Capital'e abone olun.
GELECEĞİ DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

Geleceği değiştirebilir misiniz?

Siemens sürdürülebilir geleceğe ışık tutmak amacıyla yetkili kurumların temsilcilerini bir araya getirdi.

Son Güncelleme: 01.07.2010

Siemens AG Dünya Başkanı ve CEO’su Peter Löscher ve Siemens A.Ş. CEO’su Hüseyin Gelis’in ev sahipliğinde düzenlenen “Sürdürülebilir Gelecek” (Siemens Answers: Sustainable Future) konferansı, iş dünyasından önemli isimleri İstanbul’da biraraya getirdi.
Dünyanın en etkili 20 düşünüründen biri olarak kabul edilen ünlü fütürist Patrick Dixon, “Sustainagility“ başlıklı bir konuşma yaparken, DESERTEC Girişimi CEO’su Paul Von Son başta olmak üzere Siemens AG’den gelen üst düzey yöneticilerin sunumları farklı konuların tartışılmasını sağladı.
Siemens AŞ CEO’su Hüseyin Gelis açılış konuşmasında, sürdürülebilirlik kavramının bugün herkes tarafından bu kadar önemsenmesinin altında, gelecek kuşaklara yönelik sorumlulukların olduğunu ve artık “sorumlu büyümenin“ tek geçerli anahtar olduğunu söyledi. Gelis, sürdürülebilir gelecek için öncelikle düşünce şeklinin ve buna bağlı olarak davranışlardaki değişimin ilk koşul olduğunu, ardından yenilikçi çözümler ile daha yaşanabilir bir dünya yaratılabileceğini ifade etti.
Siemens AG Dünya Başkanı ve CEO’su Peter Löscher ise uzun dönemde ülkelerin ve dünyanın geleceğini etkileyecek 3 megatrend olduğuna dikkat çekti. Bunların yaratacağı gelişmelere yönelik uzun dönemli değer yaratmanın şart olduğunu söyleyen Löscher, bunun cevabının da sürdürülebilirlikte yattığını ifade etti.
Siemens için sürdürülebilirliğin ekonomi, ekoloji ve toplumsal sorumluluk boyutları ile bir bütün olarak anlam ifade ettiğini söyleyen Löscher, “Bugün sadece yenilikçi ürün ve hizmetler üretmenin değil aynı zamanda çevreye duyarlı ürünler geliştirmenin ve sunmanın zamanıdır. Hatta bunların yanına Siemens olarak bir de şunu eklemekteyiz: Biz sadece daha yeşil ve çevreci ürünler sunmuyor aynı zamanda şirketimiz bünyesinde bu uygulamaları bizzat gerçekleştiriyoruz. Buna dünya çapında bir örnek, şimdiye kadar enerjide yüzde 25, su konusunda yüzde 50’ye varan oranda tasarruf ettiğimiz LEED sertifikalı Gebze tesislerimizdir“ diye konuştu.
Etkinlikte, hem ulaşım alanında çevre dostu olan hem yenilenebilir enerji konusundaki özelliği ile dikkat çeken elektrikli otomobilin tanıtımı da yapıldı. Elektrikli otomobil “e-car“,  kullanmadığı enerjinin fazlasını sisteme geri verebilecek şekilde tasarlandığı için bir anlamda mobil enerji kaynağı olarak görev yapıyor.
“Sürdürülebilir Gelecek“konferansında ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına denk gelen 2023 yılı için “İstanbul 2023” senaryosu da çizildi. 5 ayrı salonda enerji, endüstri, sağlık ve IT sektörlerini kapsayan 15 ayrı konuda panel ve sunumların gerçekleştirildiği konferansta tartışılan konular arasında; verimli enerji üretimi ve tüketimi, etkin sağlık hizmetleri, atık su dönüşümü, çevre dostu akıllı trafik sistemleri, şehir güvenlik sistemleri gibi konular yer aldı. 
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER