Capital'e abone olun.
ÇEVRİMİÇİ AMA ÖZGÜR

Çevrimiçi ama özgür

Gelecekte iş ayağımıza gelecek.

Son Güncelleme: 01.06.2012


Yüksek hızda bağlantılar, ağlarla birbirine bağlı bilgisayarlar ve sağlam bina teknolojileri güvenlik mimarileri sayesinde gelecekte iş ayağımıza gelecek. Şirketlerde sabit iş istasyonlarının yerini giderek esnek çalışma merkezleri alacak. İşe banliyöden gidip gelen pek çok insan gibi otomotiv mühendisi Jens Müller'in de günü trafik keşmekeşiyle başlar. Lake Starnberg'deki evinden Münih'teki işine gitmesi bir saat sürüyor. "Bu durumda meslektaşım Marijke van Veen'i kıskanmadan edemiyorum" diyor. Çünkü Amsterdam'daki bir tasarım şirketinde çalışan Marijke için evden işe gitmek geçmişte kalmış bir sorun. Onun sabit bir iş istasyonu yok. Bunun yerine, aynı zamanda "birlikte çalışma merkezi" olarak da bilinen akıllı bir iş merkezine gidiyor. Bir şirket mülkiyetinde veya özel olarak işletilen kiralık ofisler formunda olabilen bu gibi merkezlere pek çok Avrupa şehrinde rastlamak mümkün. Bu merkezler, çalışanların ulusal veya uluslararası planda birlikte çalışabilmelerine olanak sağlayan teknoloji harikası ekipmanlar sunuyor. Aynı zamanda gerekli  bilgisayar programlarıyla video konferans odaları ve 3B veriler üzerinde çalışılmasına imkan veren tesis olanakları da sağlıyorlar. Marijke'nin kendi evinden şimdiki işyerine gitmesi için sadece 500 metre yürümesi yeterli. Aslında gerçek zamanlı video konferansların zamanlamaları belli olmadığından sıklıkla kendi ev ofisinden çalışıyor. Bu eğilimin yeni bir iş kültürü doğuracağını ileri süren Fraunhofer Endüstri Mühendisliği Enstitüsü'nden (IAO) Dr. Wilhelm Bauer, "Artık iş ve ofis hayatları her geçen gün daha fazla birbirinin içine geçiyor. Ancak bu durum eldeki mevcut teknolojiye çok bağlı" diye konuşuyor. İdeal şartlarda bu teknolojinin içinde verileri son kullanıcıya saniyede bir gigabit (Gbit/s) hızında ulaştırabilen fiber optik kablolardan kurulu bir bilgisayarağının olması gerekir. Her ne kadar VDSL ve basit DSL bağlantıları bu hızın onda veya yüzde birine kadar varabilen düşük hacimlerde çalışıyor olsalar da halen pek çok uygulama için yeterliler. Ancak gelecekte kullanıcıların yüksek çözünürlüklü video konferanslar yapmalarına olanak verecek cep telefonlarında bile saniyede birkaç yüz megabit (Mbit/s) hızında veri transferinin gerçekleştirilmesinin mümkün olması gerekli.

İdeal ağlar
Sanal ofislerde öncelikle bilgisayar ağlarının, akıllı telefonların, masaüstü cihazların, yüksek hızlı veri aktarımı ağlarının ve teknoloji harikası bina teknolojileri güvenlik mimarilerinin olması gerekir. Bu nedenle Alman hükümeti 2009 yılında ülkedeki evlerin dörtte üçünün 2014 yılına kadar en azından 50 Mbit/s'lık veri aktarımı hızına sahip bağlantılarla donatılmalarına karar vermişti. Cisco Systems tarafından Haziran 2011'de yayınlanan Global IP Trafik Tahminleri raporuna gore, Almanya'da 2011 ylında 12 Mbit/s olan ortalama bant genişliğinin 2015 yılına gelindiğinde 46 Mbit/s'e yükseleceği tahmin edildiğinden muhtemelen bu hedef tutturulacak. Güney Kore'nin başkenti Se-ul'de ise daha şimdiden 100 Mbit/s'lık hıza ulaşılmış durumda. Bu rakamın 2012 sonuna
kadar 1 Gbit/s'a yükseltilmesi planlanıyor. Böylesine yüksek veri aktarım hızıyla sinemaseverler internet üzerinden istedikleri filmleri kolaylıkla indirebilecek ve profesyonel kullanıcılar uzak mesafelerdeki üniversitelerin öğrenme programlarında bulunan yüksek çözünürlüklü görüntüler üzerinde çalışabilecek. Ayrıca yüksek çözünürlüklü tıbbi görüntülerin sorunsuz aktarılabilmesi veya endüstriyel kullanıcıların yeni ürünlerin sanal sürümleri üzerinde yardımlaşarak birlikte çalışabilmeleri için de veri aktarım hızının 1 Gbit/s sınırına yaklaşması gerekiyor.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER