Capital'e abone olun.
HAVA KİRLİLİĞİNİ VERİLERLE AZALTMAK

Hava kirliliğini verilerle azaltmak

Trafik yönetim sistemleri, çeşitli bilgilerden faydalanarak belirli caddeler ve bölgeler için hava kirliliğini azaltıcı stratejiler geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Son Güncelleme: 01.04.2014

Şehir trafiğinin hızlı ve enerji cimrisi olması gerekir. Trafik yönetim sistemleri, çeşitli bilgilerden faydalanarak belirli caddeler ve bölgeler için hava kirliliğini azaltıcı stratejiler geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Bu gibi sistemler, trafik lambalarını, otopark rehberlik sistemlerini ve dinamik trafik levhalarını kontrol eder. Siemens, bu alanda geçenlerde birkaç benzeri sistemin lansmanını yaptı. Bizi yaşamda mutlu eden genellikle ufak tefek şeylerdir.

Ancak aynı durum, çapı 0.01 milimetreden daha küçük bir parçacık olan ve bu yüzden son derece büyük bir tehlike arz eden PM10 için geçerli değildir. Çünkü bir parçacık, ne kadar küçük olursa vücudun hava yollarının o kadarderinine işler ve dolayısıyla nefes vermekle dışarı atılamaz.

Sonra akciğer dokularına hasar vermeye başlar. Çok küçük parçacıklar aynı zamanda hava kesecikleri içinden geçerek kan dolaşımına da karışabilir ve orada kan akışı özelliklerini değiştirerek kalp ve damarlarla ilgili hastalık risklerini artırırlar.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de bu tehlikeyi teyit ediyor. Hatta bu konuda dünya genelindeki şehirlerde her yıl yaklaşık 1,3 milyon insanın hava kirliliği sonucu öldüğüne dair bir raporu bile var. Özellikle büyük kentsel alanlarda durum çok kötü.

Örneğin bu yılın başlarında aşırı kirli bir havada, Pekin'de bir metreküp havada 800 mikrogram'dan fazla parçacık kaydedilmesiyle fevkalade rahatsız edici bir rekor kırılmıştı. WHO ise 20 mikrogram'lık bir sınırı salık veriyor.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler: hava kirliliği,trafik,yönetim sistemleri,strateji

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER