Capital'e abone olun.
BİTİŞİKTEKİ ŞEHİR

Bitişikteki şehir

Viyana, binalar ile enerji arzının birbirine ortaya sinerjik etkiler çıkaracak şekilde entegre edildiği bir şehir kurmayı planlıyor.

Son Güncelleme: 01.01.2014

Viyana, binalar ile enerji arzının birbirine ortaya sinerjik etkiler çıkaracak şekilde entegre edildiği bir şehir kurmayı planlıyor. Vizyonu ise yarının şehri için gerekli enerji tasarrufu teknolojilerinin optimumlaştırılabileceği dünya klasmanında canlı bir laboratuvar.

Aspern dünyanın dört bir yanındaki şehirler açısından çok önemli olabilir, çünkü içinde iklim değişikliğinin de olduğu savaş kazanılacaksa, burada mücadeleye dünyadaki toplam enerjinin yüzde 75'inin tüketildiği ve sera gazlarının yüzde 85'inin üretildiği şehirlerde başlanılacak demektir.

Görsele tıklayın.
"Aspern yani Viyana'nın Kentsel Göl Kenarı" olarak bilinen bu 240 hektarlık laboratuvar sahası günümüzde Avrupa'nın en büyük geliştirme projelerinden biridir. Her ne kadar şimdilik orada bir metro istasyonu ile tamamlanmış bir binadan fazla pek bir şey yoksa da 2015 yılı başı itibariyle 3,420 tane apartman dairesinin, bir okul yerleşkesinin ve yatakhanelerinin bir kısmının bitirilmiş olması bekleniyor.

 Ve, 2028 yılı itibariyle ise Aspern'in 8,500 adet apartman dairesi, 20,000 kişiye iş imkanı, ticari biryerleşke ve bir araştırma merkezine sahip olması planlanıyor ve bunların tümü Viyana şehir merkezine 25 dakikalık metro yolculuğu mesafesinde olacak. Aspern sıradan devasa konut geliştirme projelerinden biri değil. Onu dünyanın dört bir yanındaki düzinelerce büyük diğer projelerden ayrıştıran, Viyana Şehri, bu şehrin altyapı hizmetleri şirketi (Wien Energie) ve bu projede yer alan tek endüstriyel ortak olan Siemens arasında imzaları atılmış beş yıllık ve yaklaşık 40 milyon € değerindeki ortak girişim (JV).

Aslında CT'nin Araştırma ve Teknoloji Merkezi Başkanı Dr. Wofgang Heuring'e göre Siemens Kurumsal Teknolojiler (CT) ve bu şirketin Siemens'in Altyapılar ve Şehirler Sek-törü'ndeki Akıllı Şebekeler ve Bina Teknolojileri Bölümü ile birlikte hazırladığı koordine bir araştırma planıyla bu şehrin "canlı bir laboratuvar"a dönüştürülmesi tasarlanıyor. Heuring, "Aspern enerji verimliliğini ve sürdürülebilir kentsel gelişmeyi destekleyen teknolojilerin entegrasyonu için bir sınama ortamı işlevi görüyor.   
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

 • Etiketler: Şehir,Enerji,siemens,Akıllı bina,teknoloji

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER