Capital'e abone olun.
GÖSTERGE NİTELİĞİNDE BİR ETKİNLİK ÖRNEĞİ

Gösterge niteliğinde bir etkinlik örneği

Siemens'in tesisleri ve ürünleri çevreye mümkün olduğunca az iz bırakmak için çalışıyor.

Son Güncelleme: 01.05.2012

Son 18 yıldır uluslararası standartlar, teknoloji geliştiricilerin uymak zorunda oldukları yönergeleri hazırlıyor. Çevre için iyi olan, aynı zamanda kâr-zarar cetveline de olumlu katkıda bulunuyor. Siemens'in son 40 yılına damgasını vuran tema, çevrenin korunmasıdır. Bu bölümün başkanı olan Dr. Wofgang Bloch, "1971 yılından bu yana merkezi bir çevre koruma büromuz var" diyor. Bu bölümün misyonu, ürünleri mümkün olduğunca çevre dostu hale getirmek. Ancak bir ürünün herhangi bir zehirli madde içermemesini ve geri dönüştürülebilir olmasını sağlamak için kaynakların mümkün olduğunca idareli kullanılması gerekiyor. Peki bu nasıl başarılabilir? Bu sorunun cevabı Siemens'in Çevre Dostu Ürünler ve Tesisler'ini yönlendiren şirket içi birstandartolan SN 36350'de yatıyor. Bu standart bütün Siemens geliştiricilerini bağlıyor. 1993 yılında çıkan standardın ilk sürümü, Almanya'da üreticiler ve tedarikçiler için eski elektronik cihazların geri alınmasıyla ilgili yasa hakkında yoğun tartışmaların yaşandığı sıralar hazırlanmıştı. Bu standart başlangıçta istenmeyen ve yasaklanmış maddelere odaklanmıştı. Ancak kısa süre içinde anlaşıldı ki herhangi bir geri kazanım çabasının başarılı olmasındaki kilit faktör, olası en yalın haliyle tasarlanmasıydı. Bir ürünün içinde ne kadar az sayıda madde ve bileşen olursa, içerdiği maddeleri geri kazanmak da o kadar kolay olur.
Bloch, "Son yıllarda kaynak ve enerji etkinliği giderek daha çok önem kazanmaya başladı" diyor. Bu standart aynı zamanda 2009 yılında Uluslararası Elektroteknik Komisyonu tarafından yayınlanan IEC 62430 (Elektrikli ve Elektronik Ürünler için Çevre Bilinçli Tasarım) standardının da temelini oluşturuyor. Bloch'a göre bu standart aslında bağlayıcı değil ancak dünyanın her yerinde uygulanması gereken bir sanat eseri. Günümüzde çok sayıda şirket bu standardı uyguluyor. Bloch, "Çevre dostu ürün tasarımında Siemens çığır açıcı bir rol oynadı" diyor.
SN 36350'nin içinde tehlikeli maddelerin taşınması ve çevre dostu ambalajlamanın yanı sıra, Çevreci Ürün Deklarasyonu ile ilgili temel prensipler de var. Diğer önemli bileşenleri ise hepsi yaşam döngüsünün tamamını hesaba katan 12 adet fabrika kuralı ve çevre dostu ürün tasarımıyla ilgili 20 maddelik bir liste. Bu standarda göre geliştiricilerin, mümkün olduğunca az atık üretilmesini ve mümkün olduğunca çok geri kazanılabilir maddeler ya da yenilenebilir hammaddeler kullanılmasını sağlamak için çalışmaları gerekiyor. Ayrıca ürünlerin de kolay tamir edilebilir, uzun bir kullanım ömrüne sahip olmaları gerekiyor. Üretim tesislerinin de çevre dostu malzemelerle kurulmuş olmaları şart. Minimum seviyede gürültü, egzoz gazı ve atık üretmek ve ayrıca kolay tadilat yapılabilir olmak zorundalar. Siemens Sağlık'ta çevreden sorumlu başkan yardımcısı olan Johann Russinger, "Geliştiricilerin bu prensiplerden maksimum faydayı sağlamak için onları içselleştirmeleri şart" diyor. Bir ürünün çizelgesini, bütçesini, kalite zorunluluklarını ve işlevini de dikkate almak zorunda olduklarından Siemens Sağlık'ta tıbbi cihazlara has zorunluluklar için de SN 36350 standardı benimsenmiş ve geliştirme sürecinin içine entegre edilmiş durumda. Bu sistematik yaklaşım, Somatom Definition Flash bilgisayarlı tomografi (CT) tarayıcısı gibi dikkate değer başarı öyküleriyle sonuçlanmış durumda.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER