Capital'e abone olun.
FİYAT MAKUL OLABİLİR

Fiyat makul olabilir

Altyapı projeleri uzun vadede ekonomik büyümeyi hızlandırabilir. Ancak aynı zamanda büyük miktarlarda paraya da mal olurlar. Bu ikilemin çözülmesinde ise akıllı teknolojiler ve esnek finansman modelleri bir yere kadar yeterli olabilir.

Son Güncelleme: 01.07.2014

Ho Chi Minh şehri ile Londra'nın ortak özellikleri nelerdir? Her ikisinde de trafik sorunu yaşanır. Her ikisi de sel baskınlarına karşı savunmasızdır ve her ikisinin de kendi altyapısına yoğun bir şekilde yatırım yapması gerekmektedir. Ancak burası benzerliklerin bittiği yerdir.

Ho Chi Minh şehri, büyük bir hızla büyüyor ve önümüzdeki 10 yıllar içinde pratikte sıfırdan modern ve verimli bir altyapılar silsilesini planlama ve hayata geçirme kapasitesine sahip. Diğeryandan Londra'nın ise sahip olduğu altyapıyı koruması ve akıllıca genişletmesi gerekiyor.

Burada Londra'nın yapabilecekleri sınırlı, çünkü bu İngiliz başkenti planlama sürecinde mevcut bütün sistemlerini hesaba katmak zorunda. Bunların içinde temelleri kazıldığında hoş olmayan sürprizlere yol açmalarıyla meşhur Victoria çağından kalma kanalizasyon tünelleri de var. Ardından 19'uncu yüzyılda inşa edilmiş demiryolları ve tavanları ara sıra su sızdıran istasyonlarıyla metro hatları geliyor.

Ayrıca gerekli fonların bulunacağı varsayılırsa kanallar, tüneller ve yaşlanmış enerji santralleriyle hastaneler de modernize edilebilir. Aslında ister gelişmemiş bir bölgede sıfırdan yepyeni bir altyapı sistemi kuruyor olun isterse de mevcut tesislerin modernizasyonunu (endüstrileşmiş bölge çözümü) yapıyor olun burada en büyük sorun genellikle başlangıçta gerekli yatırım seviyesinin yüksekliğidir.

Günümüzde büyük projelere milyarlarca euro, pound veya dolar harcamayı göze alabilecek belediye başkanı sayısı çok az. Aslında onların çoğu bakımsızlıktan harap olmuş altyapıları onarmak için gerekli fonları bulmaktan bile aciz. Endüstrileşmiş ülkelerde yaşanan son ekonomik ve finansal krizin etkileri halen hissediliyor. Bu ulusların çoğu, son birkaç yıl içinde devasa boyutlarda borçlandı.   
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler: altyapı,yatırım,planlama,ekonomi,Ulaştırma

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER