Capital'e abone olun.
AFRİKALI KALPLERE UMUT

Afrikalı kalplere umut

Siemens, Orta Afrika'yı tarihinde ilk defa bir kateterizasyon laboratuvarı ile tanıştırdı.

Son Güncelleme: 01.05.2013

Eskiden Kamerun'da yaşayan kalp hastaları, kendilerini yeniden yaşama döndürecek ameliyatlar için olağanüstü uzun mesafeler katetmek zorunda kalırdı. Siemens, Orta Afrika'yı tarihinde ilk defa bir kateterizasyon laboratuvarı ile tanıştırdı. Bu sayede artık Kamerun'daki Shisong Hastanesi, soruna yerinde çözüm buluyor.amerun'un kuzeybatısında yer alan ve yaklaşık 100 bin nüfuslu bir şehir olan Kumbo, kırmızı topraktan yapılmış caddeleri altüst eden motosiklet taksileri, ahşap tezgahlar ya da yere serilmiş battaniyeler üzerinde mallarını sergileyen sokak satıcılarıyla fevkalade işlek ve canlı bir yer. Ancak Kumbo'ya ulaşmak hiç kolay değil. Kumbo ile bölgesel en büyük şehir Bamenda arasındaki 100 kilometrelik daracık, tozlu toprak yol çukurlar ve tümseklerle dolu. Kurak mevsimlerde bu yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor, yağmur sezonlarında ise seyahatin süresi 5 güne kadar çıkabiliyor.

1935 yılında South Tyrol'lu katolik Franciscan rahibeleri tarafından kurulmuş Shi-song Hastanesi, konum olarak Kumbo'nun kenar mahallelerinin tam ortasında. Hastane ilk olarak, o dönemler bölgede çok yaygın olan bebek ölümleri ile gebelikte anne ölümü vakalarıyla ilgilenecek küçük bir doğum kliniği olarak işe başlamıştı. Bahsedilen rahibelerin on yıllarca süren insanüstü çabaları ve Avrupa'dan gelen bağışlar sayesinde Shisong Hastanesi'nin bugün 350'den fazla yatağı var ve aynı zamanda çeşitli koğuşlarında ayakta tedavi görebilecek 100 kadar hastaya hizmet verebiliyor. Bundan 11 yıl önce Milanolu bir Katolik rahip, Afrika'da bağışta bulunabileceği bir kalp hastalıkları tedavi merkezi arıyordu. Uzun uzadıya araştırmalardan sonra bu rahip, muazzam bir şöhret kazanmış olması nedeniyle Shisong Has-tanesi'e bağış yapmakta karar kıldı.

Shisong'un canla başla çalışan hemşirelerinden biri olan Rahibe Appolonia Budzee bunun çok doğru biryaklaşım olduğuna inanıyor. Kamerun'un politik ve ekonomik merkezlerine atfen, "Bu modern tesisler mutlaka bir doğumhane olarak çalışmak zorunda bırakılmamalı" diyor ve ekliyor: "Kumbo çok yakında bu ülkenin tıbbi tedavi merkezi haline gelebilir."

2009 yılında faaliyete geçen yeni kalp hastalıkları merkezi bölgede çok yeni bir oluşum. Rahibe Appolonia, "Shisong, Orta Afrika'da kendi türünde tek merkez. Kamerun'un dört biryanından gelen hastaların yanısıra, Nijerya ve Gabon gibi komşu ülkelerden olduğu kadar bazen 500 kilometre uzaklıktaki Etiyopya'dan da insanlar buraya kalp hastalıklarının tedavisi için geliyor" diyor.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER