Capital'e abone olun.
BÜTÇE DOSTU GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ

Bütçe dostu görüntüleme sistemi

Siemens, global geliştirme ağındaki uzmanlığı sayesinde Çin'de oldukça ekonomik bir MR görüntüleme sistemi üretti

Son Güncelleme: 01.04.2011Felix Bloch, 1946 yılında kimyasal analiz alanını dönüştüren bir keşif olan nükleer manyetik rezonansı keşfetmiş, bu sayede 1952 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü kazanmıştı. Ancak Bloch'un bu keşfinin tıbbi teşhis alanına girmesi ve nihayetinde evrimleşerek bugün bizim manyetik rezonans görüntüleme olarak bildiğimiz, kayda değer teknolojiye dönüşmesi için 1970'lerin sonlarına kadar beklenmesi gerekti. Bloch bugün güney Çin'deki bir ofis binasının üçüncü katında asılı bir resimden, gözünü bilimdeki "takipçilerinin" araştırmalarına dikmiş dikkatle bakıyor. Siemens Mindit Magnetic Resonance Ltd.'nin (SMMR) genel müdürlük binası, temelleri bundan tam 65 yıl önce Bloch tarafından atılmış teşhis ve görüntüleme teknolojilerinin en son örneklerine ev sahipliği yapıyor.
Modern hastanelerde bulunan en pahalı cihazlardan biri olan MR görüntüleme sistemleri sayesinde doktorlar, radyasyon kullanmaksızın, özellikle yumuşak dokuların son derece net görüntülerini elde edebiliyor. Ancak Siemens'in Almanya, Erlangen, İngiltere Oxford ve Çin Shenzen'deki global geliştirme ağı sayesinde, artık oldukça kısıtlı bütçelere sahip kurumlar bile manyetik rezonans görüntüleme teknolojisine makul bir bedelle sahip olabiliyor.Ürün kalitesinden taviz vermeksizin, pahalı sistemlere bir alternatif olarak piyasaya sürülen tipik bir S.M.A.R.T. (Basit, Bakımı kolay, Düşük fiyatlı, Güvenilir ve Gerekli) ürünü olan Magnetom Essenza, Shenzen'deki tesiste 2008 yılından bu yana üretiliyor. Siemens, bu gibi ürünleri, aslında gelişmekte olan piyasalar için tasarlamıştı. Ancak bugün global piyasalarda da büyük bir başarı potansiyeline sahipler. SMMR'nin CEO'su ve başkanı Pan Huaiyu, "Manyetik rezonans görüntüleme sistemimiz çok kısa bir sürede son derecede başarılı bir ürün haline geldi. İçinden geçmekte olduğumuz resesyon döneminde bile birim satışlarını ikiye katlayarak ne kadar yerinde bir makina olduğunu ispatladı" diyor. Bu tarayıcı, Çin ve Almanya'da ortaklaşa geliştirilmiş ve Çin'de üretilmişti. Ancak bugün sağlık hizmetleri alanında maliyet baskılarıyla yüzleşenler, sadece Çin gibi gelişmekte olan ülkeler ile yükselen piyasalar değil. Bugüne kadar Shenzen'de üretilmiş 500'e yakın manyetik rezonans tarayıcısının yüzde 80'i Asyalı ülkelere ihraç edilirken, geri kalanı Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika'ya gönderildi. SMMR, doktoralarını ABD ve Avrupa'da yapmış, ardından Çin piyasasında MR sistemleri üzerinde çalışmaya karar vermiş bir grup Çinli bilim insanı tarafından 1998 yılında kuruldu. Bu bilim insanları önce giriş seviyesinde bir model geliştirdi. Ancak daha sofistike sistemler için gerekli bilgi birikimine sahip olmadıklarından, 2002 yılında güçlerini Siemens ile birleştirdiler. Siemens bu yeni kurulmuş teknoloji şirketinden yüzde 75 hisse aldı. O zamanlar şirketin yaklaşık 90 çalışan vardı. Bugün ise SMMR'de, yarısı üretimde olmak üzere 500'e yakın kişi çalışıyor. Ürün geliştirmede 150 mühendis görev yapıyor. SMMR bugüne kadar kontrol sistemleri ve mıknatıs teknolojileriyle ilgili inovasyonları için 200 kadar patent başvurusu yaptı.
Bu ortak girişimin ilk günlerinde, Shenzen'de sadece sabit mıknatıslı MR görüntüleme sistemleri üretiliyordu. Bugün de ürün yelpazesinin bir kısmını bu cihazlar oluşturuyor. Diğer bir ürün ise yılda 100 ile 150 birim arasında üretilen Magnetom C!. Bu modelde sıvı helyuma gerek duyulmadığı için özellikle kırsal alanlardaki küçük hastaneler için çok cazip.

Uluslararası geliştirme. Magnetom C!, 0,35 Tesla gibi oldukça mütevazı bir manyetik akım sağlayan manyetik alanını üretebilmek için sabit mıknatıs bloklarından faydalanır. Pazarın üst segmentindeki MR görüntüleme sistemleri, kendi manyetik alanlarını oluşturmak için süper iletken bobinler kullanır. Bu gibi bobinler çok daha güçlü ve hafiftir, ancak soğutulmaları için sıvı helyuma ihtiyaç duyarlar. SMMR eşsiz bir geliştirme işbirliği sayesinde 2008'den bu yana bu alanda bir "inovasyon üssü" kabul ediliyor.   
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER