Capital'e abone olun.
FİKİRLERDEN İNOVASYONLARA

Fikirlerden inovasyonlara

Birinci sınıf bir global araştırma ağı, ileri görüşlü stratejiler, risk alma eğilimi ve azim. İşte Siemens'in inovasyonlara hayat veren bileşenleri.

Son Güncelleme: 01.12.2013

Siemens gibi uluslararası planda faaliyet gösteren bir şirketin dünyanın dört bir yanındaki inovasyonları sürekli izlemesi şarttır. Siemens Enerji Sektörü'nde Teknoloji ve İnovasyonlar Bölümü'nün Başkanı Prof. Michael Weinhold, "Bizim dünyamız inovasyoncu fikirlerle dolup taşıyor ve bizim bunların mümkün olduğunca çoğunu bulup ortaya çıkarmamız gerekir" diyor. Bu şirket, üniversiteler, enstitüler ve diğer firmalarla kurduğu araştırma ortaklıkları aracılığıyla inovasyonları yakından takip edebiliyor. Siemens'in içinde ayrıca, dillere destan olmuş garaj şirketlerinin de olduğu yeni kurulmuş teknoloji şirketleriyle işbirlikleri oluşturmaya odaklanmış kendine ait uzman birimler de var.

Bundan başka Siemens'in faaliyet gösterdiği dört sektörü kapsayan mükemmel yapılandırılmış bir bilgi ve iletişim yönetimi ağı da mevcut. Pek çok araştırma projesi o derece kapsamlı ki ancak Siemens gibi büyük bir endüstriyel grup tarafından yürütülebilir. Siemens Kurumsal Teknolojiler Bölümü'nde Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Başkanı olan Dr. Norbert Lütke-Entrup, "Eğer yeni gaz türbini teknolojileri veya endüstriyel otomasyon yazılımları geliştirmek istiyorsanız, çok sabırlı olmanız ve elinizin altında bir kaç disiplinde çok sayıda uzman bilgi birikimi olması gerekir" diyor.

Doğru insanlar tarafından desteklenmediği müddetçe en parlak fikir bile bir yere varamayacağından burada işin kilidi 'networking' oluşturuyor. Siemens'teki yeni bir önemli geliştirme olan modüler çok-seviyeli dönüştürücülerde de aynı yönteme başvurulmuştu. Bir tür akımı başka bir türe dönüştüren bu üstün performanslı dönüştürücülerin eskiden, örneğin gemi motorları ve endüstriyel motorlar gibi, hemen hemen bütün yüksek voltajlı uygulamalar için özel olarak ayarlanmaları gerekirdi.

Münih Bundeswehr Üniversitesi Elektrikli Sürüş Mühendisliği Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan ve 1984-2000 yılları arasında Siemens Enerji'de mühendis olarak çalışan Prof. Rainer Marquardt, 'desteklenme' konusunda şunları söylüyor: "Standartlaştırılmış bir tasarım temelinde herhangi bir sayıda aynı alt modülü kullanan üstün performanslı dönüştürücüler yapılandırmayı mümkün kılacak tam anlamıyla modüler bir kavram geliştirme fikrim vardı. Bu gibi alt modüller, gereksinimlere göre farklı şekillerde monte edilebilirler. İçerdiği teknolojiler ve endüstriyel süreçler bazında ve özellikle de üstün performanslı cihazlar göz önüne alındığında bu çok ihtiraslı bir hedefti. Çünkü gelecekte çok daha etkili elektronik kontrollere ve çok daha yüksek verimlilik oranlarına ihtiyaç duyulacağı aşikârdı."

Marquardt, fikrinden, önce Siemens'in Endüstri Sektörü'nde çalışan meslektaşlarına bahsetmiş ancak fikrin üstüne atlayan, Enerji Sektörü olmuştu. O sıralar orada çalışan Michael Weinhold ve diğer uzmanlar hızla değişen elektrik piyasasının gelecekteki ihtiyaçlarını araştırmakla meşguldüler. Weinhold, "2000'li yıllarda biz bu teknolojiye sadece bir kaç yıl sonra gereksinim duyacağımızı fark etmiştik" diyor. Uzmanlar o zamanlar bile gelecekte dağıtılmış enerji kaynaklarından her geçen gün daha fazla elektrik üretileceğini biliyorlardı.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER