Capital'e abone olun.
BİR RİSKLER DÜNYASI

Bir riskler dünyası

Söz konusu ister Japonya'daki tsunamiler, ister New York'taki kasırgalar olsun, şehirler sadece akıllı ve sağlam altyapıların yardımıyla gelecekteki tehlikelere karşı tetikte olabilirler.

Son Güncelleme: 01.04.2014

Son yüzyıllarda dünyanın, kasırgalar, sel baskınları ve depremler gibi olağanüstü doğal felaketlere karşı savunmasız bölgelerine yerleşen insan sayısı giderek arttı. Söz konusu ister Japonya'daki tsunamiler, ister New York'taki kasırgalar olsun, şehirler sadece akıllı ve sağlam altyapıların yardımıyla gelecekteki tehlikelere karşı tetikte olabilirler.

Kısa ömürlü Mayıs sinekleri yaşlanmayı ancak rüyalarında görebilirler, oysa devasa Antarktika süngeri Scolymastra joubini bir tür ölümsüzlük sembolüymüş gibi görünür. Bu sünger 10 bin yıl yaşayabilir. Araştırmacılar onun bu uzun yaşam süresini çok az oksijen tüketmesine ve çok yavaş bir metabolizmaya sahip olmasına bağlıyorlar.

Aslına bakılırsa, bu sünger yavaş çekimde büyür. Ardından da buz gibi soğuk ortamlarda yaşar. O da yüzyıllar boyunca kendini içinde yaşadığı ortama uydurmayı öğrenebilmiş yaratıklardan biridir.

Tıpkı bu devasa sünger gibi insani yerleşimler de uzun ömürlü organizmalardır. Ancak onlar bugün sadece dünya nüfusunun giderek artan bir oranını temsil etmekle kalmıyorlar, aynı zamanda yaşadıkları ortamlara uyum söz konusu olduğunda tembel birer öğrenci olma vasfına da sahipler.

Birleşmiş Milletler'e göre, 2000 ile 2012 yılları arasında olağanüstü hava koşullarının etkisi yüzünden dünyada 1,2 milyon insan hayata veda etmiş. Dünyanın en büyük reasürans şirketi olan Munich Re'de Jeo Risk Araştırmaları Bölüm Başkanı Prof. Peter Höppe, "İngiliz iktisatçı Lord Nicholas Stern'e göre, bu yüzyılın sonu itibariyle ortaya çıkan hasar, global gayri safi hasılanın yüzde 20'sine ulaşabilir" diyor.

Ayrıca, özellikle Kuzey Amerika'nın büyük bir risk altında olduğunu eklemeyi de ihmal etmiyor: "Kuzey Amerika'da son 30 yılda hasar verici olayların sayısında neredeyse beş kata varan bir artış kaydedildi". Bu olaylardan biri de bir süre önce New York Şehri'nde yaşanmıştı. 2012 yılının sonlarına doğru Sandy Kasırgası bu meşhur semaların ışıklarının sönmesine neden olan bir elektrik kesintisine yol açmıştı.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

 • Etiketler: Şehir,doğal felaket,risk,enerji şebekesi,siemens

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER