Capital'e abone olun.
GÜNEY DENİZİ TRAFOLARI

Güney Denizi trafoları

Güney Denizi'ndeki diğer adaların çoğunun aksine Fiji Adaları, elektriği petrol yerine su gücünden üretiyor. Siemens burada 30 yaşındaki 4 trafoyu yenileriyle değiştirdi. Bu değiştirme süreci, Avusturya'dan başlayıp Fiji Adaları'nda son buldu.

Son Güncelleme: 01.07.2014

2013 Ağustos'unun başlarıydı. Bu, Fiji Ada-ları'nda kurak bir sezon ya da dünyanın en yağışlı kesimlerine kıyasla kuru bir mevsim olarak geçen bir sezon. Ortalama hava sıcaklığı 25 derece ve nem oranı da yüzde 70'in üzerinde.

Proje müdürü Federico Tocasuckly, aslında tam da bu anı bekliyor. Onun üstlendiği işi yapabilmesi için bu ideal bir zaman. Ekim ayında yağış sezonu başlayacak ve bu zamana kadar 4 yeni trafoyu kurup çalışır duruma getirmesi gerekiyor.

O ve ekibi, bir ormanın tam ortasında duruyor. Önünde 45 ton ağırlığında ve 4 metre yüksekliğindeki bir trafoya manevra yaptırı-larakyerinden çıkarılıyor. Siemens ürünü bu trafo, neredeyse 30 yıldır bu Monosavu hidroelektrik tesisinde hizmet veriyor.

Bu trafoların yenileriyle değiştirilme kararını, bu tesisin işletici kuruluşu olan Jiji Elektrik Otoritesi (FEA) verdi. FEA'nın CEO'su Hasmukh Patel, "Onların elektrik üretme kabiliyetleri giderek azalıyordu. Ancak bu değiştirme sürecinin bu adayı elektriksiz bırakma riskinden uzak durularak yönetilmesi şart" diyor.

Değiştirme kararı alındıktan sonra bu proje, uluslararası bir ihaleye açıldı ve ihaleyi kazanan da Siemens oldu. Monosavu tesisinin 20'şer megavatlık 4türbini, 11 kilovoltluk elektrik üretiyor.

Bu enerji daha sonra Viti Levu ana adasının batı ve orta alanlarında nakledilmeden önce trafolar aracılığıyla 132 kilovolta dönüştürülüyor. Her bir türbine tek bir trafo bağlı. Bu yüzden bir trafo çevrimdışı kaldığında ilgili türbin de devre dışı kalmış oluyor ki zaten bu yüzden trafolar zincirleme bir şekilde yenileriyle değiştiriliyor.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler: elektrik,siemens,fiji adası,yenileme yatırımları,trafo

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER