Capital'e abone olun.
DOĞAL ALGILAMA

Doğal algılama

Araştırmacıların odağında elektronik çalışma masası, duvarlar ve zeminler gibi çok büyük görüntü sistemleri var.

Son Güncelleme: 01.06.2013

44 yaşındaki Profesör Patrick Baudisch, Potsdam'daki Hasso Plattner Enstitüsü'nde İnsan Bilgisayar Etkileşimi Grubu'nun başkanı. Bu grup, geleceğe yönelik etkileşimli cihazlar geliştirmekten sorumlu. Araştırmacıların odağında ise cep telefonları gibi yeni mobil cihazların yanısıra elektronik çalışma masası, duvarlar ve zeminler gibi çok büyük görüntü sistemleri geliştirmek var. Doktora derecesini Darmstad'dan almış bir bilgisayar bilimcisi olan Baudisch daha önce Kaliforniya, Palo Alto'daki Xerox Park'da ve Washington, Redmond'daki Microsoft Research'de çalışıyordu.

Öğrencilerinizden ayakla çalıştırılabilen uygulamalar tasarlamalarını istemişsiniz. Burada amaç ne?
Baudisch: Biz buna başlangıçta bir tür fikir jimnastiği gözüyle bakıyorduk, yani bilgisayar kullanıcılarının devasa miktarlarda verilerle doğrudan nasıl etkileşime girebilecekleri sorusuna yanıt bulmaya çalışıyorduk. Günümüz çok dokunuşlu sistemlerinin boyutu genellikle bir cep telefonunun büyüklüğünden bir sehpanınkine kadar geniş bir yelpazede. Neden daha büyük olmadıkları sorunsalı ise insan kolunun uzunluğuyla ilişkili. Bu yüzden asıl soru: On binlerce nesnenin olduğu bir ortamda "doğrudan dokunma" prensibini nasıl uygulayabilirsiniz? Mesela neden basınca hassas dokunmatik zemin kullanmayalım ki? Burada dokunmatik zemin, kullanıcı ayak tabanıyla bastığında nerede olduğunu; oturuyor mu, ayakta mı duruyor yoksa yatıyor mu olduğunu anlayabilir. Bu sayede büyük hacimli verilerden faydalanabilirler. Bu fikir daha da geliştirilerek sonuçta akıllı odalar kavramına doğru evrimleşti.

Bu tür bir teknoloji yaşlı vatandaşların hayatlarını kolaylaştırabilir mi?
Baudisch: Bizim tam da aklımızda olan bu zaten. Şimdi yaşlı bir insan olduğunuzu düşünün ve size evde günlük işlerinizde destek olarak ve yeterince hareket edip etmediğinizi veya ergonomik bir pozisyonda oturup oturmadığınızı kontrol ederek evdeki yaşantınızı kolaylaştıran bir sistemi kullanabiliyor olduğunuzu hayal edin.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER