarlı tomografi (CT) görüntüleriyle çabucak, güvenilir bir şekilde ve otomatikman çakıştıran yeni bir teknoloji sayesinde doktorlar artık hem bedenlerin içini daha önce asla başaramadıkları kadar net görebiliyor hem iğneli biyopsileri ve vücuttan parça çıkarma ameliyatlarını kolaylıkla yapabiliyor.

Et ile kanın saydam olabileceği kimin aklına gelirdi ki? Bir ekrana bakıp da canlı bir insan bedeninin bir kesidinin içinde neler olup bittiğini tüm ayrıntılarıyla göreceğimizi hiç düşünebilir miydiniz? Bir hastanın karaciğerindeki bir yaraya doğru teşhisi koymaya çalışan doktorlar artık hastaları gerçekten saydammış gibi ellerindeki biyopsi iğnesini kendi hedefine doğru güvenle yönlendirebiliyor.

Her şey çeşitli nedenlerden dolayı istenen bir 3D bilgisayarlı tomografi (CT) taramasıyla başlamıştı. Diyelim ki bu taramada, yaklaşık bir santimetre çapında anormal bir kitle olduğu ortaya çıkmış olsun. Her ne kadar bu yaranın şekli ve diğer özellikleri herhangi bir habis tümöre işaret etmiyorsa da burada genellikle bir biyopsi yapılması uygun görülür.

Burada sorun ise radyoloji uzmanının biyopsi iğnesinin ne kadar derine gideceğini ve yaraya hangi açıyla yaklaşacağını tam olarak nasıl bileceğinde yatmaktadır. New Jersey, Princeton'daki Siemens Kurumsal Teknolojiler'den (CT) araştırma bilimcisi Angur Kooper, "Bugüne kadar iğnenin hedefini tam olarak tutturmasıyla ilgili belirsizlikler yüzünden 3 cm'nin altındaki yumrusal yaraların doku karakteristiklerinin anlaşılması fevkalade meydan okuyucu bir işti.

Bu gibi bir yaklaşımın tümörün gelişmesi ve yayılması, metastaz oluşması ve hatta ölümle sonuçlanması anlamında çok ciddi tedavisel sonuçları vardır" diyor. Oysa bugün, 3D CT ile canlı ultrason (US) görüntülerini aynı ekran üstünde birleştiren ve "eSieFusion görüntüleme" denilen yeni bir teknoloji sayesinde, Princeton CT'de kıdemli mühendis ve eSieFusion proje lideri olan Mammadou Diallo, "Dönüştürücüye ve patolojinin konumuna bağlı olarak 2,5 cm'likyaralar bile tam olarak hedeflenebiliyor.

Bu teknoloji erken teşhisin ve tedavinin, artırılmış kesinliğin, azaltılmış risklerin ve düşük maliyetlerin kapılarını açıyor" diyor. İlk olarak 2005 yılında Siemens sponsorluğundaki bir PhD tezi ile ortaya çıkan ve 2012 sonunda FDA tarafından onaylanan ve ayrıca şimdi Siemens'in ACUSON S3000 ultrason sistemlerinde mevcut olan eSieFusion görüntüleme, iki tane apayrı kaynaktan, yani hastanın 3D CT taraması ile onun gerçek zamanlı ultrason görüntülerinden gelen bilgileri birleştirerek vücudun 3D sanal bir penceresini çıkarıyor.

Tıpkı otomobillerdeki elektronik yol bulma sistemleri gibi CT bilgileri de anatomik yapıların ve nihai noktanın yani yaranın gösterildiği ilgi alanının bir haritasını sunuyor. Hatta bu haritanın içinde iğnenin yanından bile geçmemesi gereken alanlara dikkat çeken tedavi öncesi bilgi notları bile var. Bu haritanın üstü hastanın gerçek zamanlı ultrason görüntüleriyle kaplanıyor. Her bir CT görüntüsüyle her bir ultrason görüntüsü arasındaki bütün benzer noktaları keşfeden Siemens'in eşsiz yazılımı bu her ikisi arasındaki uyuşmaları hızlı bir şekilde yaratıyor.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler: teknoloji,biyopsi,ultrason,esiefusion

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER