Capital'e abone olun.
ARZ İLE TALEBİ DENGELEMEK

Arz ile talebi dengelemek

Siemens mühendisleri, AB'nin Akıllı Enerji için Geleceğin İnterneti projesinde, enerji dönüşümünü destekleyecek ve akıllı bir şebeke kurulumunu kolaylaştıracak bir veri ağı tasarlıyor.

Son Güncelleme: 01.01.2014

Siemens mühendisleri, AB'nin Akıllı Enerji için Geleceğin İnterneti projesinde, enerji dönüşümünü destekleyecek ve akıllı bir şebeke kurulumunu kolaylaştıracak bir veri ağı tasarlıyor. Yakın bir zamana kadar Acme Refrigerated Warehouse Ltd. ne zaman endüstriyel soğutma sistemlerini çalıştırmaya başlasa, yerel enerji şirketi telaşa kapılırdı. Soğutma işlemi genellikle akşamları yapılırdı.

Çünkü o saatlerde enerji satın almak isteyenlerin sayısı çok az olduğundan fiyatlar da düşük olurdu. Bu soğutma üniteleri gündüzleri sadece hava sıcaklığının önceden tanımlanmış bir eşiği aşması durumunda yeniden uğuldamaya başlardı. Oysa günümüzde tam tersi bir durum söz konusu. Yaz ortasında bile artık akşamları hiçbir makina çalıştırılmıyor ama bu sistemler gündüzleri neredeyse aralıksız saat gibi çalışıyor. Peki değişen ne? Bugün onlar güneş enerjisiyle çalıştırılıyor.

Görsele tıklayın.
Ancak havanın bulutlu olduğu günlerde, bu altyapı hizmetleri şirketlerinin anlık sürelerde başka enerji kaynaklarına yönelmeleri gerekiyor. Bunu başarabilmek için ise bu akıllı enerji arzı sistemi yani "akıllı şebeke", baştan aşağıya yeni bir iletişim altyapısına gereksinim duyuyor. Her ne kadar bu kurmaca bir örnek ise de, Avrupa Birliği'nin Akıllı Enerji için Geleceğin İnterneti (FINSENY) projesinin akıllı şebekeler konusunda ne gibi meydan okumalarla yüzleşeceğini gayet iyi tanımlıyor.

Bu proje, enerji arzı sistemindeki katılımcılar arasında içiçe geçmiş sıkı bir ilişkiler ağı, geliştirilmiş iletişimler ve arttırılmış kaliteye gereksinim duyulacağını öngörüyor. FINSENY, 220'den 380 kilovolt'a (kV) kadar yüksek-voltaj seviyesinden 10'dan 30 kV'ye kadar orta-voltaj seviyesine ve 230'dan 400 V'a kadar düşük-voltaj seviyesine kadar şebekenin tamamını dikkate alan ilk projedir.   
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

 • Etiketler: Akıllı Enerji,Dönüşüm,siemens,elektrik,proje,teknoloji

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER